Jste-li zastáncem názoru, že grilování není pouze záležitostí léta, jistě se poohlížíte po elektrických kontaktních grilech, které se dají použít kdykoliv, a to i doma. Kdykoliv si můžeme udělat vynikající steak, grilovanou zeleninu nebo cokoliv jiného. Je fakt, že tomuto grilování chybí vůně ohně. Ale zase získáme ohromnou výhodu zrušení sezónnosti. Grilovat půjde stále Navíc elektrický kontaktní gril Tefal OPTIGRILL+ GC712D34 ani nebude obtěžovat sousedy na chatě nebo na chalupě klasickým kouřem z topení pod ním. Pouze k nim pošle libou vůni připravovaných pokrmů.

Díky elektřině je v elektrickém kontaktním grilu Tefal OPTIGRILL+ GC712D34 několik přednastavených programů. Konkrétně je jich šest: hamburger, drůbež, panini/tousty, červené maso, ryby a klobásy. K tomu ještě možnost rozmrazování. Tak pokud jste nestihli vytáhnout maso z mrazáku včas, nevadí. Gril Tefal Optigrill+ GC712D34 si poradí i s touto prekérkou. Má totiž funkci Mražené potraviny. Co to je? Jedná se samozřejmě o přizpůsobení teplotních parametrů na tuto situaci. Ale abyste nebyli v zajetí funkcí elektrické krabičky, můžete si zvolit i manuální režim a grilovat si přesně podle svého.

A jak gril použít? Jen zapnout, vybrat vhodný program a o zbytek se přístroj postará sám. Už nemusíte s obavami nahlížet dovnitř grilu a hlídat, aby se maso nepřipálilo. Ale taky už se nemusíte bát, že by maso zůstalo nepropečené. Tedy tohle vše za předpokladu, že svěříte přípravu masa pouze grilu, v přednastaveném programu. Ten totiž mí i senzor na měření tloušťky masa. A dopkáže tomu přizpůsobit teplotu i čas grilování.

Vzhledem k tomu, že je gril příklopný, griluje se vše z obou stran najednou. Únik šťávy z masa je tedy minimální. A výsledek je vždy dokonalý. Zvukový signál a také barevná kontrolka pak už jen upozorní na to, že je hotovo. A že můžeme maso vyndávat z grilu ven a vrhnout se na něj.

Ale i tady dovedl výrobce vše k dokonalosti. Světelný indikátor Elektrického kontaktního grilu Tefal OPTIGRILL+ GC712D34 totiž v průběhu grilování mění barvu. A tím informuje o momentálním stupni propečení. A aby toho nebylo málo, tak zároveň při dosažení každého dalšího stupně propečení vydá zvukový signál. Barvy se mění od žluté (rare – krvavý), přes oranžovou (medium – středně propečený), až po červenou (well done – dobře propečený).

K tomu jsou ještě další dvě barvičky: předehřívání a připraveno ke grilování. Pro lepší přehlednost a ovládání jsou tlačítka a kontrolní panel se světýlky umístěny na rukojeti přístroje Díky tomu budete světelnou kontrolku mít stále na očích. A hlavně ji nijak nepotřísníte.

Gril samozřejmě není pouze k přípravě steaků. Uděláte na něm jakékoliv maso, zvlášť šťavnaté jsou pak i hamburgery. Vynikající samozřejmě budou i ryby, drůbež nebo jehněčí maso. A samozřejmě všechny druhy ovoce a zeleniny.

Aby gril mohl dobře sloužit, má příkon celých 2 000 W. Grilovací desky jsou samozřejmě nastříknuté nepřilnavou vrstvou. A jejich celková plocha je 600 cm čtverečních. To znamená, že se na nejde pokrm pro dva až čtyři lidi. Elektrický kontaktní gril Tefal OPTIGRILL+ GC712D34 je tedy vhodný i pro běžné čtyřčlenné rodiny. Poslouží i na větší párty, kde se bude grilovat průběžně.

Grilovací desky lze navíc dát umýt do myčky nádobí. Takže jejich údržba je opravdu velmi snadná.  Gril pak stačí jen otřít vlhkým hadrem. Pokud grilujete postupně, mezi jednotlivými dávkami se grilovací desky dají snadno otřít třeba kuchyňskou papírovou utěrkou. Tím si zajistíte vždy čistou grilovací plochu, která bude připravená na další várku grilovaných jídel. Jde o vysoce kvalitní tvarované (žebrované) hliníkové pláty s PTFE nepřilnavou úpravou pro snadné čistění.

Vzhledem ke konstrukci, kterou je Elektrický kontaktní gril Tefal OPTIGRILL+ GC712D34 vybaven, nepřijdete o žádnou šťávu z grilovaných pokrmů. Grilovací desky jsou totiž jednak žebrované a jednak mírně nakloněné. Takže všechen tuk a šťáva prostě stečou do velké odkapávající misky, která je také součástí přístroje. Díky tomu si můžete na jídlech mnohem lépe pochutnat. Anebo dodržet ty nejpřísnější zásady dietní stravy, kdy odkapaný tuk a šťávu nebudete jíst, využijete pouze samotné ogrilované pokrmy, které díky tomu budou pouze s minimem tuku.

Grilu ve výbavě chybí pánvičky na rakletování a další přípravu pokrmů po malých dávkách. Gril ale nabídne termostat i teploměr, takže pokud budete chtít grilovat podle specializovaných receptů pro kontaktní grily, budete mít dokonalý přehled o teplotě a jejím nastavení. Všechny informace se ukazují na přehledném displeji. Respektive na soustavě podsvícených ikon, které vždy ukáží, co zrovna máte navoleno a v jaké fázi gril je.

Termostat a teploměr využijete hlavně v manuálním režimu, kdy jsou na výběr čtyři úrovně nastavení teploty. Nejnižší se doporučuje pro chřest a jemu podobnou zeleninu, vyšší pro brambory a další zeleninu s obsahem škrobu (hokkaido), třetí pro lilek, avokádo nebo cibuli a nejvyšší pro rajčata, papriky a jiné.

Možná vás bude trochu obtěžovat neustálé pípání grilu, který každou chvilku dává vědět, co se v něm zrovna děje. Možná to bude chvíli otravné, ale časem jistě toto opatření oceníte. Pokud by gril jen blikal a pokud byste přehlédli, že už je hotovo, mohlo by se snadno stát, že celý pokrm spálíte. Vzhledem k vysokým teplotám grilování k tomu stačí třeba jen minuta grilování navíc.

Gril je docela kompaktní, ale přes to rodinný. Jeho velikostní charakteristiky jsou následující: rozměry (š x v x h): 21,9 cm x 38,9 cm x 35,9 cm. Hmotnost je necelých šest kilo. Na elektrický kontaktní gril Tefal OPTIGRILL+ GC712D34 je záruka servisu po deset let. To znamená, že deset let budou k sehnání náhradní díly, které jsou snadno vyměnitelné.