Opravdu malý stolní počítač, pokud tedy nepočítáme systémy all – in – one. Kompaktní stolní počítač HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) je natolik kompaktní, že na stole zabere jen minimum místa, a tak už vůbec nemusíte řešit, kam s ním. Pryč jsou doby, kdy se počítač musel dávat pod stůl, kde bral místo pro nohy. Nebo kdy se dal sice na stůl, ale pak už se sem nevešlo téměř nic jiného. I stolní počítače umějí být kompaktní a výkonné zároveň. K tomu přidejte velké úložiště a máte skvělého pomocníka do kanceláře, pro podnikání ale i domů.

Kompaktnost v čele

Abychom konkretizovali kompaktnost modelu HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA), tak uveďme jeho rozměry (š x v x h): 10 cm x 27,7 cm x 32 cm. V podstatě o něco „tlustší“ A4. Dá se samozřejmě postavit na hranu, takže na stole bude zabírat obdélník o rozměrech 10 cm x 32 cm. To je vše. Hmotnost je také malá, pouze 2,97 kg. To je v podstatě hmotnost prvních z notebooků.

Malý, ale nadupaný

Přestože je Kompaktní stolní počítač HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) opravdu malý, najdete v něm spoustu místa i poměrně vysoký výkon. Nečekejte samozřejmě výkon špičkových modelů určených pro grafické práce nebo herních beden pro hraní náročných 3D her, to jistě ne. Ale pro běžné použití vám bude jeho výkon a místo na úložišti dokonale stačit.

Konkrétní vybavení modelu HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) je následující: Operační paměť typu DDR 4 disponuje 8 GB prostoru s frekvencí 2 400 MHz. Pro RAM jsou tu dva sloty, obsazen je však pouze jeden, takže v případě potřeby lze doplnit.

Procesor je dvoujádrový Intel Pentium Gold G5400, s frekvencí 3,7 GHz, což je dostatečně velká rychlost pro jakoukoliv kancelářskou práci nebo práci s fotkami, běžnými obrázky, videem, aplikacemi, které se v domácnostech nyní používají.

Cache procesoru, tedy paměť přímo v něm, která je určená pro zrychlení jeho práce, má 4 MB a nejvyšší možný tepelný výkon je zde 58 W. Takže se chladicí systém příliš nezapotí, a díky tomu ani nestoupá spotřeba počítače během provozu. Zdroj má příkon 180 W.

Starý dobrý harddisk

Pokud jste milovníky harddisků, tak si u modelu stolního počítače HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) přijdete na své. Je osazen právě jen harddiskem, a to o velikosti 1 000 GB, jinými slovy o velikosti 1 TB. Točí se rychlostí 7 200 otáček za minutu.

Bude tedy vždycky o něco pomalejší než počítače se SSD diskem, ale zase pravděpodobnost jeho poruchy je menší. SSD disky stále ještě nemají vychytané detaily. Navíc se při případné poruše dá z harddisku snadněji vytáhnout, co v něm zbylo.

Grafika samozřejmě nechybí

Bez grafické karty by to nešlo. Pro kompaktní stolní počítač HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) byla vybrána grafická karta Intel UHD Graphics 610. Základní desku sem výrobce zvolil Intel 1151 Coffee Lake a sloty pro přídavné karty jsou tu také, konkrétně se jedná o PCI Express x1, PCI Express x16, M.2.

Optická mechanika? Samozřejmě ano!

Zatímco u notebooků se optické mechanicky stále častěji vynechávají, aby se tyto přístroje mohly zmenšovat a aby s nimi bylo cestování stále snadnější, je u stolních počítačů optická mechanika stále základní součástí výbavy.

A kompaktní stolní počítač HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) není výjimkou. Optická mechanika je pro DVD, Blue Ray nečekejte. Mezi další výbavou je vhodné zmínit Bluetooth nebo čtečku paměťových karet, bez kterých se dnes již jen těžko obejdeme. Wi-Fi je ve standardu 802.11ac.

Výstupů spousta, ale Thunderbolt chybí…

Zatímco u notebooků je vzácnost najít dostatek výstupů, u stolních počítačů taková potíž nenastává. I kompaktní stolní počítač HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) má výstupů dostatek. Konkrétně je to 4 x USB 2.0, 4 x USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), VGA D-SUB, HDMI, dále LAN, vstup pro mikrofon, zvukový vstup (line in), zvukový výstup (line out), kombinovaný 3,5 mm audio jack.

Navíc je ke všem důležitým portům velmi snadný přístup, většina je totiž na přední straně, takže je budete mít doslova po ruce. Trochu škoda je, že se výrobce nerozhodl osadit model i vstupem Thunderbolt 3, který je současným nejlepším vstupem a výstupem, protože na něj lze připojit cokoliv, co má „C“ koncovku, a to včetně nabíjení, grafiky, zobrazení na externích 4 K monitorech (až dva monitory na jeden vstup) atd. Cena by však potom asi byla o něco vyšší. Tedy, zde jsme bez Thunderboltu, pro obraz použijete klasické HDMI..

Myška a klávesnice

Monitor si sice budete muset vybrat sami, ale myš a klávesnice jsou již součástí balení. V počítači je také již nainstalovaný operační systém, v tomto případě se jedná o Windows 10 Home. Ten si hravě poradí se všemi procesy, které jsou nyní v kancelářích nebo v domácnostech požadovány.

Ať budete chtít stolní počítač pro práci nebo pro zábavu, jistě splní většinu vašich očekávání.  Jen pozor, je nutné mít na paměti, že nejde o profesionální a špičkové zařízení, ale o běžný standard do kanceláře či domů, který však za rozumnou cenu nabídne velmi dobrý výkon.

K domácímu použití nahrává i zvukový výstup 5.1 Surround Sound, díky kterému si můžete nechat zprostředkovat skvělý zvuk ke všem filmům, seriálům, rodinným videím nebo jen k poslechu oblíbeného rádia či skladeb.

Co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří si kompaktní stolní počítač HP Slimline 290 – p0001nc (4JT00EA) objednali domů nebo pro účely podpory svého podnikání, jsou s ním všeobecně spokojení, ve svých ohlasech se zmiňují, že počítač funguje tak, jak očekávali.

Klávesnice, která je k modelu přidávána klape víc, než je u běžných klávesnic zvykem, ale to se dá vyřešit koupí jiného modelu. Zejména ten, kdo je zvyklý na svůj model klávesnice, bude jistě brzy měnit.

Nainstalovaný McAfee podle zkušeností uživatelů velmi zpomaluje počítač, je lépe vybrat vlastní preferovaný antivirus, tento stejně nekončívá v testech nijak dobře. Ke hraní her model moc dobrý není, náročnější hry neběží, jak by měly, ale to jsme již zmiňovali, nejde o herní počítač.