Amazon uvedl na trh již třetí generaci chytrého asistenta s názvem Echo Dot. I v tomto případě se jedná o chytrý reproduktor, který vám nejen přehraje oblíbenou hudbu, ale poslechne si vaše pokyny a odpoví na otázky nebo dokonce ovládá chytrá zařízení v domácnosti zcela místo vás. Vy jen sdělíte příkaz a Amazon Echo Dot 3. generace Charcoal provede. Spousta věcí se dá naprogramovat tak, abyste ani tolik mluvit nemuseli. Jako u ostatních hlasových asistentů je i zde všechno o angličtině.

V balení toho moc není

Alexa od Amazonu nemá českou distribuci. A tak se nesmíte divit, že v balení najdete jiné zakončení vidlice do eletřiny, než máme my. Prodejci ale musejí přibalit i to naše, evropské. Vedle reproduktoru, tedy hlasového asistenta, evropské redukce, základního manuálu v angličtině a kabelu už v balení nenajdete nic dalšího. Ono vlastně ani není co, vše potřebné bude pak v aplikaci Amazon Alexa. Aplikace je navrhnutá tak, aby vás po instalaci a otevření provedla krok za krokem nastavením vašeho Echo Dot. Nečekejte nijak vyšperkovanou aplikaci. Uživatelé zmiňují, že sice není řešena tak stroze jako Google Home, ale s elegancí Apple HomeKit je prý nesrovnatelná.

Komunikuje s Androidem i s iOS

Hlasový asistent Amazon Echo Dot 3. generace Charcoal je schopen se dohodnout jak s telefony a talety s Androidem, tak také se zařízeními běhajícími na iOS. Drátem pak nepřipojíte nic jiného než sluchátka, protože žádné USB se nekoná, není potřeba. Vše běží bezdrátově.

A nejde o nijak velké zařízení. V podstatě se vejde do jedné ruky, rozměry jsou totiž následující (v x š x h): 99 mm x 99 mm x 43 mm, hmotnost jen 300 g, takže vám nikde rozhodně překážet nebude. Jen pozor, musí být stále v síti, provoz na baterky není možný. A ta svému asistentovi musíte rovnou najít konečné stanoviště, přenášení a přepínání ze zásuvky do zásuvky mu nebude dělat dobře.

Minimalistický design s dobrým zvukem

Hlasový asistent Amazon Echo Dot 3. generace Charcoal je uživateli často chválen nejen za stále lepší design (v porovnání se staršími verzemi), ale i za dostačující zvuk – reproduktor má 1,6 palce. Navíc se služba Alexy od Amazonu neustále zdokonaluje a získává nové funkce, jako jsou v poslední době například hry nebo sledování fitness aktivit.

Spodní strana je pogumovaná, aby asistent dobře přilnul k podložce. Na horní straně zaujmou čtyři tlačítka, ale také ledkový pásek. Tlačítka jsou zvýšení a snížení hlasitosti, vypnutí mikrofonu a zahájení odposlechu pro příkaz. No a samotný ledkový pásek okolo Echo Dot slouží k tomu, aby ukázal aktivitu, díky čemuž budete mít jistotu, že s vámi přístroj spolupracuje.

Navíc je tu i barevná symbolika. Modrá barva světla je Alexa připravena poslouchat a plnit příkazy, oranžová jsou nějaká zmeškaná upozornění ve spárovaném telefonu či kalendáři, zelená značí příchozí hovor a červená oznamuje problém.

Nemusí vás poslouchat pořád

Hlasový asistent funguje samozřejmě na bázi stálého odposlechu svých majitelů. Má k tomu určené čtyři mikrofony, díky nimž vás zvládne slyšet, ať stojíte ve kterémkoliv směru od něj. Pokud si ale zrovna nepřejete být posloucháni, stačí jedním tlačítkem mikrofony vypnout. Jen je pak nezapomeňte zase zpět aktivovat…

Přečte zprávy, kalendář i předpověď počasí

Hlasový asistent Amazon Echo Dot 3. generace Charcoa vám nahlas přečte zprávy, budoucí události zaznamenané v kalendáři, řekne, jaké bude počasí, co máte v nákupním seznamu nebo vám přehraje to album či ty skladby, co si vyberete. Můžete ji propojit s dalším reproduktorem, aby přehrávání bylo ještě prostorovější.

