Přestože jde o model z roku 2019, stále je o něj velký zájem a rozhodně v ničem mezi náramky nezaostává. Má sice již svého nástupce, Mi Band 5, ale rozdíl mezi nimi je jen ve velikosti a kvalitě displeje, v počtu sledovaných sportů, ovládání hudby nebo ve výdrži baterie (Mi Band 4 ji má delší). I v ceně najdete rozdíl, u Mi Band 4 je totiž za podobné služby mnohem nižší číslovka na visačce.

Pojďme se podívat na podrobnější vlastnosti chytrého náramku Mi Band 4, abyste si po porovnání s Mi Band 5 mohli ujasnit, kterému z nich dáte přednost. Oba totiž patří ke špičce mezi chytrými náramky – zejména v porovnání mezi cenou a výkonem. Dodejme, že nejde o plnohodnotný fitness náramek, sportování a ani zdravotní funkce nijak přesně neměří. Jde spíše o příjemce notifikací z telefonu a informátora třeba o počasí, který zhruba sleduje, co jste během celého dne dělali.

OLED displej

Mezi modely Mi Band 3 a Mi Band 4 je obrovský skok zejména v displeji. Doznal totiž rozšíření na úhlopříčku 0,95 palců, OLED technologie a rozlišení 240 x 120 px.  Displej je poprvé v historii Mi Band náramků barevný. Zůstává dotykový po celé své ploše, ale je pod ním i ikonická dotyková ploška, která slouží coby ovládací tlačítko. Aktivujete s ní obrazovku a také se díky ní například vracíte odkudkoliv z menu na hlavní obrazovku. K mání je několik ciferníků, které můžete měnit podle libosti.

Aktivovat se dá displej otočením zápěstí nebo třeba jen ťuknutím na ovládací plošku. Prodleva mezi zdvihem zápěstí a zobrazením ciferníku není nijak dlouhá, což je příjemná zpráva pro všechny, kdo se na náramek, resp. na údaje o čase, dívají rádi třeba i za volantem.

Jen čtyři sporty

Sice jde o fitness náramek, ale jak už jsme zmínili, pokud se chcete sledování svých sportovních výkonů a fyzičky věnovat podrobně a se spolehlivými údaji, musíte sáhnout po mnohem dražším modelu. Chytrý náramek Mi Band 4 nabídne sledování čtyř sportů, a to chůzi, běh, cyklistiku a plávání. Ano, je vodotěsný, do bazénu s ním bez obav můžete.

Činnost se sama nerozpozná, musíte aktivitu ručně zahájit a také ukončit. Automaticky dokáže náramek sledovat jen kroky a spánek. Za kroky ale často považuje i jiné pohyby, u kterých dojde k otřesu ruky, například hrabání listí nebo okopávání záhonu, případně cvičení bez doprovodu chůze. Ovšem například eliptický trenažér, tedy chůze na něm, se zaznamenávat moc nebude, protože nedochází k dupnutí, typickému pro chůzi.

Sledování zdravotních parametrů, jako je například tep, se dá nastavit na průběžné po celý den s tím, že výsledky najdete ve statistikách v mobilu, v aplikaci Mi Fit, ale můžete si jej nechat změřit i tehdy, kdy právě potřebujete – a údaj se ukáže přímo v náramku. Jen během měření nesmíte nic dělat s rukou, držíte ji vodorovně, nejlépe před tělem – jako byste se dívali na hodinky, jinak bude výsledkem nesmyslný údaj, případně náramek hodí hlášku, že změřit nejde.

Skladné tělo, které se vejde i pod rukáv bundy

V zimě, kdy máme bundy a rukavice, je cokoliv na zápěstí velmi nepohodlné, zejména větší hodinky. Náramek Xiaomi Mi Band 4 je však poměrně malý, alespoň ve srovnání s hodinkami. Jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 45 mm × 18 mm × 9 mm. Hmotnost je i s páskem 22,1 g.

Příjemná je hloubka 9 mm, která je nadstandardně malá – ve srovnání s chytrými hodinkami. O to lépe se náramek vejde pod rukáv bundy nebo pod rukavici. Nemůže ale samozřejmě soupeřit s extra plochými náramky, které se však pohybují v jiných cenových relacích.

Nepohodlné nabíjení

I čtvrtá generace náramku Mi Band se musí nabíjet tak, že jej vyndáte z pásku a strčíte do nabíjecí kolébky. To by sice samo o sobě až tolik možná nevadilo, ale velmi to opotřebovává materiál pásku, který je okolo těla náramku dost tenký, často proto dojde k jeho přetržení. Výrobce si toho je vědom, a tak následující model Mi Band 5 už vybavil nabíjecími piny zespod náramku, aby jen stačilo k němu nabíječku pomocí magnetu přiložit.

