Chytrý displej, hlasový asistent, to jsou různá pojmenování pomocníka do chytré domácnosti, kterým je hlasový asistent Google Home Hub. Tohle je tedy původní jméno, nedávno Google přejmenoval tento produkt na Google Home Nest, aby bylo jasnější, k jaké rodině produktů patří, prostě do chytré domácnosti, kde máte spotřebiče na wi-fi, a kde je můžete přes tohoto asistenta hlasově ovládat. Najdete i označení Charcoal.

Menší z dvojice

Hlasový asistent Google Home Hub (Nest) má pouze 7 palců velkou obrazovku (úhlopříčka), ale k mání bude i desetipalcová podoba. V České republice zatím k mání není, ale její příchod se očekává. V podstatě jde o dotykový displej, chytrého asistenta, internetové rádio, kalendář, nákupní rádce, poznámkový blok, internetový telefon (bez videohovoru) a hlasové ovládací zařízení pro všechny wi-fi spotřebiče.

Můžete jej využít pro základní brouzdání na internetu, pro přehrávání hudby a videa z Youtube nebo ze Spotify (z jiných aplikací nikoliv), jako digitální rámeček na vaše fotografie, meteostanici a hlasového asistenta, který nejenže odpoví na všechny vaše otázky (zatím anglicky), ale také nastaví všechny wi-fi spotřebiče tak, jak si vy zrovna budete přát.

Začněme designem

Hlasový asistent Google Home Hub (Nest) je zařízením s přijatelnou velikostí, který rozhodně nebude překážet ani na skříňce, ale ani na konferenčním stolku nebo na kuchyňské lince. Je k mání v černé nebo v bílé barvě, jde o obdélníkový displej a úhlopříčkou 17,8 cm (7 palců) a s tělem ve tvaru stojánku, takže stabilně drží s displejem v šikmé poloze, aby se na něj vždy snadno dívalo, ať už sedíte, stojíte či dokonce ležíte.

Celkové rozměry jsou následující (v x š s h): 118 mm x 178,5 mm x 67,3 mm. Hmotnost je 480 g, takže opravdu jde o stabilně stojící zařízení. V balení je síťová šňůra s adaptérem na evropské zásuvky. Je vybaven dvoupásmovým Wi-Fi: 2,4 GHz / 5 GHz, jedním reproduktorem s full range (vysílajícím do 360 stupňů, tedy do všech směrů), mikrofonem, který snímá zvuky ze všech směrů.

Chybí mu ale kamera, ta je právě až u většího modelu, který se v ČR zatím ještě neprodává. Proto jej můžete využít pouze na běžné telefonování – přes telefon skrze Wi-Fi, ale nikoliv na videohovory. Displej je samozřejmě dotykový a funguje podobně jako u telefonu nebo tabletu – nabídku si taháte ze všech stran displeje, hlasový asistent Google Home Hub (Nest) reaguje jak na dotyk, tak na gesta.

Co může ovládat

Hlasový asistent Google Home Hub (Nest) dokáže ovládat každé wi-fi zařízení ve vaší domácnosti, ale i kdekoliv jinde, pokud je máte spárována s mobilem pomocí aplikace. Takže můžete svému hlasovému asistentu říct, ať rozsvítí, zhasne, vytáhne rolety nebo je spustí dolů, ať aktivuje či deaktivuje alarm, změní teplotu v místnosti (spustí klimatizaci nebo vytápění) a podobně.

Také po něm můžete chtít, aby se porozhlédl na internetu a našel odpovědi na různé otázky, například jaké je dnes počasí, jak bude zítra, kolik mouky se dává do palačinek, jestli už váš oblíbený interpret vydal nový single, prostě převede vaši otázku do textu a vyhledá odpověď na webu.

Poslouží však i jako kalendář s aktivními upomínkami, jako budík nebo dokonce jako sepisovatel nákupního seznamu, přičemž mu můžete novou položku do seznamu přidat kdykoliv, on je bude držet v paměti, dokud si seznam nevyzvednete a nenakoupíte podle něj. Rozpozná hlasy, takže si každý člen domácnosti může vést svůj vlastní seznam.

Pokud máte zvonek u dveří nebo u branky na wi-fi a s kamerou, zobrazí, kdo u dveří stojí, zprostředkuje hlasové spojení z vaší strany, případně dveře nebo branku dokonce i otevře, když k tomu dáte pokyn.

