Pokukujete po levnějším vysavači, který i přes nižší cenu poskytne dobré služby? Pokud máte doma zejména tvrdé podlahy a nevadí vám jednak těžší stroj a jednak nemožnost uložit příslušenství přímo v těle vysavače, může být ETA Manoa 2501 dobrou volbou.

Co mluví ve prospěch tohoto vysavače, je jistě výborná filtrace vyfukovaného vzduchu. Eta si nechává u posledních modelů vysavačů opravdu záležet a vybavuje je HEPA filtry 12 a 13. Tento konkrétně je vybaven dvanáctkou a ve všech testech, jejichž výsledky jsou k dispozici, uspěl vždy na známku nejvyšší. Stejně výborný je na vysávání tvrdých podlah. Vysavač má také poměrně dlouhou přívodní šňůru a velký akční rádius – až 11m, což na průměrný byt v podstatě stačí.

Vysavač má poměrně tichý chod, což ale neudivuje, když se podíváme na to, že příkon je pouze 900 W. Sací výkon vzhledem k příkonu moc vysoký není, pouze 320 W. Tady se výrobce moc nepochlapil. Pokud chcete vysávat s malým nástavcem (na vysávání hřbetů knih), počítejte s velmi vysokou hlučností nástavce.

Tím ale pozitiva, respektive výhody tohoto vysavače končí. Nastupují nedomyšlené detaily, které mohou mnoha spotřebitelům přichystat nepříjemná překvapení.

Jedním z nich je poměrně vysoká váha vysavače (téměř 8 kg), takže pokud nemůžete manipulovat s větší zátěží, případně zaučujete ve vysávání své potomky, tento vysavač jistě dobrou volbou nebude. Je velmi snadné zamotat šňůru pod vysavač (do kol), málokdy se podaří vysavačem přes šňůru jen hladce přejet.

Další nevýhodou je nízká účinnost při vysávání koberců, přičemž koberce s vysokým vlasem nevysaje skoro vůbec. Jestliže máte doma jen jeden či dva malé koberce, asi není potřeba tento nedostatek řešit, prostě kleknete a vysajete pouze základní hadicí. Ale pokud jste kobercovou domácností, tento vysavač pro vás opravdu není. V sadě nástavců je sice turbo kartáč, ale celkové horší vysávání koberců nijak nezefektivní. Možná o něco lépe posbírá delší vlasy.

Vypadávající trubice je velmi nepříjemným nedostatkem. Ano, při vysávání poměrně často vypadne trubice (při vysávání držíte konec hadice, trubice s nástavcem je připojená o kousek níž). Trubice vypadává i při vysávání tvrdých podlah, tedy v podstatě při minimálním odporu v pohybu. Tuhle věc v ETA dost nevychytali, otráví to člověku každé vysávání, když mu trubice padá každé tři minuty na palec u nohy.

Vysavač má na dvou místech drážky na zasunutí trubice s nástavcem, když chceme vysavač uskladnit. Ale tady pozor, na nástavci určeném na vysávání tvrdých podlah chybí háček, který se do drážky zasune. Takže nástavec, který budete používat nejvíce, nemáte po ukončení vysávání jak k vysavači připevnit a musíte vysavač skladovat v rozloženém stavu, což zabere o hodně víc místa.

Vysavač má třílitrový sáček, což je v podstatě průměr. Materiál provedení vypadá dost lacině (má bakelitový vzhled i omak) a je otázkou, kolik toho vydrží při běžném zacházení. Někomu může chybět úchyt z vrchní strany vysavače, aby se nemusel tolik předklánět, když jej chce chytit a přenést.

Překvapivě chatrné je také uchycení sáčku ve vysavači, je tedy nutno s ním manipulovat opatrně, trpělivě, a tím pádem i dlouho. Lze samozřejmě dokoupit nový, ale za překvapivě vysokou cenu.