Pro ty, kdo se na poli fitness náramků pohybují, není značka Fitbit ničím novým. Jedná se o snad nejrazantněji se rozvíjející značku právě v oblasti nositelné elektroniky. Jedním z jejich posledních modelů je Fitbit Alta HR, který se prodává úhledně a hlavně pevně zabalen v balení s fotem náramku. Baterie náramku má pojistku, kterou musíte nejdříve vytáhnout.

Fitbit je chytrý náramek se vším všudy – tedy i s funkcí vhodného doplnění vašeho outfitu. Je designován tak, abyste ho mohli vzít nejen ven při vašich běžných aktivitách, ale třeba i do divadla nebo na slavnostní konferenci. A nemusíte zůstávat u jedné barvy náramku, ten je totiž rozkládací – plastové části náramku vycvaknete a místo nich nacvaknete další, které jste si objednali v jiné barvě. A je z čeho vybírat – výrobce myslel i na lidi, co mají rádi kontrast a výrazné barvy na svých doplňcích.

Náramek není ani přehnaně velký a nebude překážet při nošení. Displej je dlouhý 41 mm, široký 15 mm. A nikde nevystupuje nad ostatní části náramku, jako tomu často bývá u chytrých hodinek. Náramek je lehoučký, váží pouze 20 gramů. Díky tomu ho můžete nosit vlastně neustále, nebude obtěžovat ani v noci. A ráno vás vzbudí jemnými vibracemi. Takže se jednak neleknete a jedna probudí opravdu jen vás (pokud nebudete zrovna přitulení k osobě na druhé straně postele).

Na náramku nenajdete jediné tlačítko. Vše je o doteku. A o pohybu ruky. Když chcete znát aktuální čas, stačí udělat pohyb zápěstím, tedy typicky pohyb sledování času na hodinkách. Náramek se rozsvítí a ukáže vám přesný čas. Displej je poměrně dobře viditelný i na denním světle venku, jen přímé slunce dokáže zkomplikovat odečet z displeje. Tady však stačí mírné přistínění rukou.

Když náramek otočíte, uvidíte zespodu senzory. Ty jsou na sledování vašeho tepu. Proto náramek musí být vždy přímo na kůži. Pokud byste jen navlékli přes rukáv, mohlo by docházet k chybám v měření.

Když s náramkem vyrazíte ven, nemusíte se bát si dít pořádně do těla, Od toho totiž náramek je. A že se zpotíte? To ničemu nevadí. Náramek odolá jak potu, tak prachu cest. A dokonce i dešti. Můžete si s ním i mýt ruce a není potřeba se bát, že jej namočíte. Na druhou stranu ale do sprchy či do vany s ním nechoďte. Tady by to nemuselo dopadnout dobře – proti intenzivnějšímu namočení náramek vybaven není. A ani plavat s ním nelze. Takže jestli chcete sledovat vaši výkonnost při plavání, tento model rozhodně nevybírejte.

Jak je to s výdrží náramku? Na jedno nabití zvládne fungovat až pět dní, což je vlastně pětinásobek výdrže běžných chytrých hodinek. Ale oproti jiným chytrým náramkům nejde o zázračnou výdrž, některé totiž dokáží fungovat i 2 – 3 týdny na jedno nabití. Faktem ale je, že náramky s tak dlouhou výdrží nemají displej. Tento ano.

Nabití náramku je snadné, ale musíte mít originální nabíječku. Ta má podobu svorky, jíž náramek obejmete. A nabíjení probíhá. Na druhé straně nabíječky je USB konektor, který přistrčíte do kteréhokoliv zdroje energie, ať v PC, notebooku, lampičce, autě, powerbance, prostě kdekoliv to jde.

Jak probudit displej na náramku Fitbit Alta HR? Stačí pohyb zápěstí, o kterém jsme už mluvili. Anebo poklepání na displej. Ovšem, musí mít ten správný úhel a intenzitu, chvilku to budete cvičit, než se náramku trefíte do nálady.

Náramek disponuje mnoha funkcemi, které se ještě rozšíří po spárování s chytrým zařízením a nainstalování free aplikace přímo od výrobce. Chytrá zařízení, se kterými párujete, mohou běžet na iOS, Androidu i Windows. Díky aplikaci v chytrém zařízení si do náramku jednak můžete nastavit, co po něm vyžadujete (například budík, sledování pitného režimu a upozorňování na něj apod.), ale také z náramku můžete odečítat všemožné statistiky o vás a vašem pohybu během dne i noci.

V noci náramek samozřejmě sleduje přednostně váš spánek. Podle tepů a vašich pohybů vyhodnotí, kdy spíte hluboce a kdy mělce. A když máte nastaveného budíka, snaží se trefit do mělké fáze spaní, aby probouzení nebylo tak drastické.

Náramek Fitbit Alta HR toho dokáže sledovat hodně. Sice ne v tak široké škále, jako chytré hodinky, ale pokud jste běžným uživatelem, který se věnuje klasickým sportům typů běh, cyklistika, fitness, chůze, tak si s ním zcela vystačíte.

Toto jsou totiž činnosti, které náramek dokáže měřit a také analyzovat. Stačí dopředu nastavit, do jaké aktivity se vrháte, a náramek bude pracovat na to, aby sledoval a také vyhodnocoval. Převede získané údaje na spálené kalorie.

A když jíte kupované jídlo, stačí zadat snědenou hmotnost, nafotit chytrým zařízením kód produktu a náramek, respektive k němu programovaná aplikace vypočítá, kolik kalorií jste přijali. Náramek sleduje

  • tepovou frekvenci
  • srdeční činnost
  • kroky
  • spálené kalorie
  • průběh spánk.

Chytrý náramek Fitbit Alta HR je s chytrým zařízením propojen pomocí Bluetooth, které dosáhne až do 20 metrů. Takže pokud jste v blízkosti telefonu, je s ním ve spojení, přijímá notifikace, informuje o příchozích hovorech, textových zprávách apod. Na displeji se ukáže nejen to, že vám přišla textovka, ale i odesílatel oné zprávy. Stejné je to s hovory nebo třeba emaily. Vás náramek o notifikacích informuje zavibrováním, tím vás přiměje se na něj podívat.

Ještě si zmiňme, co se dá sledovat v aplikaci, kterou si stáhnete na chytré zařízení. Je to například záznam o vaší srdeční činnosti a teplové frekvenci během dne, záznam vašeho spánku a jeho kvality, množství kroků, které jste za celý den udělali, váš vývoj v běhu, cyklistice, turistice i ve fitness cvičení, kolik jste během dne spálili kalorií,

Je třeba zdůraznit, že náramek ukládá data ve své paměti a po připojení k telefonu je distribuuje do stažené aplikace. Takže běhat můžete bez telefonu. Pokud vám tedy nevadí, že nebudete ve spojení se světem. Data uvidíte v základu na displeji náramku. Podrobnosti a historii pak až si po návratu domů, kdy je náramek automaticky odešle do chytrého zařízení, se kterým je spárován.