Rychlý a svižný dopravní prostředek po městě? Odpovědí jsou samozřejmě jednokolky. A v případě Ninebot by Segway Z10 už opravdu nejde o hračku. Jasně to ukazuje nejen její hmotnost a velikost, ale zejména cena. Jednokolky obecně mají za cíl převézt vás z místa na místo po městě a rychleji než autem. Zatímco v autě jste zavřeni v dopravních zácpách, s jednokolkou Ninebot by Segway Z10 můžete využívat jak chodníků a stezek pro cyklisty, tak někde právě i silnic. Je totiž dost rychlá na to, abyste předjížděli kola. Také s ní můžete do jakéhokoliv terénu, ovšem na chodníku nebo na stezce nezaberete příliš místa. Jednokolka je skvěle a pohodlně manévrovatelná. Jízda ovšem vyžaduje několikahodinový zácvik, než je vhodné se s jednokolkou vydat „mezi lidi“. Pojďme se podívat, jak se uživatelům líbí Ninebot by Segway Z10 a jaké má vlastně parametry.

Cena šokuje

Když se začnete poohlížet po jednokolkách a Ninebot by Segway Z10 se vám zalíbí svým terénním designem, jistě vás hned poté šokuje její cena. Je astronomická, vyrovná se ceně menšího motocyklu či staršího ojetého auta. Jednokolky jsou teď módním hitem, úspěšnou novinkou, a tak na to doplácejí i svou cenou, respektive uživatelé musejí dost doplatit, aby si ji mohli pořídit. Nicméně ti, co tak učinili, jsou spokojeni. Dodejme, že jednokolka je určena dětem nejdříve od 14 let.

Váha je nepříjemně vysoká

24 kg, to není nic, co byste chtěli tahat do auta, z auta, do domu, z domu, a to i přes fakt, že v horní části jednokolky je madlo pro snadnější manipulaci. Jenže abyste na jednokolce Ninebot by Segway Z10 mohli frčet její maximálkou, tedy 45 km/hod, musí mít nějakou hmotnost. Stabilita se zajišťuje několika prvky a mezi ty první patří hmotnost stroje.

K dalším pak samozřejmě pneumatika a těžiště. Jednokolka Ninebot by Segway Z10 má velká terénní kola s průměrem 18 palců, což je cirka 46 cm. A šířka pneumatiky je 4,1 palce, v centimetrech to je tedy 10,5 cm. A s tím se dá poměrně dobře zakousnout do terénu, navíc když přidáme terénní a poměrně hluboký vzorek.

Celkové velikostní parametry jsou následující: rozměry (v x š x h): 53 cm × 45,7 cm × 17,8 cm, hmotnost již zmíněných 24 kg. Dodejme, že chybí stojánek, což je u výrobku za tuto cenu dost nepochopitelné. Ale uživatelé mají vyzkoušeno, že na rovném povrchu je možné jednokolku bezpečně opřít o blatník. Ten je však odnímatelný, aby byl stroj šíře použitelný.

Unese i 150 kg

Pokud byste se na jednokolce Ninebot by Segway Z10 chtěli svézt ve dvou, hmotnostně by to možné bylo, neb unese až 150 kg. Ale dvoje stupačky nemá, tak to bude spíše výkon pro akrobaty. Ona vysoká nosnost je důležitá hlavně v případech, kde se na jednokolce začne prohánět terénní závodník a bude s ní i skákat. Při dopadech se hmotnost samozřejmě zvyšuje.

Terénnost je podtržena i odolností IP54, což je dost na to, abyste mohli jezdit jak za sucha, tak v deští. Jednokolka odolá jak náporu prachu, tak stříkající vody. Jednokolka podle údajů výrobce zvládne i úzké terénní cesty, bahno, louže a také významně nerovný povrch. Samozřejmě též trávu.

Nabito na 90 km

Bezkonkurenční dojezdnost až 90 km. A uživatelé dlouhou výdrž potvrzují. Tu zajistí jednak opravdu velká baterie s kapacitou 995 Wh, jednak výkonný motor s 1 800 w, díky kterému se jednokolka Ninebot by Segway Z10 nebojí ani stoupání do kopce s 25 stupni.

Jen pozor, doba nabíjení je cirka 10,5 hodiny, což znamená, že je nutné si dobře plánovat čas. A nezapomenout ji večer dát nabít v takovou hodinu, aby byla ráno připravena vás přemístit do práce. Na tento způsob přepravy si totiž podle uživatelů velmi rychle zvyknout.

