Chytré zabezpečení se rapidně vyvíjí, a tak není divu, že už jej můžeme používat například i jako chůvičku, a to při zachování všech prvků bezpečnostního systému. Kouzlo je ve dvou základních režimech nastavení, tedy v režimu pasivním a aktivním.

Režim pasivní je ten, kdy kamerou jen sledujeme místnost s dítětem a případně mu pošleme hlasový vzkaz, sledujeme i jeho hlasový projev. No a režim aktivní je jak jinak než ten, kdy se zabezpečovací systém začne po našem odchodu z domácnosti chovat jako hlídač, který detekuje pohyb oken, dveří nebo pohyb vevnitř v bytě, a to samozřejmě i během noci.

EVOLVEO Securix zabezpečovací systém

Vítejte v chytrém světě Evolveo, které je známé skvělými poměry v oblasti ceny a výkonu. Opět dokazuje svůj přínos pro zákazníka, tentokrát právě s modelem EVOLVEO Securix zabezpečovací systém. Jde o základní set kamery, dvou magnetických čidel, senzoru pohybu a dvou dálkových ovladačů, k tomu je samozřejmě aplikace do mobilu, která je dokonce i v češtině a ve slovenštině.

Kamera EVOLVEO Securix

Hlavním centrem systému je kamera, která sice nabídne pouze HD rozlišení, konkrétně 1 280 x 720 px, ale pro potřeby bezpečnostního systému to bohatě stačí. Je otočná jak do stran, tak vertikálně a na první pohled působí trochu neohrabaně. Ve skutečnosti podle uživatelů neohrabaná je, a to z toho důvodu, že se otáčení ovládá v mobilu gesty po obrazovce se záznamem, což vede k nepřesnému otáčení nebo k vynechávání v ovládání. Je to opravdu velmi nepřesné, jak poznamenávají uživatelé ve svých recenzích.

Kamera detekuje pohyb, umí denní i noční vidění, má reproduktor a mikrofon, takže je skvělou dětskou chůvičkou, umí notifikace do telefonu, přičemž posílá fotografie, pokud uzná, že se něco děje.

Kamera a celkově celý systém jsou snadno nastavitelné a zprovoznitelné, není k tomu potřeba nic zásadního, co se znalosti technologií týká. Lze k ní však připojit celkem až 64 čidel, což je dost i pro velmi velký dům. Parametry kamery jsou také potěšující, rozhodně nejde o příliš velké zařízení. Její hmotnost je cirka 300 g, přičemž rozměry jsou následující (v x š x h):  13 cm x 10 cm x 9 cm.

Bezdrátově nebo s drátem

K routeru můžete kameru připojit jak bezdrátově, takže ji lze mít kdekoliv v bytě, kde máte wi-fi signál, tak se dá ale připojit i k ethernetu, tedy drátem přímo k routeru, a to pomocí LAN RJ45. Nastavitelná citlivost na pohyb je skvělá v tom, že můžete definovat, co je narušením prostoru, a co ještě ne. To jistě ocení zejména majitelé domácích mazlíčků.

Samotná kamera má i slot na micro SD kartu, která sem může být vložena s kapacitou až 64 GB, takže zaznamenané video si můžete prohlédnout kdykoliv později. Možný je i wi-fi přenos v reálném čase do aplikace vašeho telefonu. Výhodou je proto komprese videa H.264 s plynulým streamováním HD videa.  Kameru, respektive celý systém lze propojit jak s Androidy, tak s iOS.

Až pět poloh v paměti

Abyste nemuseli stále v mobilu v aplikaci hrabat po displeji a snažit se kameru natočit, kam zrovna potřebujete, můžete si přednastavit až pět poloh, na které budete chtít, aby se kamera natočila. Pak stačí kliknout v aplikaci na jednu z´oněch uložených poloh, a bude během chvilky natočená přesně tak, jak potřebujete.

Magnetická čidla otevírání dveří a oken

Na jednoduchém principu magnetu fungují bezdrátová čidla sloužící k detekci otevření dveří nebo oken. Při zavřených dveřích či oknech jsou čidla vedle sebe a působí na sebe magnety. Jenže jakmile se otevřou, jedno z čidel se pohne, magnety ztratí dosah, a tím se aktivuje čidlo, které v systému (v aplikaci) oznámí, že se něco děje.

