Ve světě elektrických zubních kartáčků teď potkáváme dva základní typy – rotační zubní kartáčky a kartáčky sonické. Zubní kartáček TrueLife SonicBrush UV patří ke druhé skupině, kdy je čištění založeno na velmi rychlých vibracích hlavy, a tím pádem i štětin. Vysokofrekvenční sonická technologie odstraní maximum plaku ze skloviny i dásní, což platí i v případě tohoto modelu. Jeho pořizovací cena je ve středním pásmu, ale přesto jsou s ním uživatelé nadmíru spokojeni. Pojďme se na kartáček podívat důkladněji.

Vibrace jsou šetrnější, přesto tu mají 4 režimy

Vibrace pomocí vysokofrekvenční sonické technologie je šetrnější než rotační pohyb hlavice elektrického kartáčku, a přesto odstraní maximum plaku ze skloviny i dásní. Ne každý ale snese plný provoz, tedy maximální rychlost vibrací, proto jsou k mání celkem čtyři režimy čištění, z nichž pro samotné čištění jsou určeny tři, čtvrtý slouží k masáži dásní.

Režimy jsou Clean, který zbaví pomocí sonické technologie chrup i dásně škodlivého plaku, dále Whiten, ten upraví pohyby kartáčku tak, aby efektivně bělil vaše zuby a odstranil pigmentové skvrny. Režim Massage stimuluje a prokrví dásně, což zlepší jejich stav. Pro všechny čističe s citlivými zuby je k dispozici režim Soft, podle svého názvu nabízí nejšetrnější čištění.

Nejintenzivnější režim má dokonce 40 000 kmitů za minutu, což o celou třetinu převyšuje například kartáčky od známých značek, jakými jsou Philips nebo Panasonic. Je samozřejmě voděodolný, aby mohl fungovat v koupelně a být používán pro ústní hygienu. Nabíjení je bezdrátové – indukční.

Až 19 dní na jedno nabití

Dlouhá výdrž baterie je velkou výhodou elektrického sonického zubního kartáčku TrueLife SonicBrush UV. Ale musíte počítat s poměrně dlouhou dobou nabíjení, a to až 24 hodin, ovšem i s tím, že dokovací stanici budete mít v koupelně stále vyndanou.

Proč? Protože její součástí je UV lampa, kterou budete používat na vydezinfikování čisticí hlavice kartáčku. UV světlo totiž zabije až 99,9 % bakterií, které se na kartáčku během čištění usadí. Díky tomu budete vždy čistit čistou hlavicí a nebudete si do úst neustále zanášet bakterie zubních plaků z předešlých čištění.

3 hlavice v balení

Elektrický sonický zubní kartáček TrueLife SonicBrush UV má součástí balení tři vyměnitelné kartáčky neboli hlavice. Tady je nutno podotknout, že uživatelé si občas postěžují, že jsou hlavice spíše pánské, velké do úst. Při výběru je proto nutné s tím počítat. Každý kartáček má barevný proužek, díky čemuž snadno rozlišíte, kdo používá který z nich.

V náhradních hlavicích, které bude časem nutné pořídit, a které bohužel nepatří k nejlevnějším, jsou na výběr hlavice Standard, ForKids (dětské), Sensitive, White, Interdental.  Balení jsou po dvou až po třech. A v běžných rodinách bude nutné rovnou koupit náhradní hlavice, protože nestandardně jsou tu k mání jen tři kousky.

Velikostní parametry samotného kartáčku TrueLife SonicBrush UV jsou následující: rozměry (v x š x h): 2,8 cm x 25 cm x 2,9 cm, váží poměrně dost, a to 114 g. Proto je potřeba si na tíhu kartáčku nějakou dobu zvykat, pokud jste si doteď hrávali jen s kartáčkem mechanickým, tedy běžným. Celá stanice i s UV stabilizátorem má následující rozměry (v x š x h): 26,2 cm x 14,7 cm x 5,3 cm. S celým UV sterilizátorem váží systém kartáčku dokonce 500 g.

Nádobíčko pro panenky

Zejména pánové si několikrát postěžovali, že nasazování kartáčků do sterilizátoru je poměrně komplikované pro muže s většími prsty, protože se malým kartáčkem musejí trefit v malém prostoru na správné místo. Jde prý ale ve výsledku o otázku cviku.

Na druhou stranu uživatelé velmi oceňují tichý provoz kartáčku, který neděsí ani malé děti, nebojí se jej dát do pusy a používat. Ovládání je snadné i pro děti, protože v kartáčku zůstává v paměti uložen poslední režim, mezi režimy se přepíná jen jedním tlačítkem, takže nejde o nic složitého.

Automatický časovač

Jako ostatní sonické kartáčky má i zubní kartáček TrueLife SonicBrush UV zabudovaný automatický časovač. Ten každých 30 vteřin udělá krátkou pauzu v čištění (na cirka jednu vteřinu), po dvou minutách se kartáček zcela vypne. Během dvou minut byste měli čištění chrupu stihnout – i proto jsou zde po půlminutě pauzy, abyste se lépe orientovali v čase a v procesu čištění.

Je vhodné si detailně projít návod na použití nebo shlédnout instruktážní videa ohledně čištění zubů, pokud se sonickými kartáčky ještě nemáte zkušenosti – jsou nutné speciální tahy kartáčkem od dásní ke korunce, aby byl efekt čištění co nejvyšší.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s elektrickým sonickým zubním kartáčkem TrueLife SonicBrush UV velmi spokojení. Oceňují jeho kvalitní zpracování a spolehlivý provoz, dlouhou výdrž baterie, pochvalují si UV lampu, která sice není ojedinělá na trhu, ale známější značky prodávají modely s UV lampami minimálně o polovinu dráž.

Uživatelům vyhovuje automatický časovač, čtyři režimy čištění, možnost výběru ze široké nabídky náhradních hlavic, stěžují si jen na vyšší cenu náhradních hlavic nebo na fakt, že jsou hlavice kartáčku poměrně velké a celkově je kartáček o něco těžší, než čekali. Nepohodlné je i dlouhé nabíjení, ale poskytne mnohahodinovou výdrž kartáčku, která při běžném provozu vystačí na 20 dní.

Uživatelům chybí v balení cestovní pouzdro alespoň pro samotný kartáček a náhradní hlavici.