Možnost netrčet v dopravních zácpách je prostě úžasná. Z ranního a odpoledního „opruzu“ se stane cestování do práce a zpět zábavou. Jen se pak musíte mít kde převléci, neb třeba v mokrém počasí nedojedete bez poskvrny. Nikdy nezapomínejte na ochranné prvky, rychlost jednokolky umí být opravdu vysoká. O rekuperaci při brzdění se výrobce ani uživatelé nezmiňují.

Bluetooth a reproduktory

Za tuhle cenu už můžete počítat i s Bluetooth technologií a také s aplikací do telefonu zdarma. V aplikaci máte jednak přehled o stavu nebo jízdách jednokolky Ninebot by Segway Z10, jednak ji tu můžete spravovat. Nastavíte jízdní parametry a osvětlení nebo provedete diagnostiku, jakou znáte ze servisů motorek nebo automobilů. Tentokrát ale vy budete těmi servismany. Také si budete moci pustit hudbu, streamovat ji z mobilu přes Bluetoth jako u klasických bezdrátových reproduktorů.

Ale nemusíte ani sahat do aplikace, abyste se dozvěděli ty nejdůležitější věci. Je tu totiž i integrovaný displej, který ukazuje to hlavní, co potřebujete v terénu vědět hned, zejména stav baterie. Ta je navíc vybavena inteligentním systémem určeným pro správu baterií, který brání přehřívání baterie, přepětí a podpětí. No a to logicky vede k dlouhodobé životnosti baterie, ta dlouho zůstane v perfektním stavu.

Nezapomeňme na osvětlení

Aby se s jednokolkou Ninebot by Segway Z10 dalo jet za kterékoliv denní a noční hodiny, ale i za každého počasí, je vybavena osvětlením. To slouží jednak jezdci, aby lépe viděla, ale také ostatním v jeho okolí, aby jej lépe viděli. Jednokolka je vybavena automatickými opticko – indukčními LED diodami okolo pneumatiky a nad ní, také zadními světly i difuzními světly. To spolehlivě zajistí viditelnost za všech podmínek.

Pedály mají svou ergonomii

Aby bylo možné se na jednokolce Ninebot by Segway Z10 snadněji udržet, má ergonomické pedály. Tu jednak umožňují pohodlný postoj, jednak neprokluzují. Zmiňme i výhodu, že se dá jednokolka sevřít mezi nohama, což zajišťuje větší pocit stability.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou z jednokolky Ninebot by Segway Z10 vyloženě nadšení a nelitují většího vydání. Vesměs ji používají jako alternativní přepravu do práce, která je pohodlnější než kolo, navíc je jednokolka lépe skladovatelná, i přes fakt, že je velmi těžká. Hmotnost je vlastně jedním z mála záporů, které u jednokolky zmiňují. Dalším je chybějící stojánek, lze dokoupit. Materiál je velmi odolný, vydrží i pády ve větších rychlostech, zranitelnější je opravdu spíše jezdec.

Uživatelé si chválí jak dlouhý dojezd, tak celkově jízdní vlastnosti tohoto přístroje. Pneumatiky jsou dost široké s hlubokým vzorkem, kolo je dostatečně velké, aby zvládlo i náročnější terén. Výkonný motor nezpomaluje do kopce, zvládne stoupání i 25 stupňů. Navíc umí svižně zrychlit, což se zejména při dopravě po městě hodí. Jen se s tím jezdec musí naučit počítat a vyrovnávat setrvačnost.

Možnost pustit si hudbu do Bluetooth reproduktorů je také uživateli velmi oceňována. Ti, kdo mají jednokolku Ninebot by Segway Z10 delší dobu, chválí její bezporuchovost a stále stejný výkon. Péče o baterii, která je integrována, má evidentně svůj velký efekt. Jednokolka je velmi svižná, obratná, není nutné si jakkoliv najíždět, abyste si zatočili. Ale chce to také natrénovat sami sebe, abyste tuhle obratnost ustáli na pedálech. Vždy pozor na kolemjdoucí a ostatní cyklisty nebo i auta, je nutné předem dávat vědět, kam pojedete, prostě být čitelný. Na tom se uživatelé shodují napříč všemi jednokolkami.