Panasonic je dalším z již tradičních výrobců záznamových zařízení jak v oblasti audio, tak video. Svou nabídkou se rozhodně nenechá zahanbit – důkazem tohoto je tvrzení je například digitální videokamera Panasonic HC – V380EP – K. Nabízí několik vychytávek, které se vám rozhodně mohou hodit. A navíc je cena vidokamery, přestože jde o Full HD pokročilou kameru, poměrně rozumná.

Začněme rozměry kamery, protože v současném způsobu života, zejména toho s menšími s dětmi, kdy často někam cestujeme, trávíme velkou část dne na výletě anebo chceme u miminka zaznamenávat jeho mílové pokroky, potřebujeme mít po ruce něco malého, snadno přenositelného a hlavně lehoučkého.

Všechny podmínky dobré přenositelnosti tato kamera s přehledem splňuje. Posuďte sami podle jejích rozměrů (š x v x h): 6 cm x 6,2 cm x 12,9 cm. Hmotnost pouze 252 g. Jen o několik desítek gramů více než průměrný smartphone.

Spolu s kamerou Panasonic HC – V380EP – K není nutné tahat cokoliv navíc, pokud chcete pouze natáčet a máte zrovna dobitou baterii. Ale i když nemáte nabito, je možné mít dokoupený náhradní akumulátor a nosit jej s sebou v praktické brašně. Ale pozor, náhradní akumulátor a brašna nejsou součástí balení. V tomto případě najdete v přišlé krabici pouze kameru, akumulátor 1940 mAh, síťový adaptér, USB kabel a HDMI kabel.

Kamera dokáže ukládat záznam na paměťové karty, podporované typy jsou SD, SDHC, SDXC. Maximum je karta o 128 GB.  Vnitřní paměť ale v kameře zcela chybí. Kamera má však Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n), takže záznam můžete ihned streamovat. Takže sledování v reálném čase je možné jak na PC, tak na chytrých zařízeních typu tablet nebo smratphone.

Kamera Panasonic HC – V380EP – K proto může fungovat i jako chůvička pro spící miminko, případně jako bezpečnostní kamera v domácnosti. Kamera je vybavena tak, že díky ní můžete nejen sledovat, co se doma děje, ale pokud doma někdo z členů vaší rodiny je, můžete s nimi díky kameře i komunikovat. Tato funkce vyžaduje bezdrátový přístupový bod, tzv. směrovač.

Streamovat můžete ve službě USTREAM. Záznam je pořizován ve formátu [AVCHD] AVCHD neprokládaný / [iFrame / MP4] MP4, statické záznamy jsou ve formátu JPEG. A frekvence snímání je při plném Full HD rozlišení (1920×1080) Mpx maximálně 50 snímků za vteřinu.

Kamera Panasonic HC – V380EP – K je vybavená snímačem CMOS a širokoúhlým objektivem Panasonic o průměru 2,8 cm. Světelnost objektivu se pohybuje od 1,8 do 4,2 f. Kamera zvládne optický zoom 50 x, dále inteligentní zoom 90 x a digitální zoom 150 – 3000 krát. Maximální hodnotu zoomu tu lze nastavit dvěma způsoby. Natáčet lze i při nízké úrovni osvícení s hodnotou 4 lx, noční natáčení tu je také, vyžaduje minimální osvětlení 1 lx.

Kamera disponuje i oblíbenou funkcí Level Shot, která automaticky rozpozná a opraví sklon snímků. Takže nemusíte stále kontrolovat, zda kameru držíte zcela rovně. Level Shot můžete mít zapnutý na dvou úrovních – normální a silné.

S funkcí také souvisí i stabilizátor obrazu, který je dokonce pětiosý. HYBRID O.I.S. +dokáže využít oněch pěti os k redukci třesu, respektive k redukci rozmazání, které je třesem způsobeno. Pětiosá korekce třesu je funkce, kterou oceníte zejména při vyšších hodnotách přiblížení. Ale také při pohybu v terénu, nebo pokud budete sledovat svou ratolest například při první větší jízdě na kole.

Tato korekce je kamerou Panasonic HC – V380EP – K použita nejen při natáčení videa, ale i pro focení. Díky ní budou snímky z kamery i v těžkých podmínkách ostré a jasné. Širokoúhlý objektiv pak využijete například pro natáčení panoramat nebo třeba pro skupinové fotografie. Pokud máte větší rodinu, vejdou se vám sem vždycky všichni.

Kamera má samozřejmě LCD displej, abyste mohli hned vidět, co jste natočili. Jeho úhlopříčka jsou 3 palce a jedná se o displej dotykový. Díky němu je ovládání kamery jasné a snadné, hlavně rychlé a bez nutnosti přerušovat záznam.

Třešinkou na dortu je tzv. bezdrátové násobné snímání, které je součástí programového vybavení kamery Panasonic HC – V380EP – K. Jde v podstatě o kombinaci několika záznamů z několika médií v jedné obrazovce. Pomocí Wi-Fi můžete totiž propojit až tři smartphony a současně s nimi nahrávat v dílčích oknech. Snímky v dílčích oknech lze mezi sebou prohazovat, tedy vyměnit jejich zobrazovací pozice. Díky tomu můžete mít jednu událost natočenou z více úhlů pohledu najednou.

Smartphone může samozřejmě fungovat i jako dálkové ovládání kamery Panasonic HC – V380EP – K, a to prostřednictvím aplikace Panasonic Image App. Záznam, který jste pořídili, můžete díky této aplikaci navíc také ukládat do cloudu, ze kterého si jej stáhnete, kdykoliv a kdekoliv budete potřebovat.

Mikrofon vestavěný v kameře dokáže zachytit i ty nejtišší zvuky, které přicházejí z místa natáčení aktuální scény. Kreativní ovládání je k dispozici také. Konkrétně jde o tzv. Efekt miniatury, dále Tiché video, 8mm film a také Časový úsek nahrávání.

Nutno však upozornit, že kamera má pouze ruční krytku. Takže při manipulaci s kamerou je nutné naučit se na krytku myslet – hlavně po skončení nahrávání. Na kameře jsou tato rozhraní: AV, mini HDMI, 2.0 Hi-Speed USB, USB nabíjení. Vstup pro mikrofon tu tedy nehledejte. Jako doplněk ke kameře Panasonic HC – V380EP – K nabízí výrobce ke stažení editační software HD Writer LE 3.1.