Honor Band je další modelovou řadou fitness náramků, které jsou mezi českými uživateli velmi oblíbené. A není se čemu divit, cena je příjemná, k tomu se design mnohem více snaží kopírovat tvar zápěstí, než je tomu u Mi Band náramků. Honor Band 4 toho uměl docela dost, pojďme se podívat, co dokáže jeho nový bráška, čím ho výrobce vylepšil a vystajloval.

Hned na začátku zmiňme, že je vybaven technologií Bluetooth 5.0, takže spojení udrží jen s těmi telefony, které mají stejnou verzi, minimálně však Bluetooth 4.2. V recenzích se totiž často objevuje, že náramek ztrácí spojení. Podle našich zkušeností je to ale jen tím, že tito uživatelé mají v telefonech nižší verzi Bluetooth, než je vyžadováno pro stabilní propojení.

Na zápěstí sedí jak ulitý

Fitness náramek Honor Band 5 je vytvarovaný tak, aby dosedl na horní stranu zápěstí co nejpřesněji. Spodní strana jeho těla je projmutá právě o oblouk zápěstí. I horní strana těla náramku je zakulacená, což he výsledku tvoří opravdový dojem náramku, nikoliv podlouhlých hodinek.

Jen pozor, tělo náramku, přestože je zaoblené, je poměrně vysoké, takže v zimě pod rukávem bundy nebo pod rukavicí už tolik pohodlný nebude. Má totiž 15 mm, běžně je u hodinek nebo jiných náramků hloubka jen cirka 9 – 10 mm.

Pro náramek jsou přijatelné ploché rozměry těla, celkové rozměry jsou pak následující (v x š x h): 43 mm × 17,2 mm × 15 mm. Hmotnost i s páskem dělá necelých 23 g, tedy na nošení velmi příjemné, náramek netíží, většinou o něm ani nebudete vědět.

Odolný je až do 50 metrů, takže klidně do bazénu s ním

Fitness náramek Honor Band 5 je skvělý pro sledování plaveckých výkonů. Můžete na otevřenou vodu i do bazénu. Jen jednu negativní reakci jsme v souvislosti s plaváním našli – náramek není spolehlivý pro sledování plavání, pokud jste v protiproudu nebo na gumě. Dodejme jen, že to už jsou specifické disciplíny, na které je nutno si pořídit jiné náramky, hlavně v jiné cenové relaci. Fitness náramek Honor Band 5 je spíše základ pro běžné použití.

Celkově umí 10 sportů

Sporty, s jejichž sledováním si náramek poradí, jsou zvoleny klasicky, jako u většiny podobných zařízení: venkovní běh, vnitřní běh, venkovní procházky, venkovní cyklistika, vnitřní cyklistika, plavecký bazén, volný trénink, vnitřní chůze, veslovací trenažér, eliptický trenažér.

K tomu samozřejmě sleduje i ušlé kroky, překonanou vzdálenost a spálené kalorie. Uživatelé si ale stěžují, že ušlé kroky měří nepřesně, přidává. Pravděpodobně sleduje každý otřes ruky, který podle jeho naprogramování souvisí s chůzí. Někdy prý za den přidá i 100 % kroků. Z toho je jasné, že pro přísné sledování aktivity rozhodně určen není, ostatně jako všechny fitness náramky s cenou pod 2 000 Kč.

Ještě dodejme další měření, což je srdeční tep, který se dá měřit nárazově nebo kontinuálně, doba cvičení během dne, frekvence kroků (tempo), průměrná rychlost, aerobní a anaerobní výsledky – po aktualizaci umí Honor Band 5 i tzv. SPO2. Díky tomu si v aplikaci sestavíte detailnější plán cvičení.

Displej potěší barevností i jemností

Displej fitness náramku Honor Band 5 doznal dalšího vylepšení. Je to AMOLED záležitost, která má plně barevný displej s úhlopříčkou 0,95 palců a s rozlišením 240 × 120 px. Ochranné sklíčko uvedeno není, co je za kategorii, jen že 2,5 D tempered glass.

Celý displej má dotykový povrch, a tak jej ovládáte nejen dotykovou ploškou pod ním, ale také gesty mířenými všemi směry, přednostně se samozřejmě jedná o gesta vertikální. Dotyková ploška aktivuje displej nebo z menu vrací na hlavní obrazovku, probudit náramek lze i oročenám zápětí, což samozřejmě můžete coby funkci nechat vypnuté – žere to baterku.

 V náramku je několik ciferníků, další si můžete přetáhnout z aplikace, ve které je příjemně široká nabídka. Díky tomu si náramek můžete personifikovat, také poslouží jako dálkové ovládání jak hudby, tak telefonátů nebo i focení. Na náramku totiž dokážete stisknout spoušť fotoaparátu na vašem mobilu, můžete na něm odmítnout příchozí hovor (ale přijmout nikoliv) nebo řídit přehrávání hudby.

