Vadí vám, že sice máte mobil nebo tablet plný fotek, ale na papíře nic? Vyvolávání fotek je dnes sice levné, ale ruku na srdce: kdo na to má čas a chuť. Lepší je kouzlo okamžiku, kdy se potkáte s přáteli, s rodinou, spolužáky – a chcete si hned teď vyrobit památeční fotku s hezkou vzpomínkou na prožité okamžiky.

Pak ale vše odložíte a fotky se stejně nikdo nedočká. Pro to, abyste změnili tento neutěšený stav, vám poslouží kapesní fotografická tiskárna HP Sprocket Z3Z92A, která vyrábí instantní fotky a tiskne přímo z mobilu či tabletu. Je malá, takže ji vezmete všude s sebou. Tiskne okamžitě a fotky jsou opravdu rychle hotové. Pojďme se podívat na podrobnější parametry a také na to, jak jsou s ní spokojení ti, kdo si ji již pořídili.

Velikost akorát do kapsy

Trochu větší než mobil. To je kapesní fotografická tiskárna HP Sprocket Z3Z92A. Její rozměry jsou následující (š x v x h): 75 mm x 116 mm x 23 mm. A hmotnost pouze 172 g. Jde prostě o zařízení ve velikosti akorát do dlaně, aby jeho používání bylo opravdu mobilní, snadné, dostupné.

K balení je přidáván ještě USB kabel, abyste mohli telefon či tablet k tiskárně snadno připojit a třeba ji z něj dobít, pokud bude potřeba. Samotná komunikace při tisku ovšem probíhá bezdrátově, přes Bluetooth 3.0. Komunikovat s ní bude operační systém Android: 4.4 a vyšší, ale také iOS: 8.0 a vyšší.

Když už jsme u balení, tak vedle fotografické tiskárny HP Sprocket Z3Z92A a USB kabelu, sloužícího k nabíjení i k propojení s telefonem a tabletem, tu najdete ještě i nalepovací fotografický papír HP ZINK v počtu 10 listů. A samozřejmě uživatelskou příručku. Zásobník tiskárny pojme právě deset listů.

Baterie vydrží na 35 fotek

Podle informací od výrobce vydrží jedno nabití baterie na tisk cirka 35 fotografií, přičemž se baterie dobíjí cirka hodinu až hodinu a půl, podle síly adaptéru, do kterého USB kabel zapojíte. Tisknout můžete v podstatě téměř hned po vybalení tiskárny.

Maličké fotografie

Trochu nevýhodou kapesních tiskáren jsou opravdu malé fotky. Jejich obrazový rozměr je totiž pouze 2 x 3 palce, tedy 5 x 7,6 cm. A to je fakt málo. Na fotku na památku to sice stačí, ale rodinné album si z těchto fotek rozhodně nevytvoříte.

Rozlišení tisku je poměrně slušné, kapesní fotografická tiskárna HP Sprocket Z3Z92A tiskne s rozlišením 313 x 400 dpi. V tomto rozlišení se fotka vytiskne během 40 sekund. Vnitřní paměť tiskárny, díky které může snadněji tisknout, je 512 MB.

Pouze tiskárna, žádný skener nebo fax

Samozřejmě, že kapesní fotografická tiskárna HP Sprocket Z3Z92A netiskne oboustranně, nemá v sobě skener a ani kopírku, ani fax. Jde čistě o malé kapesní zařízení pro instantní tisk malých momentek, na samolepící papír.

Tiskárna není vybavena ani standardním jazykem tiskárny, komunikace probíhá pouze přes Bluetooth 3.0. No a možnost mobilního tisku je zajištěna prostřednictvím aplikace Sprocket přes Bluetooth nebo NFC. Mobilní aplikace pro úpravu fotografií před tiskem je samozřejmostí. Podle uživatelů je snadno pochopitelná a dobře ovladatelná.

Termosublimační tisk

HP vyvinulo technologii termálního tisku HP ZINK, která je poměrně rychlá, ale hlavně vydrží. Také má celkem kvalitní rozlišení. U kapesní fotografické tiskárny HP Sprocket Z3Z92A však nepoužijete Wi-Fi , pouze Bluetooth nebo NFC, pokud ve vašem telefonu již je.

Celkem drahé papíry

Pokud si chcete pořídit kapesní fotografickou tiskárnu jakékoliv značky, čeká vás větší investice. Ale mnohem vyšší náklady počítejte pro pořizování papírů. Jde o tiskárnu pro uchování důležitých momentů v podobě papírové fotografie, nikoliv k pravidelnému tisku.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé si chválí, že pořizování fotografií je lepší než u klasického Polaroidu, protože si na mobilu fotku vyfotíte, pokud se nepovedla, focení opakujete. Pak fotku v aplikaci upravíte do nejlepší podoby a potom teprve vytisknete předem správně přichystanou fotografii.

Práce s aplikací Sprocket je snadná jak v Androidu, tak v iOS. Tisk je v přijatelné kvalitě, ale barvy jsou mírně zkreslené, což je podle odhadu uživatelů dáno pravděpodobně kvůli technologii tisku. uživatelé oceňují samolepící fotky, ale přivítali by, pokud v balení byl i nějaký obal – tiskárna je přece jen přenosná, cestovní. Uživatelé také potvrzují dlouhou výdrž baterie.