Potřebujete foťák, který vám hned vyplivne fotku, tedy tzv. polaroid neboli instantní fotoaparát? Pak do možných adeptů na koupi zahrňte i Fujifilm Instax Mini 9. Není sice tolik mini, jak se jmenuje (rozhodně je větší než většina digitálních kompaktů), ale zase k němu dostanete i pouzdro. Instantní papír se pořizuje většinou v balíčkách po deseti a os stisknutí spouště je hotovo během několika vteřin.

Fujifilm Instax Mini 9 je fotoaparátem pro zachycení atmosféry právě tam, kde zrovna jste a když chcete, aby hned vyla k mání papírová fotografie. Pouzdro na fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 umožňuje okamžité focení, aniž byste z něj museli fotoaparát vyndávat. Je totiž tvarované tak, že po odklopení horní části pouzdra, které funguje i jako malá brašnička. Jen se do něj nic jiného než foťák a pár zásobních papírů na fotografie prostě nevejde. A to je docela škoda.

Rozhodně se nenechte zmást označením mini. Fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 je poměrně velký. Jeho rozměry jsou (š x v x h): 11,6 cm x 11,8 cm x 6,8 cm. Je tedy větší než kompaktní digitální fotoaparáty. To ale logické, když si uvědomíte, že ve fotoaparátu musí být zakomponovaná ještě i tiskárna.

Kozlo fotoaparátu je v tom, že jde o analog. Nejste tedy odkázaní na žádné body v podobě pixelů, ale fotka je vyobrazená tak, jak světlo opravdu na přes objektiv prošlo. A pokud se obáváte, že byste kvůli analogu nemohli dělat selfie, obavy jsou liché. Hned vedle objektivu je totiž malé zrcátko, ve kterém přesně uvidíte, jak bude výsledná fotka vypadat, tedy zda máte objektiv správně namířen.

Vzhled fotoaparátu je nezaměnitelný. Na první pohled se jedná o plastovou hračku pro děti, protože jeho základem je pevná konstrukce a baculatý tvar. Ale když ho zabalíte do pouzdra, rázem jde o hvězdné balení.

Jakmile fotku uděláte, vyjede černá fotografie. Ale to není důvod k panice, fotka se teprve musí vybarvit. Trvá to sice několik minut, ale výsledkem je barevná a vysoce detailní fotografie bez toho, abyste museli používat tiskárnu. I proto je fotoaparát určen pro ty, kdo váhají, zda si pořídit tiskárnu k mobilu anebo polaroid.

Na druhou stranu je nutné uznat, že v mobilu si můžete snímky před vytisknutím prohlédnout a upravit. Ale Fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 není určen k tomu, abyste tiskli dokonalé fotografie. Je na to, aby vám umožnil mít hotové fotky hned a po ruce. Rozhodně ho využijete třeba tehdy, když potkáte někoho opravdu zajímavého a na fotce se vám bude hodit i podpis…

Co třeba sraz po mnoha letech? Znovu střetnutá láska z mládí? Zajímavé setkání. To všechno jsou momenty, které stojí za to mít zachyceny i slovně na právě udělané fotografii. Jen to chce nosit s sebou lihový fix. Do pouzdra se ale už bohužel nevejde.

Fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 zvládne kvalitní fotografie od 35 centimetrů, což je na selfie úplně akorát. Fotoaparát je předem nastaven na několik světelných režimů, mezi nimiž budete přepínat. Než se s nimi naučíte, chce to trochu tréninku. A hlavně obětovat pár prvních fotografií za účelem získání praxe.

Na fotoaparátu uvidíte, který režim máte nastavený. Nad objektivem jsou LED diody, bliká ta z nich, jejíž režim máte nastaven. Režimy pak lze měnit s jednoduše ovladatelným voličem světelnosti.

Focení s tímto fotoaparátem není zrovna nejlevnější, ale také se nepředpokládá, že byste „práskali“ jednu fotku za druhou, jak jste zvyklí v digitálním kompaktu nebo v mobilu. Jedna fotke vyjde na asi 25 Kč, výsledkem je obrázek o rozměrech 62 mm x 46 mm.

K focení budete potřebovat tzv. FUJIFILM instax mini film, ten je v prodeji samostatně. A také ještě dvě AA baterie, které by měly vydržet asi 100 snímků. Uživatelé ale hovoří o cca 50. Při vložení nových baterií se blesk nabije za asi 5 vteřin, postupně se délka nabíjení protahuje. Vyvolání fotografie trvá asi 90 vteřin při ideálních tepelných podmínkách. Může trvat ale i několik minut.

Pokud fotoaparát nepoužíváte, vypne se 5 minut po pořízení posledního snímku. Na zadní straně fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 9 oceníte počítadlo, které zajistí, že budete mít neustále přehled o tom, kolik snímků na filmu ještě zbývá.

Oceníte jistě i možnost ve výběru barev. K dispozici je jich pět, včetně neutrální bílé. Pokud pořizujete fotoaparát dětem (a brzy jim ho znárodníte, protože bude bavit i vás), tak můžete vybrat i růžovou nebo modrou barvu podle toho, co u vás doma preferujete.

Ať zvolíte kteroukoliv z barev, tak vězte, že fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 vám domů dorazí v pestré krabičce plné fotografií a barevných prvků. Stejně pestré budou i vaše fotky, až se s fotoaparátem naučíte zacházet.

Pokud vám nevyhovuje malé a těsné pouzdro určené pro tento fotoaparát, můžete zvolit z nabídky pouzder od dalších firem, které již svou nabídku přizpůsobily trendům trhu. Fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 je totiž opravdu žádaným kouskem. Retro polaroidové focení se opět dostává do kurzu.