Ten nejzákladnější základ. Taky si možná říkáte, že nemá smysl dávat tisíce jen za obyčejný sporák, navíc když bydlíte v paneláku, a tak ani nemáte plyn. Indukce vás svou cenou neláká, raději sáhnete po klasické elektrice, ale už se sklokeramickou úpravou. Dá se elektrický sporák Mora C 110 BW považovat za produkt s dobrým poměrem mezi cenou a výkonem? Nabídne alespoň základní funkce sporáku, které od takového spotřebiče čekáme?

Klasické provedení s velkou kapacitou trouby

Elektrický sporák Mora C 110 BW potěší všechny, kdo chtějí vařit na elektřině, bez indukce, ale zejména ty, kdo touží po velké troubě. Ta má kapacitu 70 l, což nepatří k největším na trhu, ale rozhodně se jedná o nadprůměr.

Klasické provedení je v bílé barvě, ale potěší sklokeramická deska, takže s klasickými elektrickými plotýnkami se rozhodně už trápit nemusíte. Na desce nechybí ukazatel zbytkového tepla. Ovládání je celé po straně sporáku, nad dvířky trouby, takže jej nebudete mít neustále potřísněné od vaření. Materiál je ale natolik odolný, aby zvládl i časté teplo z otevírané trouby.

Sice klasická, ale rychlá

Elektrický sporák Mora C 110 BW nabídne troubu, která má klasické vzezření, ale umí se rychle nahřát, k tomu má vloženu speciální funkce, takže vám ušetří čas při čekání na to, až do ní budete moci šoupnout třeba moučník. Péci se dá ve čtyřech výškových úrovních. Vedení pro rošt je ale pouze v provedení prolisů, nejsou tu stojánky, jak je možná znáte z jiných modelů.

Ale pozor, trouba není horkovzdušná, proto v ní nelze péct více plechů najednou. Nedisponuje ani parním pečením, ale to se dá nahradit kastrůlkem s vodou. Potěší jistě stále chladná dvířka trouby, o která se nespálíte vy a ani vaše děti ani při nastavení trouby na nejvyšší teplotu. Ovládání trouby je klasické – otočným voličem. To samé platí pro varnou desku.

Horní nebo dolní nebo oba najednou?

Zkušenější kuchaři a kuchařky jistě rádi využití funkce, kde si mohou zvolit jak oba ohřevy najednou (horní i dolní), tak třeba jen jeden z nich, například pro dopečení kůrčičky nebo pro dopečení koláčů i vespod, aby dole nebylo těsto matlavé.

Ale pozor, to zdaleka není vše. V troubě si můžete zapnout i režim pro ohřev talířů, takže na své si přijdou i ti nejnáročnější strávníci, kteří vyžadují podávání pokrmů na teplých talířích. Nechybí ani osvětlení vnittřníh prostoru trouby, které svítí od zapnutí až do vypnutí, nelze jej zhasnout manuálně.

A aby toho nebylo málo, zmiňme ještě jednu vychytávku, kterou bychom u tak levného modelu možná ani nečekali – a tou je speciální třiceti minutový program Water Clean. Jak funguje? Do hlubšího plechu nalijete vodu a zapnete funkci Water Clean. To je ohřev na vysokou teplotu, takže se v troubě vytvoří spousta páry, která nečistoty změkčí. Vy je pak jen jednoduše setřete houbičkou se saponátem. Žádné náročné chemické čištění, žádné škrábání.

Zahřát ji můžete ž na 275 stupňů celsia

Troubu, která je součástí elektrického sporáku Mora C 110 BW, můžete zahřát dokonce až na 275 stupňů celsia, což je komfortně vysoká teplota – většina trub jí nedosáhne. Budete proto moci snadno grilovat křupavou kůrčičku, aniž byste v té rychlosti stihli vysušit vnitřek pokrmu. Spotřeba se i přes tuto teplotu pohybuje v kategorii A, což je spotřeba nízká.

Výbava pokulhává

Programově je na tom elektrický sporák Mora C 110 BW evidentně dost dobře, alespoň co se trouby týká. Ale s výbavou se výrobce moc nepředal, aby udržel cenu níž. Musíte totiž počítat s tím, že si dokoupíte plechy – pokud tedy nemáte doma již starší od předchozího spotřebiče.

Co však ve výbavě najdete, je grilovací rošt. A ve spodní části sporáku také úložný prostor v podobě zásuvky na plechy, případně ji využijete k uložení jiných věcí, ale je nutné počítat s teplem, které bude v zásuvce během pečení vznikat.

Chybět bude teleskopický rošt, pokud jste na něj byli zvyklí z předchozí trouby, kterou teď nahrazujete. Jestli jste jej doposud neměli a záda máte v pořádku, jistě se bez něj obejdete i nadále. Jde spíše o prvek pohodlí než o reálnou funkci.

A jak je na tom varná deska?

Elektrický sporák Mora C 110 BW mí elektrickou sklokeramickou varnou desku, která je rozdělena do 4 varných zón. Z toho dvě mají průměr 180 mm, dvě pak 145 mm, příkony mají 1 700 W a 1 200 W. Nechybí indikátor zbytkového tepla, abyste si na zhasnutou, ale ještě horkou plotnu náhodou nesáhli, třeba při náhlém záchvatu touhy ji po vaření omýt.

Jak je to s časovači?

Elektrický sporák Mora C 110 BW má časovač trouby, což jistě ještě zvyšuje možnost jejího uplatnění. Škoda jen, že varné desky nedisponují časovačem. Ale vezměme v úvahu cenu tohoto modelu, jde o jeden z nejlevnějších na trhu i přes fakt, že plechy si musíte pak dokoupit.

I velikost je klasická

Ještě jsme se nepodívali na velikost elektrického sporáku Mora C 110 BW. Jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 850 mm x 500 mm x 600 mm. Hmotnost je poměrně nízká, pouze 371 kg, a tak se s ním snadno manipuluje, snadno se usazuje. Velikost je uzpůsobena klasickým rozměrům kuchyňské linky, aby sporák netrčel ani nad ni nebo před ni.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou se sporákem Mora C 110 BW nadmíru spokojeni, zejména s ohledem na jeho pořizovací cenu. Sice jim vadí, že plechy nebyly součástí balení, ale samotné funkce sporáku si nestěžují, naopak schválí jeho jednoduchost a praktičnost. Nic digitálního, co by se mohlo softwarově pokazit. Knoflíky (otočné voliče) se budou dát otočit vždy.

Uživatelé si chválí dostatek prostoru v troubě, čtyři možné výškové úrovně pečení, ale také zmiňují, že někomu by mohl chybět horkovzduch, nicméně zde je samozřejmě v parametrech uvedeno, že horkovzdušná tato trouba není.

Uživatelé si chválí klasický vzhled sporáku, funkce předehřívání, vysokou maximální teplotu (275 stupňů celsia), ale uvádějí, že trouba není pro ty, kdo chtějí teleskopický rošt. Ten tady totiž nenajdou. Spokojeni jsou se stále chladnými dvířky od trouby.

Varná deska je klasická sklokeramika se všemi výhodami a nevýhodami, které s sebou elektrické vaření nese. Nechybí ale ukazatel zbytkového tepla. Čtyři varné zóny mají klasickou velikost a příkon ve své kategorii (při rozměru desky 50 mm x 60 mm), tedy 180 mm a 1 700 W, k tomu 145 mm a 1 200 W. Ve velké míře si tento sporák pořizují lidé na chaty a chalupy, kam nechtějí vést plyn.