Jste-li náročnými zákazníky a nevadí vám připlatit si několik tisíc za kvalitní a dobře vybavený kombinovaný sporák, sáhněte po sporáku Electrolux EKK54551OX. Má totiž asi všechno, co od kombinovaného sporáku čekáte. Tedy pokud nevyžadujete kompletní samočištění a otočný rožeň.

Vymoženosti čekejte jak u varné plynové desky, tak v elektrické horkovzdušné troubě. Včetně kategorie spotřeby energie A, do které již téměř nepatří. Sahá po kategorii A+, protože je o 10 % účinnější, než je průměrně nastaveno právě pro kategorii A. Sporáku nechybí ani úložný prostor, který je v každé kuchyni tolik potřeba.

Vezměme to ale postupně. Sporák Electrolux EKK54551OX je v nerezovém provedení a má v podstatě klasické rozměry, tedy výšku 85,5 cm, šířku 50 cm a hloubku 60 cm. Celkově váží 44 kg.

Sporák je vybaven plynovou varnou deskou s klasickými čtyřmi hořáky. U těch neschází jak elektrické zapalování, tak dětská pojistka. Varná deska je osazena i skleněným víkem, které využijete kdykoliv. Když zrovna nebudete vařit, ale budete naopak potřebovat cokoliv odložit, respektive si v kuchyni rozšířit svůj pracovní prostor, víko sklopíte. A když vařit budete, bude víko sloužit jako ochrana stěny za sporákem před případným postříkáním čímkoliv z vašeho kuchtění.

Když se posuneme k troubě, tak zjistíme, že se nejedná o klasický horkovzduch, na který je pravděpodobně většina z nás zvyklá. Trouba kombinovaného sporáku Electrolux EKK54551OX totiž k pečení horkovzduchem nevyužívá pouze ventilátor, ale i kruhové topné těleso. Trouba má celkový objem 57 litrů, což je mezi kombinovanými sporáky v podstatě průměrná hodnota.

Příjemnou je funkce katalytického čištění trouby, kdy se s tím vy vůbec nemusíte příliš namáhat. Nečistoty a hlavně mastnotu trouba totiž vsakuje do speciální porézní vrstvy a pak ji oxiduje. Pro vás pak zbyde na čištění už jen malinko.

Spotřeba trouby při pečení horkovzduchem je 0,76 kWh, což mírně převyšuje průměr mezi podobnými spotřebiči (průměr je 0,73 kWh). Trouba zajistí rovnoměrný rozptyl tepla po celém svém prostoru, skrz všechno vámi připravované jídlo. Zapnout můžete pečení shora i zespodu, ale můžete nastavit i zvlášť jen jednu stranu pečení.

Oceníte jistě i teleskopické výsuvy, kdy můžete plech či pekáč nechat na pečící mřížce. S celou mřížkou si vyjedete ven, obstaráte připravovaný pokrm a zase pohodlně zasunete. I při vyndávání z trouby výsuvy oceníte – nemusíte se tolik ohýbat, vše je díky výsuvům snadněji dosažitelné.

Trouba je obalena speciální izolační vrstvou, díky které udrží teplo mnohem lépe. A také déle. hned po dopečení proběhne základní chlazení, aby trouba nezůstávala rozpálená. Pak ale ventilátor vypne a v troubě se udrží teplo po dlouhé hodiny. Toho využijete jednak pro dokončení dušení mas, jednak pro udržení pokrmů déle teplých, když nejíte všichni ve stejnou dobu.

Sporák je vybavena displejem a také časovačem, který klasicky odpočítává vámi nastavenou dobu. Ta se samozřejmě vůbec nemusí týkat vaření ani pečení, spuštění časovače není nijak vázané na zapnutí trouby. Minutky jedou zcela nezávisle.

Pod samotným sporákem, respektive v jeho spodní části, najdete praktický úložný prostor, do kterého se vejdou všechny vaše plechy a možná i pekáče.