Další z kondenzačních sušiček, jejichž srdcem je tepelné čerpadlo a kterou jsme vybrali k podrobnějšímu popisu, je AEG AbsoluteCare T8DBK68W. Patří do rodiny sušiček s velmi nízkou spotřebou, je zařazena do kategorie A+++. Zařadit ji musíme k objemnějším výrobkům, ale je lokalizovaná pro CZ trh, tedy s českými popisky. Vejde se do ní až 8 kg prádla, ale i ona patří k hlučnějším, cirka 65 dB. Ani zde nejde o univerzální spojení pračky a sušičky, tento přístroj je pouze sušičkou, a díky tomu nabídne více variant jemnějšího nebo rychlejšího sušení. Podívejme se na AEG AbsoluteCare T8DBK68W podrobněji.

Spíše větší

Jde sice o rozdíl o několik málo centimetrů, ale ve srovnání s podobnými sušičkami od konkurence je kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W o něco větší. S tím musíte počítat jednak pro průchod zárubněmi od koupelny, jednak samozřejmě pro usazení na výsledné místo. Její velikostní parametry jsou následující: celkové rozměry (v x š x h): 85 cm x 59,6 cm s 63,8 cm. Větší rozměr najdeme u hloubky, kdy celkem výrazně vystupuje před hloubku klasických skříněk kuchyňské či koupelnové linky.

Hmotnost je ale o něco nižší, než nabízejí konkurenční model, a to i o 5 kg. Konkrétně jde o necelých 46 kg, což je pak výhodou, pokud chcete sušičku zdvihnout na pračku a usadit ji sem, abyste ušetřili místo na podlaze. Km mání jsou speciální držáky (stojany, mezikusy), které sušičku na pračce bezpečně ukotví.

Invertorový motor

Značka AEG sice uvedla na trh ökoinvertorový motor, na který poskytuje doživotní záruku, ale kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W byla vybavena pouze klasickým invertorovým motorem se zárukou deset let. Přece jen jde spíše o levnější model, který ale díky dobrému poměru mezi cenou a výkonem těší velké oblibě u zákazníků.

Díky tomuto motoru, tepelnému čerpadlu a díky možnosti recyklovat vytvořené teplo je tato sušučka velmi úsporným modelem. Je zařazena do energetické třídy A+++ s celkovou roční spotřebou ve středně velké rodině na úrovni 177 kWh.

Různé sušení pro různé materiály

Kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W nese svůj název právě podle systému AbsoluteCare, tedy absolutní péče. Tento systém nabízí programy přizpůsobené všem druhům materiálů, počínaje nepromokavým funkčním oblečením, přes vlnu, hedvábí, dětské oblečení až po staré, dobré ale dlouho schnoucí džíny.

Sušení při nízkých teplotách

Uživatelé sušiček si občas postěžují, že na sušičce nevidí teplotu sušení (většinou je okolo 80 stupňů), a tak se jim stalo, že si sušením srazili některé jemnější kousky oblečení nebo klasickou bavlnu. Kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W však díky technologii AEG SensiDry odstraňuje sušička vlhkost z tkanin při téměř poloviční teplotě, než je u běžných sušiček zvykem – dostane se na hodnotu kolem 50 stupňů.

Takže podle výrobce již není třeba se obávat sražení z velkého tepla. A toto tvrzení odsouhlasili u uživatelé, kdy po skončení sušení je podle poznatků uživatelů prádlo opravdu výrazně chladnější, než byli zvyklí u starších modelů. Takže i oni sami už dávají do sušičky i to oblečení, které by do starších modelů nevložili, neb by se báli jeho poškození. Extra jemné prádlo vkládají naruby, což je ale běžné opatření i pro ruční praní v pračce.

Navíc sušička nepouští teplo a vlhko do svého okolí, takže na saunu v koupelně už se těšit nemůžete. Ale lze se spolehnout na to, že pokud sušičku postavíte do kuchyně, budete s ní moci v bytě běžné fungovat. Ale pozor, je o něco hlučnější než pračka, cirka 65 dB. Takže na noc zavřít do koupelny a načasovat tak, aby prádlo bylo po ránu suché a svěží, rovnou k obléknutí. Odložený start je zde samozřejmostí.