Hudbu už si nejen pouštíte a zastavujete, ale ovládáte i její hlasitost

Výše zmíněné přehrávání hudby naznalo vylepšení v tom, že už nejen přehazujete skladby, pouštíte a pauzujete, ale také regulujete jejich hlasitost. To je na aktualizacích velmi příjemné, chybějící ovládání hlasitosti chybělo všem, kdo nepoužívali sluchátka s regulací hlasitosti.

Aplikace se prý moc nepovedla

Fitness náramek Honor Band 5 spárujete s Androidy a samozřejmě i s iOS. U Androidů je to od verze 4.4, iOS pak od verze 10. Jen pozor, opakujeme, že je v náramku novější Bluetooth technologie, která se se starším Bluetooth sice propojí, ale nestabilně. Nové Bluetooth 5.0 totiž má větší dosah, ale šetří energii tím, že nevysílá stále, jen v intervalech.

Uživatelé zmiňují, že aplikace není dotažena do zdárného výsledku. Něco je česky, něco anglicky, nefunguje v ní vše, co by si představovali. Otázkou je, zda si nepřejí aplikaci pro náramek za tři a půl tisíce mít i v náramku za pár stovek. Vše posuzujme optikou cena / výkon.

Ještě dodejme, že stejně jako mnoho dalších wearables, vyžaduje i Honor Band 5 přístup k poloze a zapnutou GPS v telefonu. Jde o to, aby doladil naměřená data o krocích, vypočetl vzdálenost a spálené kalorie.

Spousta senzorů

Fitness náramek Honor Band 5 je vybaven mnohými senzory, bez kterých by nedokázal to, co dokáže. Je tu akcelerometr, gyroskop, SPO2 a senzor srdečního tepu. Polohu bere ale náramek z telefonu. Samozřejmostí je ve výbavě i budík, kalendář, stopky, vibrace, notifikace, stav baterie, hledání telefonu, v aplikaci i záznam trasy, kterou jste ušli nebo uběhli, ujeli na kole.

Jak je to s notifikacemi – dá se z náramku Honor Band 5 odpovědět?

Fitness náramky nejsou určeny k tomu, abyste jimi dokázali komunikovat s okolím. Ano, přijímají notifikace, dokonce i s kontaktem a s textem zprávy, ale nedokáží na ně odpovídat, dokonce ani předpřipravenou zprávou. Od toho jsou na trhu chytré hodinky. To samé je s telefonováním skrze náramek, možné to není.

Výdrž baterie nepatří zrovna k nejlepším

Fitness náramky Xiaomi Mi Band jsou pověstné svou dlouhou výdrží, stejně tak hodinky Amazfit od Xiaomi. Ale u Honor náramku s takto dlouhou výdrží počítat nelze. Za běžného režimu jen asi 6 dní, pohotovostní výdrž, s vypnutím propojení s telefonem, je to pak asi 14 dní.

Nabíjení není nijak pohodlné, náramek je nutné umístit do nabíjecí kolébky. Ta je navíc vyhotovena v bílé a černé barvě, což je pro některé uživatele dost nevhodná a do očí bijící kombinace. Potěšíme vás ale faktem, že pásek je vyměnitelný, dokonce velmi snadno – jen cvaknutím. Zapínání je na přezku, a tak náramek drží na ruce jak přibitý. Jen je manipulace se zapínáním o něco zdlouhavější.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s fitness náramkem Honor Band 5 převážně spokojeni – ale pouze ti, kteří mají telefon s novější technologií Bluetooth 4.2 nebo 5.0. Ta je totiž podmínkou pro stabilní propojení náramku s aplikací v telefonu. Náramek měří deset nejčastějších sportovních aktivit, a tak většině uživatelů rozsah měření vyhovuje. Pochvalují si aerobní a anaerobní měření a také příjemnou inovaci v tomto modelu, což je dálkové ovládání hudby i po stránce její hlasitosti.

Spokojeni jsou také s AMOLED displejem, který má dostatečnou viditelnosti i na denním světle. Dotyková vrstva reaguje na gesta spolehlivě, v kombinaci s dotykovou ploškou pod displejem je ovládání snadné a rychlé. Dotyková ploška aktivuje displej nebo z menu vrací na hlavní obrazovku. Náramek sice nemá nijak dlouhou výdrž na jedno nabití, ale cirka 6 dnů se dá za tuto cenu skousnout. Mi Band náramky sice mají výdrž delší, honor však nabízí příjemnější a více ergonomický design.