Proto je EVOLVEO Securix zabezpečovací systém skvělým řešením nejen do domu a bytu, ale také do kanceláře či na chalupu, na chatu. Kdekoliv na světě totiž máte stálý přehled o dění ve střeženém objektu, stačí, když zloději jen otevřou okenice.

Nelogicky nazvaná aplikace

Trochu problém je podle uživatelů s nalezením správné aplikace. Kdo by čekal název aplikace EVOLVEO Securix, je na omylu. I když je fakt, že v obchodech se někdy název aplikace EVOLVEO Securix uvádí také. Ve skutečnosti se ale jedná o aplikaci s názvem Yoosee. Je samozřejmě bezplatná a podle uživatelů je její ovládání snadné, intuitivní, tedy až na ovládání otáčení kamery, na to je potřeba si zvyknout.

Kdo nemá smartphone, ten rozhodně není obrán o možnost používat EVOLVEO Securix zabezpečovací systém. Notifikace totiž mohou chodit na email, místo do aplikace v telefonu. A k ovládání systému bude sloužit přibalené dálkové ovládání.

Senzor pohybu

Součástí balení je i bezdrátový PIR snímač pohybu. Ten si umístíte podle potřeby, je v něm totiž baterie coby součást balení, není závislý na zdroji energie. Disponuje denním i nočním viděním, respektive snímáním pohybu i v noci.

Kamera musí být připojena do sítě, ale umístíte ji kamkoliv i díky držáku na zeď pro kameru. Potěší rozhodně i přídavná WiFi anténa, která má délku kabelu 1,8 metru (připojení k routeru).

Aktivní a pasivní režim

Použít EVOLVEO Securix zabezpečovací systém jako chůvičku je možné jen díky tomu, že si lze vybrat mezi dvěma režimy, aktivním a pasivním. Takže máte na výběr jenom notifikace a přenos videa, nebo rovnou alarm.

Pasivní režim detekuje pohyb, ale informuje o něm pouze vás, nechá vás sledovat přímý přenos z dětského pokoje a dokonce vám umožní si s dítětem přes kameru i popovídat, aby vás slyšelo, ještě než do pokoje opravdu přijdete.

Když přepnete na režim aktivní, to samozřejmě při opouštění domu, tak nejenže přijdou notifikace a budete moci sledovat fotografie nebo rovnou přímý přenos dění z domu, ale také se spustí mohutný alarm. Aplikace vás v telefonu vyzve tento alarm buď vypnout, nebo v něm pokračovat, pokud se bude jednat o opravdové narušení bezpečnosti vašeho příbytku. I pokud byste zapomněli aktivovat režim při odchodu z bytu, tak to kdykoliv napravíte aktivací v aplikaci v telefonu.

Pozor, pouze 2,4 GHz pásmo Wi-Fi

Trochu překážkou mohou být novější routery, které mají pouze 5 GHz pásmo wifi, protože EVOLVEO Securix zabezpečovací systém funguje pouze v pásmu 2,4 GHz. Na to je nutné při výběru zabezpečení myslet především, abyste pak kvůli systému nemuseli pořizovat jiný router.

Dálkové ovládání jako klíčenka

Zajímavé je i dálkové ovládání EVOLVEO Securix zabezpečovací systém, které má podobu přívěsku na klíče a které mohou dostat například vaše děti. Dálkové ovládání je tlačítkové, včetně tzv. SOS tlačítka, po jehož dlouhém stisknutí se spustí klasický alarm a do aplikace v telefonu dorazí notifikace s fotkami nebo s videem z domu. Dálkové ovládání je pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou používat chytrý telefon. Ale funguje jen v několikametrovém dosahu.

Co na něj uživatelé?

Uživatelé si pochvalují jednak poměr ceny a výkonu, jednak otevřenost systému, který lze rozšířit až na 64 prvků. Přitom jednotlivé doplňkové prvky nejsou nijak drahé a do systému se pak zapojí automaticky, jakmile je zapnete.

Jedna aplikace zvládne hned několik alarmů EVOLVEO Securix. Ovládání aplikace je dle uživatelů snadné, intuitivní, spokojení jsou i s tím, že je aplikace v češtině.

Trochu nespokojenost je s názvem aplikace, je nutno pátrat v manuálu, co si vlastně stáhnout, nešikovné je i ovládání natočení kamery pomocí posuvu prstem po videozáznamu v aplikaci. posouvání šipkami by možná bylo rychlejší, účinnější, přehlednější. Tuto vadu ale nahrazuje pět uložitelných pozic, do kterých se má kamera natočit automaticky.