Podívejme se i na zástupce rotačních elektrických kartáčků, konkrétně na model Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction. Jejich práce je totiž vždy lepší, než dokážete dosáhnout s kartáčkem manuálním. Není podle studií sice tolik přátelský k dásním jako kartáček sonický, ale jsou lidé, kteří netrpí problémy s citlivými dásněmi, takže rotační kartáček je pro ně více než dostatečný.  Jaké jsou tedy výhody a nevýhody kartáčku Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction?

Speciální tvar rotační hlavice

Kartáčková hlavice Cross Action je inspirovaná nástroji zubních lékařů, proto má svůj specifický tvar a také zvýšený účinek. Je totiž podle výrobce navržena tak, aby při čištění obklopila svými vlákny každý zub. Vlákna jsou zkosená v úhlu 16 stupňů.

Hlavice nabízí tři pohyby při čištění – zuby čistí oscilacemi, rotacemi a pulzacemi. Díky nim účinněji narušuje a odstraní zubní plak, než to dokážete s manuálním zubním kartáčkem. Ani v rotačním zubním kartáčku Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction nechybí časovač pro odměření správného času čištění zubů, tedy dvou minut. Každých 30 sekund vydá kartáček přerušovaný zvuk, díky čemuž vás bude udržovat v přehledu o tom, jak dlouho si již zuby čistíte, lépe díky tomu rozvrhnete čištění úst.

Kulatý tvar umí čistit důkladněji

Rotační zubní kartáčky čistí zuby důkladně. Kulatý tvar má k čištění lepší předpoklady než tvar klasického zubního kartáčku, který najdeme u sonických modelů. Daň za důkladnější čištění však zaplatíme v podobě horšího přístupu kartáčku k dásním. Kdo má dásně zdravé a pevné, jistě si levnější rotační kartáček může dovolit používat. Pokud jsou však vaše dásně méně odolné mechanickému tlaku, je vhodné na rotační zubní kartáček zapomenout.

Kulatá hlava dokáže kopírovat tvar každého zubu. A i podle toho je nutné k čištění přistupovat – čistí se každý zub jednotlivě. Výsledkem je dokonalé odstranění zubního plaku, přičemž mezizubní prostory jsou kartáčkem také částečně vyčištěny. Ale dočištění nití nebo mezizubními kartáčky bude potřeba také.

Dlouhá výdrž baterie

Elektrický zubní kartáček Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction nabídne poměrně dlouhou výdrž baterie, na jedno nabití s ním můžete fungovat až dva týdny. Nechybí indikace stavu nabití baterie, nabíječka není přehnaně velká, ale některým uživatelům vadí, že jí chybějí gumové nálepky ze spodní strany, aby bezpečněji stála při nabíjení kartáčku na svém místě. Nabíjení je samozřejmě bezdrátové, indukční.

Vyměnitelné hlavice

V balení elektrického zubního kartáčku Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction je pouze jedna hlavice, ale je možné dokoupit náhradní, s různými funkcemi a tvary, které pomohou s ještě lepšími výsledky čištění. Dětem tento kartáček určen není, ale můžete dokoupit náhradní hlavice i pro další členy rodiny nebo pro děti větší. Původní myšlenkou výrobce je jeden kartáček pro jednoho člena rodiny, ale systém vyměnitelných kartáčků tu samozřejmě ponechal.

Typy hlavic kartáčku Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction

Možnost pořídit si jiný typ hlavice, než je v originálním balení, je tady také. Zaoblené konce štětin nabízejí čištění šetrnější k dásním, zkosená vlákna by měla zvládnout lépe vyčistit mezizubní prostory. No a ultra tenká vlákna s označením UltraThin zajišťují extra jemné čištění.

Cestovní pouzdro v balení

V základní ceně rotačního kartáčku je i cestovní pouzdro, díky kterému bude balení a převážení kartáčku vždy bezpečnější a hlavně snazší. Čisticí program kartáčku je pouze jeden, na druhou stranu je nutno dodat, že je základní pohonná jednotka kartáčku kompatibilní s různými kartáčkovými hlavami Oral-B, výběr není nijak omezen. Díky tomu můžete kartáček nechat používat i své děti, protože i pro ně je v řadě kartáčkových hlavic nabídka kartáčků do menších dětských úst.

8 800 oscilací a 20 000 pulzů za minutu

Když se dostaneme ke konkrétnímu výkonu elektrického zubního kartáčku Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction, tak najdeme 8 800 oscilací za minutu a 20 000 pulzů za minutu. To je cirka polovina ve srovnání se sonickými kartáčky, rotační kartáčky mají gró čištění právě v rotačním pohybu. Abyste na zuby příliš netlačili a nepoškodili si sklovinu, o to se postará senzor tlaku, který na přílišný tlak upozorní.

Sound Connectivity a mobilní aplikace

Třešničkou na dortu je v případě kartáčku Oral B Pro 750 D16.513.UX CrossAction je možnost jeho propojení přes Sound connectivity s mobilní aplikací Oral-B.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si kartáček většinou chválí, oceňují jeho dobrou schopnost vyčistit zuby tak, aby byl efekt vyčištění dobře cítit. Lidé s citlivějšími dásněmi však pozorovali ústup dásní, který byl způsoben rotačními pohyby. Uživatelé oceňují snadnost použití kartáčku, nemá nijak složité ovládání, ale také nemá na výběr z více režimů, je zde režim pouze jeden. Oceňována je též dlouhá výdrž baterie na jedno nabití nebo přítomnost indikátoru stavu nabití baterie (neindikuje ale přesný stav – procento nabití). Uživatelé si postěžovali na pouze jeden kartáček (hlavici) v balení, ale oceňují cestovní pouzdro. Spokojeni jsou s poměrem mezi cenou a výkonem.