Retro styl. To je to první, co vás u kombinovaného sporáku Gorenje K57CLI1 praští do očí. Ale opravdu praští, protože retro je tu velmi silně nastaveno. Žádné náznaky, ale reálné retro. Navíc v béžovém (krémovém) provedené, které ještě umocňuje dojem staršího kusu.

Gorenje vyrábí celou edici retro kuchyňských spotřebičů, mají všechny podobný design. Takže pokud si přejete vybavit kuchyni retro kousky, můžete to sfouknout vše z jedné vody na čisto. Teď ale zpátky ke kombinovanému volně stojícímu sporáku.

Vzhledem k tomu, že jde o sporák kombinovaný, je varná deska plynová a pečící trouba zase elektrická. Varná deska je osazena klasickými čtyřmi hořáky s litinovými mřížkami, mechanickým ovládáním. Hodiny na sporáku jsou s analogovým displejem, ale nastavují se elektronicky. Troubu budete štelovat mechanickými knoflíky. Nechybí ani úložný prostor v dolní části sporáku. Bez něj by se o retru totiž jistě nedalo ani mluvit.

Varná deska se zapaluje elektronicky, což je samozřejmě vymožeností poslední doby. Ale to vám jistě dojem z retro spotřebiče nezkazí, elektronické zapalování je vynález, který šetří neskutečné množství času, ale i prostoru, který jinak musel být vyhrazen pro zapalovač či sirky.

Všechny hořáky jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, takže nemusíte mít obavy o jejich správný chod. Hořáky jsou tradiční, tedy jeden velký, jeden malý a dva ve střední velikosti. Šířka sporáku je 50 cm a hloubka 60 cm, proto na varné desce umístíte i čtyři středně velké hrnce najednou. Jen si budete muset trochu pohrát s umístěním jejich uch.

Sporák Gorenje K57CLI1 je osazen lakovaným víkem, které jednak chrání stěnu za sporákem před postříkáním od vaření, ale také může sloužit pro rozšíření pracovní plochy v kuchyni v době, kdy sporák zrovna nepoužíváte.

Rukojeť na troubě má zlatou barvu, kdežto mechanické ovládání trouby i sporáku, stejně jako obruba minutek, je vyvedeno v mnohem tmavším odstínu. Knoflíky mají opravdu ergonomický tvar a manipuluje se s nimi velmi pohodlně. Trouba patří svou spotřebou do energetické třídy A, přičemž spotřebovává 0,79 kWh.

Trouba nabídne celkový objem 48 litrů, ale pozor, pokud máte předchůdkyni, tak plechy z ní do této trouby nedáte. Trouba sporáku Gorenje K57CLI1 je o něco užší. Maximální nastavitelná teplota je 275 stupňů celsia a na výběr je 10 pečících programů. Zajímavostí je například program pro pečení pizzy, rozmrazovací program anebo dnes již klasické StayWarm, tedy udržení teploty jídla.

Dveře trouby jsou odnímatelné a jsou bezpečnostní. Jsou izolované a vybaveny dvěma skly, aby vnější strana zůstávala nerozpálená, i když se zrovna peče chléb na vysokou teplotu. Trouba nabízí horní a dolní topné těleso, Infra gril s širokou paletou využití. A také kruhové topné těleso a ventilátor, které se synchronně zapínají v době, kdy nastavíte na troubě horkovzdušné pečení.

trouba má také možnost infra grilu, který má výkon 1850 W.

Trouba je dobře izolovaná, proto udrží vyšší teplotu poměrně dlouhou dobu. Vevnitř je trouba vybavena drátěnou mřížkou a roštem. Se sporákem dostanete také dva plechy do trouby, jeden hluboký a jeden mělký, oba ve smaltovaném provedení. Ten hluboký použijete i k čištění trouby.

Co se čištění týká, katalytický proces čekat nemůžete. Ale trouba je vybavena čistící funkcí AquaClean a ekologickým emailem. Čistit budete tak, že nalijete do pekáče cca půl litru vody, zapnete funkci AquaClean a necháte ji běžet 30 minut. Díky páře se mastnota i zapečené kousky jídla uvolní a vy je následně jen jednoduše setřete hadříkem. Můžete přidat i jemný odmašťovací prostředek.

Kombinovaný sporák Gorenje K57CLI1 je dobrou volbou pro ty, kdo mají rádi retro design. Nezklame moderními funkcemi a právě ani oním designem.