Pokukujete po fitness náramcích a nespokojíte se jen s odhady a nepřesnými měřeními? Jste opravdu sportovně založeni a chcete svou kondičku táhnout do vysokých výšin, se spolehlivými údaji od vymakaného náramku? Chytré hodinky vás nezaujaly, jsou moc velké a s krátkou výdrží, takže se raději spolehnete na menší a pohodlnější náramek, protože nijak velkou interakci mezi telefonem a wearables nepotřebujete – stačí vám příjem notifikací, ovšem NFC platby berete?

Pak jste správným kandidátem na uživatele náramků od FitBit. Jen se předem musíte vyrovnat s tím, že jejich cena je vyšší než u mnoha chytrých hodinek. Zda za ni dostanete to, co očekáváte, už si musíte zhodnotit sami. My vám teď ukážeme, co všechno tenhle náramek umí nabídnout.

Designově dokonale srovnaný

Design náramku Fitbit Charge 4 je jednoduchý a účelný, skvěle zarovnaný, nikde nic netrčí a nic vám nebude na zápěstí zachytávat oblečení. Přestože je samotné tělo náramku přísně obdélníkové, ostré rohy se nekonají, neboť tělo ladně a velmi přesně přechází v pásek. Přitom je vyměnitelný – v balení jsou vždy hned dva. Dokonce v balení najdete navíc nejen pásek, ale nabíječku, ovšem k ní později.

Hmotnost náramku je o něco vyšší, než jsme zvyklí u levných modelů od Xiaomi nebo Honoru, výrobce uvádí cirka 26 g, což je o 4 gramy více, než mají levnější modely. Vzhledem k tomu, o kolik technologie je tady víc, je takto minimální rozdíl v hmotnosti skvělým počinem.

A ještě k rozměrům náramku, ty jsou totiž vzhledem k tomu, co umí, také skvělé. Tělo náramku má následující rozměry (v x š x h): 35,8 mm × 22,7 mm × 12,5 mm. Jak vidíte, jediné, co trochu bude překážet, je hloubka těla. Výrobce možná mohl protáhnout délku těla náramku a snížit jeho hloubku, pokud je to s jeho „střevy“ možné.

Pásek se zapíná na přezku, a jak už jsme naznačili, je vyměnitelný. K mání je buď druhý pásek z krabičky, nebo jakýkoliv jiný z nabídky FitBit, včetně látkových – ale pozor, cena je poměrně vysoká, na to je nutné se připravit.

Design těla náramku není téměř ničím rušen. Po straně najdete jen velmi ploché ovládací tlačítko, spodní stranu zdobí tři nabíjecí piny a spousta senzorů. Čelo náramku je chráněno Gorilla Glass sklíčkem, na neaktivním náramku uvidíte jen nenápadný nápis fitbit. Náramek má krytí až do pěti metrů, takže plavat s ním lze, potápění musíte vynechat.

Displej jen černobílý, ale s relevantními daty

Displej fitness náramku Fitbit Charge 4 vás může na první pohled zklamat – je totiž jen černobílý. Takže kdo má rád barvičky, bude se muset poohlédnout jinde. Ale pokud toužíte po lepší technologii a relevantních datech, přitom vzhled jejich podání je vám fuk, zůstaňte u recenze. Náramek má co nabídnout.

Samotný displej je totiž v AMOLED provedení, s úhlopříčkou 1 palce a v rozlišení 160 × 100 px, tvar je samozřejmě hranatý. Rozlišení na první pohled nic moc, ale na čtení údajů to bohatě stačí. Díky AMOLED provedení je obrazovka celkem dobře vidět i na denním světle, dokonce ve slunečném počasí. A to je hlavní.

Co se relevance dat týká, vycházíme z testů, které prováděl dTest a kde naměřená data náramkem FitBit odpovídala zdravotnických přístrojům v podstatě nejlépe z většiny trhu s fitness náramky. Samozřejmě, že nejde o zdravotnický přístroj, ale poskytne vám to nejlepší měření, které se realitě blíží nejvíce.

Mimochodem, mnohem důležitější než konkrétní výsledky z jednoho dne nebo cvičení je vývoj, jejich změna v čase, kdy byste měli pozorovat zlepšování, případně udržování stejných dat, jakmile jste v kondičce na úrovni, kterou jste toužili mít. A právě statistik umí náramek FitBit Charge 4, resp. jeho aplikace, spousty.

Odpovídat lze přímo ze zápěstí

Velkou výhodou fitness náramku FitBit Charge 4 je jeho schopnost odesílat přednastavené odpovědi na notifikace, které vám přijdou. Jednak si nastavíte, o které notifikace vůbec stojíte, jednak si připravíte v aplikaci odpovědi, které pak budou na výběr a k odeslání přímo v náramku. Skvělá věc na to, že jde o náramek a ne o chytré hodinky!

Uživatelé si velmi pochvalují ovládací tlačítko na straně náramku, které dostatečně „tuhé“ na to, eby se zamezilo jeho nechtěnému stisknutí při sportovní aktivitě. A to je velmi důležitá věc pro všechny, kdo chtějí nechat svou činnost pravidelně sledovat – stiskem se totiž sledování stopne.

Jaké funkce nabídne FitBit Charge 4? Málo jich rozhodně není!

