Do skupiny hoverboardů se počítají i tzv. minisegwaye, které fungují na podobném principu jako základní hoverboardy, ale využívají k ovládání náklon jezdce do stran. K tomu slouží páka vedoucí od středu hoverboardu směrem vzhůru, až po jezdcova kolena.

Princip jízdy je pak podobný jako při sjezdovém bruslení nebo jízdě na lyžích z kopce, zatáčí se přenášením váhy do stran, nikoliv změnou polohy chodidla, jako je tomu u základních hoverboardů. Důvod této změny byl v podstatě v zajištění pohodlnější jízdy na hoverboardu i na nerovnostech, kdy výrobci chtěli povýšit hoverboardy na dopravní prostředek.

Klasický hoverboard totiž slouží spíše jako hračka, na triky, na pobavení. Ale minisegway či ninebot už jsou opravdu o přepravě i po běžných komunikacích po České republice, a to i po dlažebních kostkách.

Do města s přehledem

Jestliže se potřebujete pravidelně přesouvat po měste, třeba mezi domovem a školou nebo domovem a prací, je hoverboard Ninebot S skvělým způsobem, jak si takovou přepravu usnadnit, zejména pokud máte cestou i nějaký park nebo větší veřejné prostranství, kde se budete moci snadněji vyhnout lidem. Pojedete totiž rychlostí až 16 km/h.

Do vedlejšího městečka jistě dojedete

Maximální dojezd, který nabídne hoverboard Ninebot S, je 22 km, což v českých podmínkách bohatě stačí i na dojezd do vedlejší obce a zpět. Díky poměrně velkým kolům s klasickými pneumatikami bude navíc jízda celkem pohodlná. Jen nesmíte spoléhat na prostřední tyč jako na oporu, ta je v podstatě řídící (nikoliv řadící) pákou.  

Kola mají průměr 10,47 palců, tedy necelých 27 cm. A to je na pohodlí jízdy po nerovném povrchu již velmi znát. Navíc se nemusíte bát balancovat, protože na změnu polohy chodidel tento přístroj nereaguje. Právě u běžných hoverboardů se stává, že při najetí na nerovnost jezdec zabalancuje a pohne svým chodidlem, nakloní jej vpřed nebo vzad.

A to znamená, že hoverboard zatočí, přestože to jezdec vlastně vůbec nechce. Při hrátkách to ničemu nevadí. Ale pokud chcete používat hoverboard k přesun z místa na místo, už je to dost negativní parametr.

Cena nepotěší

Velkou nevýhodou, kterou je nutné u hoverboardu Ninebot S zmínit, je samozřejmě jeho cena. Nutno na něj nahlížet spíše jako na dopravní prostředek, navíc je doporučen až dětem od 14 let, a to i přes fakt, že unese jen maximálně 85 kg. Samotný hoverboard Ninebot S váží necelých 13 kg.

Podívejme se i na celkové velikostní parametry, jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 595 mm x 260 mm x 548 mm. Už jsme zmínili dojezd 22 km, ten je zajištěn díky baterii s kapacitou 4 400 mAh. Motor má výkon 700 W, což zajistí poměrně razantní jízdu, ale nikoliv do kopce. Na jízdu do kopce a na tak velká kola je motor poměrně slabý. Chybí i možnost rekuperace během jízdy z kopce, takže během provozu není možné baterii dobíjet.

S tím je nutno počítat podle toho, do jakého terénu si chcete hoverboard Ninebot pořídit. Jsou modely s různými výkony motoru, ty silnější se hodí do kopcovitého města, tento nikoliv. Respektive, kopec vyjede, ale budete se muset spokojit s výrazně nižší rychlostí.

Jízda vám půjde úplně sama

Zatímco na klasickém nízkém hoverboardu je nutné se nejdříve chvíli učit, abyste získali cit pro jeho ovládání, je hoverboard Ninebot S naprosto bez nároků na vaše schopnosti jej ovládat. Balancuje zcela sám tak, aby byl v rovině, pro rozjezd je potřeba mírný náklon vpřed, pro brzdění opačně. Ale není nutné myslet na polohu chodidel, tento omezující parametr řízení tu zcela chybí.

Ovládání zatáčení je, jak jsme již zmínili, v náklonu řídící tyče nohama do stran, což je i přirozený pohyb, pokud chceme zatočit při jízdě na čemkoliv jiném. Další prvny ovládání jsou pak i v aplikaci, kde si můžete nastavit spoustu drobností.

Zajímavou vychytávkou je možnost doplnit hoverboard Ninebot S o další příslušenství (resp. díly) a sestavit si z něj čtyřkolku. Hoverboard Ninebot S bude plnit funkci zadních kol a pohonu, přičemž je čtyřkolka skládací tak, aby se snadno vešla i do kufru auta. Nejde tedy pouze o jednoúčelový produkt, což může v očích spotřebitelů trochu ospravedlnit jeho vyšší cenu.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si hoverboard Ninebot S chválí, zejména pokud mají zkušenost s běžnými hoverboardy. jízda na něm je totiž snazší, pohodlnější, více se jedná o dopravní prostředek než o hračku. Oceňují jak aplikaci, tak neustálé balancování, ale i naprosto intuitivní ovládání.

S čím spokojení nejsou, je samozřejmě cen, ale v případě tohoto modelu i poměrně malý výkon při jízdě do kopce. Chválí si však schopnost, kterou má hoverboard Ninebot S při přejíždění nerovností, a to například i kočičích hlav nebo jiných typů dlažebních kostek.

Za zajímavou považují možnost rozšíření na motokáru, které hoverboard Ninebot S nabízí. Dojezd je podle nich průměrný, ale pokud si člověk cestu správně plánuje v kombinaci s dobíjením, lze zvládat i cesty do vzdálenější práce. Velkou nevýhodou zejména pro muže je poměrně nízká hmotnost, jen 85 kg. Lze ale najít modely s nosností vyšší.  Uživatelé by uvítali rekuperaci při jízdě z kopce.