Elektronická doba sice zjednodušila mnoho věcí, ale i tak je občas potřeba doma něco vytisknout. Nehledě na to, že díky domácím tiskárnám si můžeme sami tisknout fotky ve formátu, jaký potřebujeme. Vývoj dovolil spojit několik přístrojů dohromady, takže dnes koupíme poměrně malé multifunkční přístroje, které nám dovolí nejen tisknout, ale také scanovat, kopírovat. A možná, že právě kvalitní skenování nebo kopírování bude to, co v domácnosti nebo i v malé kanceláři nejvíce využijete.

Co je velkým mínusem inkoustové tiskárny HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639, je absence automatického oboustranného tisku. Tisknout oboustranně sice můžete, ale ručně, samozřejmě s podporou ovladače. Někdy se tiskárně nepovede nabrat papíry správně – týká se to papírů jež jednou potisknutých z jedné strany, když tiskárna začíná tisknout na stranu druhou. V tomhle se uživatelé shodují, že nejde o příjemnou záležitost.

Ale to je jediná výraznější záporná stránka této tiskárny (tedy pokud termální inkoustový tisk celkově nevnímáte záporně – ovšem v barevné verzi je zatím tou nejlevnější cestou k vlastním fotografiím nebo barevným dokumentům).

Ohromnou výhodou je možnost bezrámečkového tisku, takže výsledné fotografie pak nebudete muset ořezávat. Jen si je prostě necháte z tiskárny vyjet na fotografickém papíru ve formátu 10 x 15 cm. Podporované typy médií, na které dokáže tiskárna tisknout, jsou běžný papír, fotografický papír, papír na brožury, obálky a další speciální papíry pro inkoustové tiskárny.

Nejprve se, co se tisku týká, podívejme na papír, jaký je inkoustová tiskárna HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639 schopná obsloužit. Zvládne formáty A4, B5, A6, obálka DL, fotografický papír formátu 10 × 15 cm. Perfektní vychytávka. Bezokrajový tisk je však možný až do velikosti A4.

Co se tloušťky papíru týká, doporučuje se tisknout na papír s gramáží 60 – 90 g/m2 (A4), v případě obálky je to 75 až 90 g/m2, dále HP karty až do 200 g/m2. No a fotografický papír může mít až 300 g/m2, přičemž je vhodný pouze rozměr 10 x 15 cm.

Inkoustová tiskárna HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639 nabídne barevný tisk jak v detailním rozlišení, tak v konceptu. Při skenování lze ukládat obrázky či naskenované dokumenty do vestavěné paměti. Můžete je rovnou odesílat na email kamkoliv na světě, protože tiskárna má vlastní bezdrátové připojení k síti. To ovšem znamená, že na ní můžete i tisknout bezdrátově. Stačí ji mít nainstalovánu v ovladačích a vytisknout si cokoliv kdykoliv – stačí být v dosahu internetu a vůbec ani nemusíte být doma.

Díky spolupráci s firmou Apple můžete rovnou tisknout i z mobilu, pomocí Apple Print. Ale i když nechcete při tisku využívat internet, můžete inkoustovou tiskárnu HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639, připojit k počítači přes USB kabel.

Tiskárna má dobré parametry tisku a poměrně rychle pracuje. První výtisk je schopná dodat do 14 sekund, když tisknete černobíle, nebo do 17 sekund, když tisknete barevně. Maximální rozlišení černobílého tisku je u inkoustové tiskárny HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639 až 1200 × 1200 dpi a rozlišení barevného tisku dokonce až 4800 × 1200 dpi, tedy bodů na čtvereční palec.

Rychlost tisku je velmi příznivá. První výtisk už jsme zmínili. Řadové výtisky chrlí inkoustová tiskárna HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639 rychlostí 20 stran za minutu, když tisknete v konceptu. Anebo 8,5 stran za minutu, když tisknete v nejvyšším rozlišení.

U barevného tisku je rychlost o něco nižší, konkrétně 16 stran za minutu u konceptu nebo 6 stran za minutu u nejvyššího rozlišení barevného tisku. Do tiskárny můžete najednou vložit maximálně 60 listů. Do výstupního držáku můžete nechat najet až 25 listů. Pak je odeberte, aby následující listy nepadaly na stůl nebo dokonce na zem. Doporučená provozní zátěž tiskárny je až 1000 stran. A to není úplně málo pro malou, kompaktní domácí multifunkční tiskárnu.

Rozměry jsou totiž další výhodou tohoto přístroje. Inkoustová tiskárna HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3639 má totiž minimální rozměry (š x v x h): 43,8 × 31 × 15,8 cm. A maximální rozměry jsou (š x v x h): 43,8 × 55,4 × 25,7 cm. Přitom tiskárna váží pouze 4,17 kg. Navíc potěší jemným modro bílým designem.

Co se skenování týká, můžete výsledný sken uložit jako PDF, BMP, JPG, GIF, TIF nebo PNG. Skener disponuje schopností automatického zvětšení. Velikost skenu na ploše je maximálně: 216 × 297 mm. A nabízené maximální rozlišení při skenování je až 1200 dpi.

V tomto balení najdete tiskárnu, startovací černou kazetu, startovací tříbarevnou kazetu, disk CD se softwarem, instalační leták, USB kabel a napájecí kabel. Tiskárna funguje s černobílou kazetou a s kazetou se třemi barvami inkoustu. Ale použít můžete i velkorozměrovou kazetu HP 302 XXL. Díky ní bude váš tisk opravdu levný – zejména pokud splníte podmínku tisku alespoň 100 stran. Pokud byste delší dobu netiskli, je dobré tiskárnu jednou za čas oživit a nechat ji vytisknout zkušební stránku.

Tiskárnu lze ovládat jak z připojeného zařízení, tak samozřejmě ručně, zejména při skenování nebo při kopírování.