Vedle notifikací a klasického měření tepu je tu ještě spousta dalších funkcí, o které na náramku často stojíme. Konkrétně je to kalendář, budík, stopky, časovač, také kouč relaxačního dýchání, ovládání hudby ve Spotify v mobilu nebo počasí, které je také propojeno s telefonem. Nechybí samozřejmě ani nastavení, které lze měnit přímo na zápěstí.

Pak jsou tu zdravotní funkce, které nabídnou například sledování ženského cyklu, celodenní monitor tepu, sledování spánku, spálených kalorií, ušlých kilometrů, prostě klasika. Navíc nad ostatními náramky je tu sledování počtu vystoupaných pater, měření rychlosti a tempa.

Zázrak jménem monitoring sportu

Sledovanými sporty jsou v náramku FitBit Charge 4 například tyto: Běh, Cyklistika, Plavání, Fitness, Golf, Chůze, Jóga, Outdoor, Turistika, Tenis a dalších 5. V podstatě vše, co průměrný člověk, který se věnuje pohybu, potřebuje. K tomu je zde spousta senzorů, jmenujme akcelerometr, oxymetr nebo výškoměr.

Příjemné je upozornění, že jste se dostali do optimální zóny pro spalování tuků. Funkce nese název Active Zone Minutes. Hodnoty jsou personalizované – vypočítávané z vámi zadaných fyzických dat. Většina aktivit je náramkem automaticky rozpoznána pomocí tzv. SmartTrack, uživatelé však uvádějí, že například nordic walking byl vyhodnocen jako eliptický trenažér.

Náramek nabídne i tréninky nastavené na míru – ale pozor, zdarma jsou jen na první tři měsíce, pak musíte platit měsíční paušál. Náramek umí česky, pokud jej spárujete s aplikací, která je také v češtině, i když v lámané.

Chcete NFC a GPS? Tady jsou!

Přestože GPS a NFC jsou spíše doménami chytrých hodinek, najdete je i v náramku FitBit Charge 4. To z něj dělá samostatnou jednotku, díky které jednak můžete chodit běhat a jezdit na kole kamkoliv, aniž byste s sebou museli tahat těžký a nepohodlný mobil, nejdnak můžete přímo s náramkem platit v obchodě, zase bez přítomnosti mobilu.

Platební kartu vložíte do aplikace a ona se převede do náramku. Snadné, pohodlné, velmi příjemné. Opět dodáváme, že však vykoupené vysokou cenou. Karta je chráněna volitelným PINem, ten se zadává před platbou a poté vždy znovu při sundání náramku, případně po 24 hodinách – záleží na tom, co nastane dříve.

Výdrž na jedno nabití už je horší

Fitness náramek FitBit Charge 4 je poměrně malý. A vzhledem k tomu, že má jak GPS, tak NFC a soustu dalších „udělátek“, vybíjí se baterie o dost rychleji než u náramků levnějších. Běžné používání spotřebuje energii z baterie během 5 – 6 dní, ale GPS aktivně používaná třeba i za 5 hodin. A to je překvapivě málo. Nabíjení trvá cirka hodinu a čtvrt, ale velikost baterie výrobce nesděluje.

Možná i proto jsou v balení dvě nabíječky. Ty mají originální parametry – jedná se o kolébky, nejde náramek nabíjet čímkoliv. Jednu nabíječku tam můžete mít doma, druhou třeba v práci nebo v autě, sbalenou na cesty kamkoliv. Uživatelé dodávají, že lze dokoupit i neoriginální nabíječky- jen pozor, pokud by neměly valnou kvalitu, mohly by hodinky i spálit.

Skvělá aplikace, která trochu umí česky

Náramek je nutno spárovat s aplikací, aby komunikoval s vaším telefonem. Spárujete jej Androidem i s iOS, díky tomu, že je zde Bluetooth pouze ve verzi 4.0, můžete náramek spojit i se staršími telefony, a to je velmi příjemné.

Aplikace je komplexní, propracovaná, má počeštělé ovládání (rozhodně nejde o dokonalou češtinu, nicméně jí porozumíte). Najdete v ní všechny statistiky, které si přejete sledovat, podrobné nastavení náramku apod. Zobrazíte i prošlé – projeté – proběhnuté trasy, včetně map.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou nadmíru spokojeni. Rekrutují se z těch zákazníků, kteří si přejí mít jak spolehlivý tracker svých aktivit a tepu, tak také zařízení s GPS a zejména platby na zápěstí. Oceňují také možnost odpovídat na notifikace přednastavenými odpověďmi, nebo upozornění na Active Zone Minutes, které ukazuje dobu, kdy se dostali do stavu optimálního spalování.

Oceňují možnost plavání s náramkem, jeho dobře viditelný displej nebo ovládání hudby v mobilu. Nošení náramku je podle nich pohodlné, jen v zimě je trochu problém poměrně vysoké tělo. Výdrž baterie na jedno nabití sice nijak excelentní není, ale je lepší než u většiny chytrých hodinek.

Velkou pochvalu dostává náramek jak za ovládání, tak za tlačítko po straně, které se nedá při sportu jen tak nechtěně stisknout a pauznout tím sledování aktivity. Ovládání náramku je poměrně snadné, samozřejmě dotykové. Menu není přeplácané, cestuje se v něm snadno a není nutné se jej dlouho učit.