Že také znáte Garmin spíše jako navigace? Tak asi předpokládáte, že když se Garmin pustili do chytrých hodinek, budou si zakládat na GPS. A je to tak. Hodinky Garmin Fenix 3 jsou určeny zejména pro ty sportovce, kteří s nimi chtějí do terénu. Využijí je jak běžci, cyklisti, běžkaři tak i pěší turisté. Prostě všichni ti, co chtějí mít o svých outdoorových výkonech přehled. I díky navigaci jsou poměrně žádaným modelem chytrých hodinek.

Zabaleny tyto hodinky jsou do reprezentativní černé krabičky. S vyobrazením displeje hodinek. V balení jsou hodinky, nabíječka, adaptér a nezbytné základní manuály. Můžete si objednat model s hrudním pásem, který velmi podrobně analyzuje běh. On totiž jednak velmi přesně měří srdeční tep, ale také se soustředí na vertikální oscilaci těla, což běžci ocení při detailních analýzách svých výkonů.

Na první pohled se hodinky zalíbí spíše pánům. Ale když se na nich nastaví dámská verze ciferníku, zjemní se a i ženám se jistě zalíbí. Nejsou totiž nijak robustní, pouze ocelová luneta okolo displeje budí dojem spíše pánského modelu. Hodinky mají rozměry (výška x šířka x hloubka) 5.1 x 5.1 x 1.6 cm, průměr displeje 3 cm a váží 82 g. Ciferník poměrně dost vystupuje nad úroveň zápěstí. Je potřeba si na to zvyknout.

Na dojmu „pánskosti“ se podílí i pět větších ovládacích tlačítek. Hodinky totiž nejsou vybaveny dotykovým displejem. Proto tolik tlačítek. Rozhodnutí firmy o tlačítkovém ovládání však ušetří hodinkám ohromné množství energie. A díky tomu vydrží hodinky na jedno nabití nesrovnatelně déle než jejich dotykoví konkurenti. V pohotovostním režimu dokonce až šest týdnů! Baterie má přitom kapacitu 300 mAh.

Dlouhá výdrž je dána jednak bezdotykovostí, tu už jsme zmínili. Pak ale i tím, že hodinky nejsou podsvícené. Jde tedy o běžný digitální provoz, který vyžaduje minimum energie. Ale i přesto je displej barevný a dobře čitelný. Jen v náročnějších světelných podmínkách si prostě musíte přistínit. Hodinky mají i připojení pomocí ANT+, což je další způsob, jak šetřit energii.

Hodinky nabijete asi za hodinu a čtvrt. Ale potřebujete k tomu originální nabíječku. Naštěstí budete dobíjet jen párkrát do roka, tak se to dá snést. Ale teď vážně. Pokud si zapnete GPS, je odběr energie větší. Když ji necháte zapnutou nepřetržitě (hodinky umí i GLONASS), vydrží hodinky asi 2 dny. Ale nepřetržitě asi běhat nebudete, že? Při běhání jednou za dva dny a při spárování s telefonem uživatelé vysledovali výdrž hodinek na asi 12 dní. Bez spárování s telefonem i měsíc až šest týdnů.

V čem jsou hodinky také lepší než většina z jejich konkurentů, je možnost s nimi plavat. A samozřejmě přesnost GPS. Hodinky jsou odolné i proti nechtěným otřesům, vibracím a pádům. A umějí i Wi-Fi.

Co se displeje týká, jde o barevný transflektivní Garmin Chroma Display. Má průměr 3 cm, rozlišení: 218 × 218 px, odolnost proti vodě: 100 ATM, tedy až do 100 metrů. A je vybaven snímači: akcelerometr, gyroskop, barometr, výškoměr, GPS, kompas, měřič tepu. GPS je tu dovedeno do dokonalosti – přesně tak, jak se u Garmin dá očekávat. Anténa je zabudovaná v lunetě okolo ciferníku.

Díky ovládacím tlačítkům si na displeji zobrazíte přesně to, co chcete. A v různých formátech. Přepínat můžete v základu mezi analogovým a digitálním zobrazením, vyberete oblíbené barvy. Další ciferníky jsou pak dostupné na Connect IQ.

Dominantním je pravé horní tlačítko, které je také označeno červenou barvou. Slouží zejména jako spouštěč záznamu vybrané sportovní aktivity. Na zmáčknutí tlačítka reagují hodinky poměrně rychle. I přechody mezi obrazovkami jsou plynulé.

Problém je jen jeden – ze začátku si zapamatovat systém ovládání oněmi tlačítky. Až pojedete po paměti, bude to už rychlovka. V široké nabídce možná několikrát zabloudíte. Ale stačí několik večerů a hodinky budete mít u nohou. Díky tomu, že v menu nejsou žádné vymoženosti, ale pouze a opravdu jen sportovní záležitosti, rychle si na nabídku zvyknete a brzy budete přepínat vše automaticky.

V hodinkách můžete nastavit opravdu hodně funkcí a informací, přehledů. Dokonce víc, než toho svedete s aplikací v telefonu či na webovkách Garmin Connect. Je to sice méně rychlé než na obrazovce smartphonu, ale zase máte veškeré ovládání neustále po ruce a telefon můžete směle nechat doma.

Hodinky Garmin Fenix 3 sledují snad vše, co si umíte představit. Dokonce i nadmořskou výšku, uplavanou vzdálenost – a to v bazénu i venku. Hodinky nabízejí tyto funkce: senzor tepu, pohybový senzor, GPS (Glonass), Bluetooth 4, Wi-Fi, výškoměr, krokoměr, teploměr (měří teplotu, a ruce, po sundání ze zápěstí i tu okolní), kompas, barometr (i počasí), stopky a odpočet, vibrační budík, výpočet spálených kalorií, Výpočet VO2 max, intervalový trénink, měření rychlosti (i té průměrné).

Pomocí hodinek můžete sledovat své výkony, fyzičku i průměry v běhu, cyklistice, plavání, turistice, fitness a v lyžování. V každém z těchto sportů hodinky totiž sledují více věcí najednou. A na displej si můžete nechat zobrazit právě to, co vás nejvíce zajímá. Nastavit si můžete zobrazení až čtyř vybraných položek.

Pokud hodinky spárujete s telefonem či tabletem, můžete je použít jako dálkový ovladač pro ovládání hudby, také k přehrávání hudby, ale jen do sluchátek. A dokonce i pro notifikace. Můžete se podívat, kdo vám zrovna volá, přečíst si přišlou sms anebo i hlavičku emailu. Co se párování týká, půjde to s Androidem i s iOS. A dokonce i s Windows. Instalování aplikací je trochu oříšek – chybí intuitivnost. Ale i na to se dá zvyknout.

Co jistě zaujme, je regenerační asistent. Ten zobrazuje, kolik času vám zbývá do úplné regenerace, po které budete připraveni na další trénink. Vše vychází z měření srdečního tepu.

Data o vašich minulých výkonech si můžete z obecných aplikací převést do Garmin Connect. Opačně to bohužel nejde.