I vy chcete využít pohodlí elektrické trouby s otočným rožněm a okamžité tepelné odezvy plynového sporáku? Pak jistě pokukujete po kombinovaném sporáku, jakým je i Amica SPFS 28TLDZP X. Nabízí navíc i černý design, který je sice velmi nepraktický, co se údržby týká, ale na druhou stranu dodá kuchyni dramatický šmrnc. Tento model od Amica nabízí i dva plechy v balení nebo stále studená skla od trouby. V troubě je ukryto 9 funkcí. Jaké další vychytávky můžete mít za velmi rozumnou cenu? A najdeme i něco, co by mohlo nákupu tohoto modelu bránit?

Klasické rozměry s troubou o 65 litrech a energetická třída A

Kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X nabídne běžné rozměry kombinovaného sporáku, je přesně tak vysoký jako běžné typy kuchyňských linek. Rozměry jsou následující (v x š x h): 85 cm x 50 cm x 60 cm. Vejde se proto na místo po vašem starším sporáku.

Energetická třída A přitom ušetří vaše peníze za spotřebu energií. Zdokonalit můžete minimalizaci energie třeba ještě i tím, že přesně nastavíte, kdy má trouba vypnout. Ale pozor, v nabídce je i odložený start, to vše na dotykovém displeji, který vám umožní programování trouby i s vlhkýma rukama. Základem ovládání jsou i tak otočné voliče, na které jsme tradičně zvyklí, a to i u varné desky.

Automatické zapalování také nechybí

Když už jsme vzpomněli varnou desku, je vhodné dodat, že má tolik příjemné automatické zapalování, takže hořáky zapálíte jen jednou rukou a v podstatě jen otočením a přitlačením voliče. Samozřejmostí je dětská pojistka, takže, byť to trochu zdržuje, i tady se můžete spolehnout, že opravdu malé dítě hořáky neaktivuje a hlavně nepustí plyn.

Velkou výhodou je tvarování litinových nosičů (roštů) na varné desce, které je ploché. A tak můžete třeba těžší kastrol jen snadno přešoupnout z linky přímo na sporák, bez nutnosti jej hodně zvedat. Varná deska má praktický tvar, který se bude snadno udržovat v čistotě – nejsou tu žádné zbytečné designové záhyby.

Stačí vám 65 litrů?

Pokud vám bude stačit trouba s objemem 65 litrů, v níž je navíc 9 pečicích funkcí a zejména otočný rošt, pak je kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X skvělou volbou právě pro vás. V balení má navíc dva černé plechy, jeden mělký na odkapávání z grilování, které si s otočným roštem jistě zamilujete, jeden hluboký na pečení.

Trouba nabídne celkem 9 funkcí, mezi nimiž nechybí rozmrazování nebo rychlý ohřev, který ušetří spoustu času při přípravě jídla. Trouba umí být za 5 minut ohřátá na 150 stupňů. K dalším funkcím patří například již zmíněný gril, dále horní ohřev, dolní ohřev, oboustranný ohřev a také horkovzduch.

Samotný gril má příkon 1 500 W, spotřeba sporáku jako celku je uváděna na 2,9 kW.

Teleskopické výsuvy a snadné čištění díky pevnému smaltu

Kdo si chce ušetřit námahu zad, i pro něj bude kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X dobrou volbou. V troubě jsou totiž teleskopické výsuvy pro rošt. A tak nemusíte kvůli podlití vyndávat pekáč nebo plech z trouby ven. Stačí vysunout díky teleskopu, na plechu si „vyřídit“ vše, co potřebujete, a zase zasunout.

Easy clean smalt vám usnadní čištění trouby. Přece jen, co si budeme povídat, jakmile se pustíte do grilování, zanesení trouby se nevyhnete. Ale nemusíte se toho nijak obávat. Stačí dát pak do trouby nádobku s vodou a zapnout na nejvyšší teplotu, aby se vytvořil dostatek páry. Tím nečistoty odprahnou a díky hladkému a pevnému smaltu půjdou snadno dolů. Otočný rošt díky tomu můžete používat bez obav z následného čištění trouby.

Skla na dvířkách jsou v trojité vrstvě, a tak zvenčí nebude trouba nikdy příliš horká. To je další a velmi vítaný prvek bezpečnosti používání, zejména v rodinách s dětmi. Jistě oceníte i tzv. SoftClose, jinými slovy tlumené dovírání dvířek. O co jde? Dvířka nikdy neprásknou s plnou sílou, a to ani když je budete zavírat na rychlovku kolenem. Vždy se před dovřením zpomalí a dolehnou na troubu měkce. Příjemná vychytávka, která zvyšuje uživatelský komfort.

Poklop je součástí

Přestože je kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X nabízen za poměrně rozumnou cenu, je jeho součástí i kovový poklop. Díky němu můžete ihned po dovaření rozšířit plochu vaší kuchyňské linky. Kovovému víku nevadí, když jej přiklopíte na ještě horké rošty.

Víko udrží v čistotě jak varnou desku během doby, kdy ji nebudete používat, tak zejména zeď za samotným sporákem. Vše, co vystříkne, dopadne na víko, odkud to snadno setřete. A hlavně: páry odcházející z trouby se budou linout nahoru právě po vnitřní straně víka, takže se vůbec nemusíte obávat znečištění zdi za troubou.

Pod sporákem nechybí samozřejmě ani šuplík na ukládání plechů nebo jiných kuchyňských potřeb. Aby mohla být trouba dostatečně velká, je zásuvka položena poměrně nízko, v podstatě podobně jako nejnižší šuplík kuchyňské linky. Jaký je systém vysouvání, to však výrobce neuvádí.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s kombinovaným sporákem Amica SPFS 28TLDZP X veskrze spokojeni. Vítají otočný rošt v kombinovaném sporáku pořízeném za celkem nízkou cenu, líbí se vždy chladné sklo dvířek nebo teleskopický výsuv roštu na pečení / grilování. Jde podle nich o velmi dobrý poměr mezi cenou a výkonem, zejména pokud se podíváme na ceny samostatných vestavných trub a varných desek.

Líbí se také rychlý ohřev trouby, program automatického rozmrazování nebo dotykový ovládací panel, nakterém se dá nastavit vše, co se času týká. Tedy začátek pečení, jeho konec, samozřejmě také minutky. Nechybí ani zvukový signál, který upozorní, že daná doba už doběhla.

Trouba má v základní výbavě dva černé plechy, na varné desce jsou podle uživatelů velmi dobře využitelné litinové rošty. Ty nekloužou a navíc udrží i opravdu těžké hrnce. Čištění jak trouby, tak varné desky je podle uživatelů velmi snadné, ale samozřejmě se díky černému designu musí uklízet po každém vaření. Ale to je otázka designová, nikoliv z oblasti fungování.