Hoverboardy a gyroboardy jsou mezi Čechy stále oblíbenějšími, i když velkou konkurenci jim dělají výrazně pohyblivější jednokolky. Pro děti je však i hoverboard velmi dobrou zábavou jak na doma (ve větším bytě), tak na ven, na rovné cyklostezky, chodníky. Nechybějí ani offroad modely. Na rozdíl od elektroboardů se hoverboardy ovládají náklonem těla, respektive chodidel. Jsou proto intuitivněji ovládané, svižnější, ale pro změnu těžší, jejich přenos kamkoliv je o něco komplikovanější.

Jedním ze zástupců základní řady hoverboardů je Kolonožka v provedení Graffiti Standard APP. Je originálně vyzdobena, což potěší každého, kdo rád graffiti prvky a design. Kolonožka spolupracuje s aplikací v telefonu a má i bezdrátový reproduktor, do kterého streamujete hudbu přímo z mobilu. Co dalšího můžete od modelu Kolonožka Graffiti Standard APP čekat?

Intuitivní ovládání až do 16 km/h

Vzhledem k tomu, že se hoverboardy ovládají čistě intuitivně přenosem váhy, jsou modely určené zejména mladším dětem (od 6 let) dost omezeny na maximální rychlosti. I Kolonožka Graffiti Standard APP nejede nijak rychle, pouze 16 km/hod. To je samozřejmě výrazně rychlejší než tempo chůze, ale ve srovnání s elektroboardy jde o poměrně pomalý přesun. Nicméně, účel elektroboardu je jiný, než je tomu u hoverbardu.

I stoupat se dá

Kolonožka Graffiti Standard APP zvládne stoupání až do 25stupňů, přitom unese až 120 kilogramů. Je tedy jak pro děti od šesti let, tak i pro dospělé osoby. Maximální dojezd na jedno nabití je pak 20 km, přičemž rekuperace u tohoto modelu možná není. Baterie tu má celkovou kapacitu 4 400 mAh. Nabíjení trvá celkově dvě hodiny.

A pozor, brzdí se přenášením váhy, s čímž je nutné hlavně při jízdě z kopce počítat, z počátku to totiž bude trochu nepřirozené. Ale společné všem hoverboardům a gyroboardům. Až sesednete a budete si Kolonožku Graffiti Standard APP chtít vzít s sebou třeba domů, budete muset nést 12 kg. Je proto spíše pro lokální zábavu nebo pro dopravu do školy, kde je však šatna nedaleko vchodu. Některé obchody nabídnou i sadu kolonožky s přepravní taškou. Perfektní je fakt, že se Koložka dá zamknout.

Dvě části

Jako ostatní hoverboardy i Kolonožka Graffiti Standard APP je složená ze dvou na sobě téměř nezávislých částí. To samozřejmě proto, aby se dala každá polovina ovládat zvlášť, což zajistí svižné zatáčení do všech směrů, jízdu okolo vlastní osy a celkově velmi svižný jízdní zážitek. Nejde o přímou cestu z místa na místo, ale právě o požitek z triků.

Celkové rozměry jsou pak následující (v x š x h): 178 mm x 584 mm x 186 mm. Vejde se proto i do úzkých dveří, ale například na chodnících už je hoverboard celkem široký a je na zvážení, zda jej na dopravu po městě pořizovat či nikoliv. Na místa, která nejsou příliš přelidněná je skvělým řešením.

Dva motory s 350 W

Kolonožka Graffiti Standard APP nabízí dva silné elektromotory, které jsou integrované ke kolečkům. Každý má výkon 350 W, takže dohromady je hoverboard na 700 W. Balanční systém s gyroskopy zprostředkuje bezpečnou jízdu. Jakmile se naučíte správně nasedat, je vše pak již snadno ovladatelné. Jakmile hoverboard opustíte (seskočíte z něj), okamžitě se zastaví. Reaguje na každou změnu polohy chodidla a na přenášení váhy.