Přestože je Mi Band 4 menší než Mi Band 5, má větší akumulátor, zde 135 mAh, a tak i výdrž na jedno nabití. Do nabíjecí kolébky bude muset cirka jednou za 20 dní, samozřejmě podle intenzity využívání. Pokud nebudete měřit cvičení, vydržíte jistě i déle. Každé sledování aktivity vybíjí baterku o něco více. Samotné nabíjení zabere cirka hodinu.

Čeština pokulhává

Náramek Mi Band 4 neumí oficiálně české znaky, takže pokud vám někdo pošle klasickou zprávu i s háčky a čárkami (což jistě pošle), budete zpočátku mít velkou hlavu z toho, co vám vlastně chtěl sdělit, neb naše písmenka s interpunkcí se zobrazí nesmyslně, třeba jako přeškrtnutá nula nebo jako otazník.

Dá se na to zvyknout a dá se také stáhnout neoficiální čeština, návody najdete v několika  diskusních fórech na webu. S nedokonalou češtinou je nutné se poprat i v aplikaci, ale tady už to není tak drastické, jen oželíte nesprávné skloňování, někdy nevhodně zvolené slovo…

I jiné než sportovní funkce

Už jsme naznačili, že náramek Mi Band 4 není určen ani tolik pro sledování sportovních výkonů, jako spíše pro přehled o dění v telefonu, usnadnění některých každodenních situací. Takže v něm vedle krokoměru a senzoru tepové frekvence najdete například i stopky, časovač, budík, vyhledání telefonu nebo možnost zapnout tichý režim, díky kterému vás nebude nikdo rušit.

Nechybí ani dálkové ovládání hudebního přehrávače v mobilu, ke kterému se rychle dostanete i tahem do strany z hlavní obrazovky. Nespolupracuje však se Spotify (Mi Band 5 už ano), nýbrž pozte s přehrávačem, co máte v mobilu od výrobce, případně s běžnou aplikací k přehrávání hudby. Na dálku lze ovládat i fotoaparát v mobilu.

Spárujete ho s Androidem i s iOS

Jako většinu chytrých zařízení, která nejsou Apple, můžete i chytrý náramek Xiaomi Mi Band 4 spárovat s oběma mobilními operačními systémy, s Androidem od verze 4.4 či s iOS od verze 9.0. Jen pozor, v telefonu musíte mít alespoň Bluetooth 4.2 BLE, protože zde je BT 5.0, které se s nižším než se 4.2 propojit nedá, případně dá, ale nestabilně. Jde totiž o přelom v BT technologii, kde připojení pracuje jinak.

Snadné ovládání

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 4 se velmi snadno ovládá, pohyb v menu je i celkem svižný. Náramek má totiž dotykový celý displej, po kterém můžete přejet prstem svisle i horizontálně. Spodní dotyková ploška slouží k probuzení náramku nebo k návratu na hlavní obrazovku. V menu se však můžete vracet i jen o krok zpět, když potřebujete.

Většina funkcí se nastavuje v aplikaci – například budík nebo které notifikace vám mají přicházet z mobilu a o které nestojíte a také jak silné vibrace vyžadujete. Nastavit si můžete také automatické zvýšení frekvence měření tepu poté, co náramek zaznamená zvýšení fyzické zátěže. To vede k podrobnějším statistikám o vaší kondici (jen pozor, měření není přesné, nejde o certifikovaný zdravotnický přístroj). Sportovní aktivita, resp. záznam o ní se dá synchronizovat s Google Fit.

A co na něj uživatelé?

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 4 má spoustu spokojených uživatelů, kteří však patří k lidem, co toho po náramku příliš nechtějí. Sice toho Mi Band 4 zvládne poměrně hodně, ale nemá například NFC a ani nedokáže ovládat přehrávání hudby ze Spotify. Neumí reagovat na přišedší notifikace, v náramku se je můžete jen přečíst. Sice se ukládají v paměti, ale pouze několik posledních.

OLED displej je barevný a podle uživatelů velmi dobře viditelný, s poměrně jemným rozlišením. Náramek můžete personifikovat nastavením preferované domácí obrazovky, což se také líbí. Sledování aktivit je jen manuálně nastavitelné, automaticky se sleduje tep, kroky a spánek, což uživatelům tohoto typu náramku stačí, navíc jsou si vědomi nepřesností, kterých se tento přístroj dopouští.

Spokojení jsou s dlouhou výdrží baterie, s náramkem jako informátorem o dění v telefonu a také s jeho designem. Pokulhává nabíjení, při kterém se musí tělo náramku vyndávat z pásku, což není pohodlné a také to občas vede k roztržení pásku. Uživatelé generace Mi Band 4 většinou neuvažují o překotný přsun na Mi Band 5, tedy pokud nechtějí přehrávat Spotify nebo sledovat cvičení jógy, fitness nebo běh na pásu, případně pokud si nechtějí extrémně usnadnit nabíjení.