Začněme tím, že sekačka byla nominovaná mezi několik finalistů Produktu roku 2017. Už to samo o sobě svědčí o dobré kvalitě sekačky a o zákaznické spokojenosti s ní. Pojďme se podívat, co svému uživateli nabízí. Jde o zahradní, tedy hobby benzínovou sekačku s pojezdem. Celkově jde o typ sekačky náležející do vyšší střední třídy. Nicméně, na ceně to v podstatě nepoznáte.

DZ benzínová sekačka VeGA 46 HWXV 6 in 1 je i podle ostatních uživatelů kvalitně zpracovaná a má dostatečné vybavení pro běžné hobby použití. Neurazí však ani její design. Určena je na středně velké travnaté plochy, přičemž jde o univerzální sekačku s vysokou kapacitou sekání.

Velkou výhodou je robustní ocelový skelet, který z ní sice dělá těžší stroj, ale vzhledem k pojezdu to uživatele vůbec nemusí trápit. Záběr sekání je 46 cm, tedy poměrně široký pás – ve srovnání s mnoha modely v podobné cenové kategorii. Přitom jde ale stále o šíři záběru, se kterou se dá poměrně snadno manipulovat i mezi případnými dřevinami nebo věcmi na sekaném trávníku. Na okraje nebo přímé okolí překážek v trávníku je pak samozřejmě nutné použít vyžínač, který sekanou plochu doladí do dokonalosti.

DZ benzínová sekačka VeGA 46 HWXV 6 in 1 je poháněna silným čtyřtaktním motorem VeGA OHV s výkonem 5 PS (HP). Ten oceníte všude tam, kde je jednak hustší trávník, vzrostlejší trávník, nerovný terén anebo když sekáte po dešti.

Jistě si nelze nevšimnout označení sekačky symbolem 6 in 1, tedy šest v jedné. Ano, sekačka je takto variabilní. A právě variabilnost použití z ní dělá skvělý stroj, který se vyplatí mít na zahradě k dispozici. Co je oněch šest funkcí?

DZ benzínová sekačka VeGA 46 HWXV 6 in 1 umí sbírat posečenou trávu do koše, mulčovat a nebo vyhazovat trávu ven, a to bočním deflektorem, ale i zadním deflektorem. Dále umí jezdit různými rychlostmi (je možné variabilní nastavení rychlosti pojezdu, což je dané silným motorem – rychlost je od 3.0-4.0 km/hod). Zde uživatelé uvádějí, že nižší minimální rychlost by jim vyhovovala více – zejména v náročnějších terénech.

Sekačka, pokud vyhazuje trávu bočním nebo zadním deflektorem, nerozsekává ji na drť, ale poze na větší kusy, které pak můžete snadno shrábnout. Tento způsob sekání je určen na mírně vyšší trávu, tedy okolo 20 – 25 cm.

Samozřejmostí je její umění sekačky VeGA 46 HWXV 6 in 1 sekat v různých výškách. Trávník může mít výslednou výšku od 25 do 80 mm. Nastavení je centrální, tedy snadné a rychlé. Sekačka se startuje ručně, na tahací startér. Startování je však poměrně snadné. Sekačka dle uživatelů chytá už od nízkých otáček. To ocení zejména ženy, které nebudou už ze startování sekačky úplně zničené. Stačí jen lehce zatáhnout a nastartuje se.

Na druhou stranu, při ručním mytí je svíčka nastavena tak, aby se sekačka při otočení listů nerozjela sama. Naklonit sekačku lze vždy jen na pravý bok. Mytí připojením hadice, jak uvádí výrobce v návodu, se podle zkušeností uživatelů sekačky VeGA 46 HWXV 6 in 1 příliš neosvědčilo.

Jistě oceníte fakt, že hrdlo nádrže na benzín je vysoko, proto se dobře nalévá i z plnějšího kanystru. Objem nádrže přitom je 1,5 litru, spotřeba sekačky se řadí spíše k průměru. Tedy ani robustní konstrukce a vyšší hmotnost 33 kg nezpůsobují vyšší spotřebu paliva při sekání.

Samotný sběr sekačkou do koše je dobrý, na posečeném trávníku nezůstává příliš mnoho zbytků. I plnění koše je dobré, sekačka ho zvládne opravdu dobře využít, proto nemusíte každou chvilku běhat a koš vysypávat. Objem koše je 70 litrů, což například pro menší ženy pak může být i náročnější na vyprázdnění.

Nicméně, u sekačky VeGA 46 HWXV 6 in 1 je sundávání koše velmi snadné, protože systém pojezdu nezasahuje až před koš, jako je tomu i jiných strojů. Díky tomu je vyháknutí i plného koše snadné a bez nutnosti s ním různě kroutit a uhýbat nebo jej příliš nadzvedávat.

Zvláštní je, že páka pojezdu není ergonomicky tvarovaná. Je nutné si na to pocitově zvyknout, ale uživatelům to podle jejich ohlasů nedělá až takový problém. Náročnější je zvyknout si na fakt, že pojezd reaguje na vypnutí později. Proto se při sekání musí páka pojezdu pustit o něco dříve, než chcete zastavit. Předběhnout musíte místo zastavení asi o půl metru.

Výrobce poskytuje na sekačku VeGA 46 HWXV 6 in 1 velmi příjemnou tříletou záruku.