Žehlení opravdu odpadne

Jestliže sušičku ještě žádnou nemáte, můžete se v souvislosti s jejím pořízením těšit na to, že po žehličce nebude nutné sahat už tak často jako doposud. Jen je nutné se se sušičkou AEG AbsoluteCare T8DBK68W naučit zacházet, vychytat správné množství prádla a správný program se správně nastavenou intenzitou, aby prádlo splnilo očekávání nejen v tom, jak bude suché, ale také jek bude vyrovnané, bez záhybů.

Výrobce dokonce garantuje, že hedvábí si udrží svůj tvar, a to srovnatelně s přirozeným sušením na vzduchu. Prádlo se během programu jednak rozprostře po celé ploše bubnu, aby se sušilo jemně a vyrovnaně, jednak se buben během programu bude točit oběma směry, aby se převalováním prádla dosáhlo přirozenějšího efektu sušení.

Chybí možnost osvěžení prádla

Kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W má možná méně programů, než byste čekali, celkem 14. Na ovládacím panelu jsou rozděleny na programy pro bavlnu a programy pro syntetiku, dále ostatní programy, jako například hedvábí, vlna, ložní prádlo, sportovní kousky nebo i mix. Zvlášť lze nastavit čas sušení nebo jeho výsledek, tedy usušené do skříně, na sebe (extra suché) nebo nedosušené – připravené k žehlení.

Možná vám tu bude chybět možnost osvěžení prádla párou, které nabízí dražší modely od AEG. Ta se využívá, pokud chcete odstranit nežádoucí pachy z oblečení (zejména kouř), aniž byste jej museli vyprat a pak sušit, případně na osvěžení toho, co už dlouho leželo či viselo ve skříni. Tuhle funkci je potřeba v tomto případě oželet, parní sušička tohle totiž není.

Jedno öko sem přece jen došlo

Kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W sice nemá ökoinvertorový motor, ale nabídne jiné öko, konkrétně ökoFlow, účinný filtr. Ve starších modelech bylo více filtrů, zde je jeden jediný, ale s vyšší účinností. Čistit budete prostě jen jeden. Uživatelé si pochvalují dokonalé zbavení prádla chlupů od domácích mazlíčků, ale i prachu.

Různé sušení podle velikosti náplně a její vlhkosti

Kondenzační sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W bude jinak dlouho sušit plný buben prádla a jinak dlouho menší náplň. Proces sušení se bude lišit i u prádla méně a více vyždímaného, na vše jsou tu totiž senzory ProSense, které rozhodují o procesu sušení.

Chybět může vnitřní osvětlení, které v tomto modelu musíte oželet. Použít tu ale můžete vůně do sušičky, které navoní vaše prádlo přesně tak, jak si přejete, samozřejmě bez nutnosti použít aviváž. Prádlo je však voňavé a svěží i bez použití jakýchkoliv vůní. Odvod kondenzátu je možný přímo do odpadu, takže nemusíte nic vylévat, pokud nebudete chtít. Orientaci otevírání dvířek lze změnit, je oboustranná.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou s kondenzační sušičkou prádla AEG AbsoluteCare T8DBK68W převážně spokojení. Často si ji koupili zejména ti, kdo již starší spotřebič od této značky měli a byli s ním spokojeni, nový model posunul jejich spokojenost ještě výš. Chválí si jak nízkou spotřebu, tak opravdu jemné a chladnější sušení, co neničí jemné oblečení.

Oceňují i možnost odloženého startu, popisky v češtině, hezky viditelný displej s informacemi o procesu nebo také možnost nastavit si k programu sušení další podrobnosti. Sušičku chválí i za to, že vlhkost a páru nepouští do okolí, takže v koupelně nevytváří saunu. Kondenzát je možné nechat rovnou odvádět do odpadu, což ještě ulehčuje používání.

Filtr je podle uživatelů snadno přístupný a filtrování je velmi dobré, odstraní vše, co na tkaninách přebývá. Uživatelé vytýkají jen málo hlasité upozornění na konec programu, které přes zavřené dveře koupelny podle nich není dobře slyšet. Kvitují oboustranné točení bubnu, což prádlo načechrává a vyhlazuje, jen je potřeba vychytat správné nastavení.