Sháníte nejzákladnější elektrický sporák se základními funkcemi? Jste schopni vařit na elektrických plotýnkách, nikoliv na sklokeramice? Bude to třeba sporák na chalupu nebo do bytu, a elektrické plotynky vám opravdu stačí? V tom případě se můžete poohlédnout například po základní řadě sporáků značky Amica, konkrétně po modelu Amica 510EE1.20PF(W). Je k mání za opravdu nízkou cenu, ale přitom nabídne vše, co k běžné přípravě pokrmů potřebujete. K tomu nabídne klasický design a kvalitní provedení, navíc je lehký, takže se s ním celkem snadno manipuluje, jeho instalaci samozřejmě zvládnete úplně sami. Jaké jsou další parametry elektrického sporáku Amica 510EE1.20PF(W)?

Trouba nabídne 67 litrů, ale je málo široká

Asi bychom měli začít troubou, která je sice v objemu 67 litrů, ale podle poznatků uživatelů není tak široká, jako bývaly klasické staré modely sporákových trub, staré velké plechy se do ní nevejdou. Celkové rozměry sporáku jsou následující: (š x v x h): 85 cm x 50 cm x 60 cm. Váží přitom jen 36 kg.

Celkově jsou tu k mání však jen tři funkce, a to je horní ohřev, spodní ohřev a pečení z obou stran. Nečekejte gril a ani horkovzduch, prostě jen klasický starý typ trouby na základní pečení. Ovšem šikovné hospodyně si vystačí i s tím. Případně pro pečení na chalupě opravdu dostačující.

Vnitřní osvětlení trouby je halogenové, ale i tak je celková spotřeba jen na úrovni kategorie A. Celkový max. příkon sporáku je nastaven na 7 000 W. Topné těleso je klasické do tvaru obdélníků, takže nelze čekat ani jeho moderní kruhové uspořádání.

Sklo z dvířek snadno vyndáte, abyste ho mohli dokonale omýt

Velmi zajímavou je možnost vyndat z trouby vnitřní sklo dvířek, abyste si usnadnili jeho čištění. Samotný vnitřní prostor trouby ale musíte čistit bez pomoci moderních funkcí. Materiál je sice hladký a pevný, aby bylo čištění snazší, ale chybí vychytávky v podobě čištění parního nebo katalytického.  Pozor, skla jsou v troubě jen dvě, takže při pečení na vyšší teploty bude vnější sklo teplejší než u modelů se třemi skly.

Elektrický sporák Amica 510EE1.20PF(W) je prostě základním modelem, takže se budete muset obejít bez teleskopického výsuvu roštu, ten tu prostě není. Ale nechybí zásuvka na uložení plechů k pečení a případných dalších potřeb. Nenajdete tu však ani například otočný rošt na grilování, ale jak jsme již zmínili, trouba nenabídne ani grilování jako takové.

Varná deska s litinou

Pokud se podíváme na varnou desku, její typ je litinový. Nese klasické 4 varné zóny, které ale mají o něco nižší příkony, než známe od dražších modelů. I přes to ale uživatelé říkají, že jsou plotýnky nahřáté poměrně rychle.

Je tu 2x litinová plotna s průměrem 14,5 cm a příkonem 1,0 kW, pak dvakrát litinová plotna s průměrem 18 cm a příkonem 1,5 kW. Když už jsme u těch příkonů, tak ještě dodejme, že horní topné těleso dostává příkon 900 W a dolní topné těleso dostává příkon 1 100 W.

Jak rychle reagují elektrické plotny sporáku Amica 510EE1.20PF(W) na snížení příkonu, to uživatelé nikde nezmiňují. Aleje předem jasné, že vaření na elektrickém sporáku bez sklokeramiky nebo indukce vyžaduje umění předem odhadnout, kdy zeslabit stupeň ohřevu, kdy jej zesílit apod., aby vaření bylo plynulé, ale bez připalování. Reakce materiálu je prostě významně pomalejší. Na druhou stranu není litina použitá na plotny nijak náchylná k poškození (jako je sklokeramika) a mohou ji používat i lidé, kteří mají voperované přístroje pro podporu srdeční funkce (ti nesmějí být v blízkosti indukce).

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si pořídili elektrický sporák Amica 510EE1.20PF(W) jako základní model se všemi jeho omezeními. A tak k němu i přistupují, proto jsou s ním velmi spokojeni. Poskytne jim dostatek tepelné energie pro to, aby dokázali upéct nebo uvařit všechny své pokrmy. Po sporáku nevyžadují automatické funkce, katalytické čištění a ani časovače, dokonce ani gril, a tak s ním mohou být spokojení. Všichni ale upozorňují, že od něj nechtějí nic jiného než zdroj tepla. Žádnou automatiku, žádné časování, žádný gril apod. Coby základní model je podle uživatelů v dobrém poměru mezi cenou a výkonem.