Kdo hledá spolehlivou, ale přitom levnější videokameru, může popřemýšlet o modelu Panasonic HC-V770. Jde o spolehlivou kameru, která má jednoduché nastavení, spolehlivé fungování v automatickém režimu a také HDR natáčení, tedy automatické doostřování přechodů mezi světlem a stínem.

Pouze 2K

Umožňuje Full HD natáčení tedy maximálně 2K, Wi-Fi dálkové ovládání a spousty dalších vychytávek, díky kterým se stane užitečnou pomocnicí pro zachycení rodinných i jiných neopakovatelných zážitků. Pojďme se na ni ale podívat postupně, nejdříve zvenčí, pak na její vybavení. Začněme typem snímače, což je Live MOS. Jeho rozlišení je 12,76 Mpx.

Digitální videokamera Panasonic HC-V770 padne akorát do ruky, jak už jsme u přístrojů od této značky zvyklí. Její velikost je následující: rozměry (v x š x h): 73 mm x 65 mm x 139 mm. Hmotnost: 353 g. Právě u hmotnosti je vhodné se zastavit, patří totiž k těm nižším, což zvyšuje pohodlí jejího použití, zejména pokud chcete natáčet delší dobu.

Bílá nebo černá?

Kamera je v plastovém provedení v černé nebo v bílé barvě. Podle ohlasů uživatelů je zpracovaná precizně, nic nikde nevrže a ani nerachtá, natáčení tedy nic neruší. Ovládání je kombinací manuálního a dotykového, možnost je i dálkově přes Wi-Fi. Jen je potřeba se naučit s kamerou pracovat, protože některé ikonky, které bychom čekali spíše na těle kamery nebo alespoň v hlavním menu, jsou skryté hlouběji, než je zdrávo.

Digitální videokamera Panasonic HC-V770 nabídne samozřejmě základní manuální tlačítka, kterými se běžně ovládá. Je vybavena páskem na ruku, aby ve vaší dlani vždy bezpečně seděla. A také má automatickou krytku objektivu, v podobě dvoudílného závěsu, který sjíždí směrem dolů, jakmile kameru zapnete.

Dotykový displej k odklopení

Digitální videokamera Panasonic HC-V770 má odklopný dotykový displej s úhlopříčkou 3 palce. To je dost na to, abyste jednak viděli, co natáčíte, jednak snadno ovládali cokoliv, co je potřeba. Ihned po odklopení displeje se kamera neaktivuje, protože přístroj ví, že můžete chtít třeba jen připojit kameru k počítači nebo vyčistit displej.

Natáčí se ve formátech AVCHD či MP4/iFrame. Maximální rozlišení nepatří ke špičce, ale to je znát i na ceně kamery. Lze natáčet pouze do dvou ká, jinými slovy v maximálním rozlišení 1920 x 1080 bodů při rychlosti 50 snímků za vteřinu. Lze však natáčet v nižší kvalitě rychlostí 120 snímků z vateřinu nebo až 240 snímků za vteřinu. Světelnost objektivu v režimu W je f/1.8, v režimu T pak f/3.6.

Pokud nemáte 4K televizi, rozdíl nepoznáte

Pro někoho nepřesvědčivé, zejména pokud vlastní 4K televizi. Ale pro běžné a nenáročné použití zcela jistě dostačuje. Nejde o špičkovou kameru pro špičkové výkony, a toho si musíme být nutné si být jejím výběru vědomi.

Pro video je efektivní počet pixelů na 6 milionech, pro foto jsou to 5,2 miliony pixelů. Zoom je dalším parametrem, který potěší. Digitální videokamera Panasonic HC-V770 má totiž 20 x optický zoom a 50 x digitální zoom. To se neobejde bez kvalitní stabilizace.

Výrazná optická stabilizace obrazu

V případě této kamery byla použita výrazná optická stabilizace obrazu HYBRID O.I.S. Ta se projeví právě zejména při zoomovacím natáčení. Zoom pracuje na systému čtyř pohyblivých skupin čoček. Stabilizace je pětiosá

Velkou výhodou je možnost natáčet tak, že na displeji vidíte film černobíle (ale natáčí se barevně). Usnadňuje to totiž doladit kompozici záběrů. Co se samotných režimů natáčení týká, využijete zejména miniatura, 8mm film, němý film a časosběrný záznam.

Kvalitním prvkem je i zvuk. V tomto případě se jedná o Dolby Digital 5.1. Mikrofon Wind Shield Zoom má prostor mezi mikrofonem a mřížkou vyplněn speciálním tlumícím materiálem. A jak dodávají uživatelé ve svých zkušenostech, tlumící materiál potlačuje šum větru a zajišťuje zřetelný záznam v jakýchkoliv podmínkách. Celkově má digitální videokamera Panasonic HC-V770 čtyři mikrofony o průměru 6 mm s vysokým odstupem signálu od šumu. Jsou přidány hliníkové elektrolytické kondenzátory, které snižují zkreslení zvuku a zvyšují zřetelnost.

Level Shot

Vychytávkou, na kterou jsme si rádi zvykli, je funkce Level Shot. Ta automaticky rozpozná a opraví sklon zachycených obrázků. Takže podle podmínek prostředí můžete zvolit jedno ze tří nastaven, což je vypnuto, normální, silné.

Digitální videokameru Panasonic HC-V770 lze vybavit paměťovou kartou. Vlastní paměť totiž žádnou nemá. Lze použít SD / SDHC / SDXC. Konektory jsou tu pak USB, výstup AV, HDMI, mikrofon (3,5 mm jack), sluchátkový výstup.

Má i Wi-Fi

Už jsme zmínili, že kamera má vestavěnou Wi-Fi. A díky ní lze využít funkci Twin Camera (neboli dvojité snímání obrazu). Prostě jen propojíte váš telefon nebo tablet s kamerou a streamujete formou obrazu v obraze. Můžete také pořídit unikátní záběry z různých úhlů.

Digitální videokameru Panasonic HC-V770funguje samozřejmě na baterii, konkrétně na akumulátor s výdrží asi 1,25 hodiny. Kapacita je 1 940 mAh. Nutno zmínit jednu nevýhodu, kdy chybí externí nabíječka. Proto se baterka musí nabíjet jen v kameře. Pokud chcete mít dva akumulátory a střídat je, je nutné dokoupit nejen druhou baterii, ale i nabíječku. Mnoha uživatelům chybí hledáček, což pokud jste na něj zvyklí, se řeší nesnadno.

Co na ni uživatelé?

Uživatelé chválí dobrou stabilizaci obrazu a kvalitu Full HD obrazu. Horší je to s HDR snímky, kde vše jakoby zešedne, aby nedošlo k přepálení při přechodu světla a stínu v jednom záběru.