Můžete ho programovat, aby dělal spoustu věcí za vás a bez povelů

V domácnosti je mnoho úkonů, které se denně opakují v podobnou dobu nebo při stejné činnosti. Takže můžete svůj Google Home Hub (Nest) naprogramovat, co má udělat, když řeknete například „sleeping“, což znamená spaní. Hlasový asistent pozhasíná všechna světla, aktivuje alarm, zatáhne rolety, připraví budík a přehled událostí nadcházejícího dne atd.

Pokud jej naprogramujete na odchod z domu, může vás informovat, zda bude pršet, jaká bude teplota nebo vítr, po vašem odchodu opět aktivovat alarm, snížit teplotu v domě, zhasnout všechna světla a vypnout televize, přehrávače apod. A přesně naopak to může fungovat po vašem příchodu, kdy asistenta můžete naprogramovat, co má spustit, když přijdete domů.

Nastavitelný jas se umí přizpůsobit automaticky

Vzhledem k tomu, že jde o stále aktivní displej, je velmi důležité, aby se jeho jas a barvy přizpůsobily okolí. I tohle hlasový asistent Google Home Hub (Nest) samozřejmě umí. Buď můžete jas měnit sami, nebo to nechat na automatice. Tlačítky ovládáte hlasitost asistenta a aktivujete či vypínáte mikrofon, ostatní ovládání je dotykové, na displeji. I proto je tu nastavena možnost promítání vybraných fotek, aby v době, kdy vás nezajímají konkrétní informace, byly na displeji vaše oblíbené fotky.

Displej je LCD, takže je otázkou, jak bude vypadat po několika letech používání. Ale předpokládá se, že tou dobou budou asistenti zase na jiné úrovni, a tak tuhle otázku řešit nemusíte, pravděpodobně si spíš pořídíte nový. Spotřeba je cirka 15 W a kompatibilita je se všemi běžnými operačními systémy, tedy Android, iOS, Mac, Windows a Chromebook.

Hlasový asistent Google Home Hub (Nest) není tablet, i když tak může na první pohled působit

Výše uvedená kompatibilita ale neznamená, že by se Hlasový asistent Google Home Hub (Nest) choval jako tablet. To opravdu ani náhodou. Jde o zařízení od Google, do kterého lze nahrát jen Google aplikace typu YouTube nebo Spotify. Není možné si sem „natahat“ kvanta aplikací třetích stran, jako je tomu v tabletu nebo v telefonu. Musíte s ním počítat pouze jako s hlasovým ovladačem své domácnosti, internetovým rádiem, přehrávačem videí v YouTube a hudby ve Spotify.

Reproduktor nijak dobrý není, a tak se vyplatí propojit asistenta s Bluetooth reproduktorem s lepším výkonem. Větší model Google Home Hub (Nest) bude mít reproduktory 2+1, což už bude plnohodnotný reproduktor se subwooferem. Tento asistent má pouze jeden reproduktor, který nemá šanci kvalitně zvládnout zvuk.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou celkem spokojení, co se týká obecného využití hlasového asistenta Google Home Hub (Nest). Zkušenější geeci sice říkají, že čekali více, ale začínající uživatelé chytré domácnosti oceňují právě možnost být v hlasovém spojení s ovládáním svých zařízení. Komunikace s hlasovým asistentem je zatím jen v angličtině, přičemž uživatelé doporučují nastavit si jinou než britskou angličtinu, do jejíhož přízvuku se těžko trefuje.

Pokud tedy zvládáte komunikační angličtinu, budete se základními službami tohoto asistenta spokojeni. Ještě je potřeba si najít správné výrazy, na které bude asistent správně reagovat. Podle uživatelů nemáme počítat s kvalitním zvukem, ale to je jasné ze specifikace.

Mikrofon je tu také jen jeden (jiní asistenti jsou osazeni více mikrofony, aby dokázali snímat prostorově). A tak je hlasový asistent Google Home Hub (Nest) vhodný spíše do menších místností, kde vás snadno uslyší.

Podle uživatelů chce instalace a připojování asistenta alespoň základní zkušenosti s chytrými zařízeními, jako jsou smartphone nebo tablet. Pokud je umíte ovládat, zvládnete si nastavit i vše u hlasového asistenta. Zobrazování fotek je podle uživatelů dostatečně jemné, ve výsledku jde o kvalitní foto rámeček.