Bluetooth repoduktor

Skvělým doplňkem je zapracovaný Bluetooth reproduktor, do nějž se streamuje hudba přímo z mobilu, který máte v lednice nebo v kapse. Skvělé zahrát si na cestu, jen pozor na poškození mobilu, pokud to na Kolonožce Graffiti Standard APP ještě moc neumíte.

Nášlapy jsou protiskluzné, povrch je gumový. Takže se nestane, že by se vám na kolonožce šprtla noha. O stavu baterie nebo o provozu motoru informují LED indikátory, které jsou z horní strany hoverboardu, aby byly dobře viditelné, kdykoliv to potřebujete. Zelené světlo na černém pozadí je dobře vidět i venku na slunci. A pokud zčervená, jednak vám to hoverboard oznámí zvukovou signalizací, ale právě i světelnými signály.

Aplikace

Mobil využije Kolonožka Graffiti Standard APP i na to, aby vám do něj posílala informace o probíhající jízdě. Můžete tak sledovat své rychlosti, trasu, troky, výkon, prostě všechno. A závodění s kamarády bude snadněji prokazatelné, aplikace ukáže výsledek. Mobilní aplikace je navržena především pro sledování rychlosti, spotřeby a stavu baterie.

Kalibrace balančního systému

Než se Kolonožka Graffiti Standard APP začne poprvé používat, je nutné nakalibrovat balanční systém. Na to nezapoménejte, jinak bude nasedání pak velmi složité. Kalibrace je popsána podrobně v návodu. Podstatou je položit vypnutý hoverboard na rovný povrch, pak na 10 vteřin podržet hlavní tlačítko zapnutí a vypnutí, nakonec Kolonožku vypnout a pak zase zapnout.

Posviťte si, ale v suchu

Kolonožka Graffiti Standard APP má světla, kterými si snadno posvítíte na cestu, ale díky kterým na sebe i dostatečně upozorníte, pokud se přesouváte za šera, při snížené viditelnosti nebo i potmě. Světla jsou náchylná na zapadnutí dobnitř do konstrukce, jak poznamenávají uživatelé.

Některé obchody přibalí i dálkové ovládání zámku, což je skvělá zpráva. Horší je fakt, že je povrch snadno poškrábatelný, což zrovna u graffiti designu není zrovna potěšující. Je nutné se připravit na fakt, že náhradní díly jsou poněkud drahé.

Pozor na jízdy na mokrém povrchu, není zde nijak zvýšená voděodolnost nebo prachové krytí, v případě reklamování se uživatelé setkali s nemožností vyreklamovat ztrátu stability, která měla být způsobena vlhkostí a zkratem.

A co na něj uživatelé?

Uživatelům se Kolonožka Graffiti Standard APP velmi zamlouvá jako šikovná hračka, ale rozhodně by ji nevolili jako dopravní prostředek. Na jemných nerovnostech je totiž znát, že se něco děje, na rovném asfaltu nebo betonu podzemních garáží je však skvělou příležitostí se vyblbnout.

V průměru se na hoverboardu člověk naučí do deseti minut, učení z počátku na trávě je pro pomalejší rozjezdy, aby člověk získal stabilitu a schopnost ovládat směr jízdy, brzdit, rozjíždět se. Uživatelé jsou samozřejmě zklamaní z vysoké ceny náhradních dílů, ale v tomto je situace všude stejná. Skvělý je bluetooth reproduktor a zajímavé je sledovat vše o jízdách v aplikaci.

Je nutné si podle uživatelů být vědoma faktu, že jde o základní model, který nenabídne plný servis, také není voděodolný a zejména nezvládá jízdy po nerovném terénu, spíše jde o vybavení pro indoor než ven. I proto je maximální rychlost 16 km/h naprosto dostačující. Dojezd je dle zkušeností uživatelů však jen cca 10 km.