Získávání Fitbitu na síle je nepochybné. Dokladuje to poměrně velká nabídka náramků, které jsou od této značky teď na trhu k dispozici. Fitness náramek Fitbit Charge 2 je dalším módně variabilním kouskem. A to hlavně díky širokému záběru sportovních aktivit, velké aplikační základně v mobilech a také díky snadno vyměnitelným řemínkům, které dostanete v mnoha barevných variantách.

I obal náramku je povedený. Obdélníková krabička s fotem náramku, vevnitř, návod, náramek a nabíječka. Navíc je balení vybaveno i kazetovou krabičkou – to kdybyste chtěli náramkem někoho počastovat, tak byste měli jednoduché balení.

Při prvním spouštění náramku nezapomeňte na to, že baterie je opatřena pojistkou, kterou musíte nejdříve vytáhnout. Náramek se vám možná nebude tolik líbit na pohled jako je tomu u Alta HR (tento je i větší), ale stále se, přestože je to levnější model, jedná o zajímavý módní doplněk. A nejen pro dámy. I zde lze totiž jednoduchým cvaknutím měnit samotná náramky. Nabídka barev je opravdu velká.

Náramek působí jednolitým, celistvým dojmem, který je narušen pouze tlačítkem po levé straně displeje. Tím náramek totiž v základu ovládáte. Zejména jím probouzíte displej, který pak dále ovládáte dotykově – ovšem jen poklepem, nikoliv gesty). Na spodní straně najdete senzory tepu, které ale vzhled náramku nijak nenarušují, neb nejsou při běžném nošení vidět.

Náramek Fitbit Charge 2 vypadá na drobné ženské ruce poměrně mohutně, na pánské ruce dobře. Ale i ženy jej mohou s přehledem nosit, zejména ty vysportovanější. Náramek váží 31 g a úhlopříčku displeje má (pro náramek velmi luxusních) 1,5 palce.

Displej náramku se probouzí jak tlačítkem, tak také pohybem ruky. Displej je dobře viditelný i při náročnějších světelných podmínkách, ale vyjma přímého slunce. Tam si musíte trochu přistínit. Řemínek náramku dobře sedí na ruce a neobtěžuje ani v noci.

Náramek však budete muset sundávat, než půjdete do sprchy, do vany. Na plavání je také neberte. Náramek odolá potu, dešti, prachu. Ale to je vše. Na plavání a monitoring při něm to bude chtít vybírat jinde.

Co se týká výdrže baterie, počítejte se 3 – 4 dny. Výrobce sice udává 5, ale zákazníci obecně ve svých zkušenostech uvádějí, že nad 4 se málokdy dostanou. Zejména tehdy, když aktivně náramek používají (a k tomu je přece určen), tedy nechávají si měřit tep a využívají trackovací fitness funkce. Tato výdrž je na náramek překvapivě málo.

Náramek Fitbit Charge 2 se ve výdrži baterie blíží více k chytrým hodinkám, které také málo vydrží. Ale nabídnou mnohem více funkcí než náramek, zmiňme třeba poštovního klienta. Tady je prostor pro velkou inovaci od výrobce, náramek s tak krátkou výdrží asi není zcela ideální.

Navíc je nutné nabíjet náramek pouze originální nabíječkou. Takže při cestování na více než 3 dny musíte myslet i na nabíjení náramku. Pokud nabíječka bude doma a vy pryč, máte smůlu standard Qi se nekoná.

Vraťme se k ovládání náramku. Začnete tlačítkem anebo pohybem ruky. Pak už to jde dotykově. Musíte být ale trochu důraznější. Náramek totiž nereaguje na dotyk jako takový, ale na otřes způsobený vaším dotykem. Takže gesta vám tu nepomůžou, jen důraznější doteky.

Při ovládáni kombinujete poklep a mačkání tlačítka. Po spárování s telefonem samozřejmě nastavujete většinu věcí v aplikaci k náramku Fitbit Charge 2. Tlačítkem přepínáte mezi jednotlivými módy měření. Poklepem na náramek se pak dostanete k podrobnějším údajům, kterými jsou například spálené kalorie, čas strávený pohybem, vaše tempo a mnohé další. Případně se dostanete i do podmenu, ale to není v nabídce vždy.

Spárovat můžete náramek s Androidem, iOS, ale dokonce i s chytrými zařízeními běžícími na Windows. Po stažení aplikace nejenže můžete nastavit náramek tak, jak potřebujete a sledovat data v historii, ale také můžete rozšířit jeho funkce o mnoho drobností.

V základu vám náramek nabídne možnost sledovat: tepovou frekvenci, trasu, spálené kalorie, intervalový trénink, kroky, průběh spánku, měření vystoupaných pater, dech. Díky této nabídce je zařaditelný do středně vybavených modelů.

Přímo na displeji není možné si předem nastavit, co byste chtěli během cvičení sledovat. Musíte tedy náramek vždy přepínat, když se chcete udržet v obraze ohledně toho, co s vámi aktivity dělají a kolik už jste toho zvládli. Anebo musíte prostě počkat, až se náramek přepne do další měřené zóny sám.

Co je výhodou náramku, to je automatická detekce sportování. Takže nemusíte myslet na to, že máte před tím, než začnete třeba běhat, zapnout sledování aktivity náramkem. Zvládne to sám. A které aktivity si můžete náramkem nechat sledovat? Je jich poměrně dost: běh, běh na běžícím páse, chůze, posilování, jízda na kole, eliptický trenažér, intervalový trénink. A v chytrém zařízení pak samozřejmě sledujete historii vašich výkonů. Ale i fyzičky.

Náramek samozřejmě komunikuje s chytrým zařízením pomocí Bluetooth, ale pouze na 6 metrů. To oceníte v případě, že se od chytrého zařízení nechtěně vzdálíte. Na druhou stranu vám může v určitých situacích pár metrů chybět. Třeba kvůli notifikacím.

Náramek totiž přijímá notifikace z chytrého zařízení. Informuje vás o příchozích hovorech, textovkách. Ty si dokonce budete moci na náramku přečíst, protože text se pomalu přesouvá po displeji nahoru. Ale odpověď tu nevykouzlíte. Tu jedině v chytrém zařízení.

Konkrétní sledování v aplikacích je toto: záznam o teplové frekvenci během dne, záznam vašeho spánku a jeho kvality, množství kroků za celý den, vývoj ve sportech, vývoj fyzičky (zde dokonce najdete návody od vašeho náramku, jak fyzičku zlepšovat), množství spálených kalorií, ale i záznam o dechu. Zde se náramek zase předvede, protože vám bude nabízet dechová cvičení, kdy bude po 30 vteřin snímán váš puls.

Nechybí ani obligátní motivace k pohybu. Ta se spustí třeba tehdy, když během hodiny ujdete méně než 250 kroků. Funkci si můžete samozřejmě vypnout, protože zejména při sedavém zaměstnání bude opravdu obtěžovat.

Náramku nechybí ani budík, klasický nenápadný a vibrační, který probudí opravdu jen vás. A také možnost propojení d GPS v telefonu. Samostatná navigace ale k dispozici není, což je mezi náramky vlastně standard. Navigace hledejte spíše v hodinkách nebo ve výjimečných modelech náramků.