Ovládáte chytrou domácnost

Hlasového asistenta si kupujeme zejména pro hlasové ovládání domácnosti. Postupně si do oddělení „Devices“ připojíte všechny vaše wi-fi spotřebiče, u kterých je uvedeno, že je lze ovládat Alexou. Postupně jich bude na trhu více a více. Světla, zásuvky, zámky, televize, klimatizace, pračky, reproduktory, vrata od garáže, termostaty, kamery, rolety, Xbox, prostě vše, co lze napojit na wi-fi a na Alexu.

Co nebude s Alexou komunikovat, je například Chromecast. Některá zařízení půjde ovládat jen po přidání externích doplňků třetích stran, které komunikaci umožňují. Ale pokud vás to neodradí, pohodlí hlasového ovládání se vám za námahu odvděčí.

Pozor na platby

Uživatelé, kteří mají s k Amazon účtu přidruženou platební kartu, upozorňují, že je nutné si dávat pozor na nechtěné platby. Například za hudební služby, v tomto případě Amazon Music či za jiné placené služby, které byste mohli nechtěně odkliknout. Když už jsme u hudby, Spotify je zde plně podporováno.

Když jí nechcete říkat Alexa…

U hlasových asistentů už jsme si zvykli, že je k aktivitě probouzíme oslovením (anebo tlačítkem, když jsme v jejich dosahu).  Co se týká hlasového asistenta Amazon Echo Dot 3. generace Charcoa, můžete si zvolit buď klasické „Alexa“ nebo startrekovské „computer“ či „Echo“ nebo „Amazon“. Už jsme říkali, že komunikace je možná pouze v angličtině, a to i vaší strany. A pozor na výslovnost.

Nastavení pro Českou republiku zatím není realizované. A tak se nesmíte divit, když vám některé informace, co se týká například dopravy, zpravodajství, počasí, nepodá relevantně pro Českou republiku. Počasí samozřejmě necháte pak sdělovat podle lokace telefonu. U zpráv a dopravy se toho prý brzy dočkáme také.

Amazon nebo Microsoft, nikoliv Google

Vzhledem k tomu, že Alexa využívá služeb Amazonu nebo případně Microsoftu, málokdy Googlu, je předem jasné, že zařízení od Google u ní moc nepojedou. Ale celková nabídka zařízení, která lze tímto asistentem ovládat, je podle zkušeností uživatelů vysoká.

Hlasový asistent Amazon Echo Dot 3. generace Charcoa je zejména pro začínající fanoušky chytrých domácností. Nejširší podporu má totiž ve Spojených státech, kde je plnohodnotným přístrojem. U nás umí jen něco. Přístroje od Googlu jsou už připraveny i pro Evropu, Alexa zatím příliš ne. Základní funkce však zvládne i tady, jen nesmíte chtít jít příliš do hloubky.

A co na něj uživatelé?

Hlasový asistent Amazon Echo Dot 3. generace Charcoa je podle uživatelů spolehlivým přístrojem, který bude stačit všem, kdo potřebují základní obsluhu chytré domácnosti, chtějí hlasové ovládání funkcí i v mobilu nebo si na povel nechat přehrát tu hudbu, na kterou právě dostali chuť.

Spoustě uživatelů vadí absence češtiny, ale ještě pár let s ní musíme počítat. Ořezané funkce také nepotěšily, hlavně ty, kdo si na Alexu zvykli ve státech, ale v ČR pak zjistili, že u nás mnoho věcí vůbec nejede. Není tu dokonce ani oficiální podpora.

Co je však hodnocena uživateli velmi pozitivně, jsou design a zpracování, kompaktnost přístroje, čtyři mikrofony pro kvalitní odposlech ze všech směrů, nízká cena přístroje, příjemný hlas asistentky Alexy nebo poměrně široká podpora chytré domácnosti. A také nastavitelné oslovení „počítači“, tedy „computer“, pokud s Echo Dot chcete mluvit a jste fanouškem Star Treku.