Obyčejná videokamera s obyčejným IP krytím není pro vás? Jste akční člověk, který potřebuje natočit neobyčejné terénní zážitky? Dostane se videokamera ve vaší společnosti do víru prachu, bláta, vody, písku, prostě všeho, co by obyčejnou videokameru hned položilo? Nejlepším řešením je v takovém případě outdoorová kamera. A model BenQ QC1 splňuje spoustu z požadavků na outdoorové zařízení.

Nejenže díky pouzdru disponuje krytím IPX8, tedy odolností proti čemukoliv z oblasti prachu, ale i proti vodě, a to až do 60 metrů. Další předností je totiž 4G LTE konektivita, díky které můžete data ihned odesílat, takže nikdy neriskujete jejich ztrátu. A pokud byste kameru někde náhodou zapomněli, díky následnému zhlédnutí dat ji pak snadno můžete vystopovat (pokud ji ovšem nenajde někdo jiný dřív, že…).

Ovšem ani tady nekončí výčet toho dobrého, co vám kamera BenQ QC1 nabídne: díky hodinkám, ve kterých je zabudováno dálkové ovládání kamery, nemusíte při spouštění nebo zastavování kamery vůbec vyndávat svůj smartphone a riskovat, že je v náročném prostředí poškodíte. Kamera je samozřejmě ovladatelná i telefonem, ale díky hodinkám to není nezbytně nutné.

Hodinky navíc zprostředkují i živý náhled, což oceníte zejména při náročnějších kompozicích, kde vám pak dost záleží na výsledku. Po nastavení kamery si na hodinkách můžete zkontrolovat její výhled. A pak teprve spustíte samotné natáčení.

Součástí balení této kamery jsou, vedle kamery a hodinek, ještě i USB kabel, napájecí kabel pro hodinky, adaptér a také držák, který umožní kameru ukotvit i na méně rovném podkladu. A také ve větru.

Kamera pro outdoor samozřejmě nesmí zatěžovat jejího „nosiče“. Vzhledem k váze outdoorové kamery BenQ QC1, která činí necelých 130 g, si můžete být jistí, že zatíženi rozhodně nebudete. Kamera mý tyto rozměry (š x v x h): 5,95 cm x 4,27 cm x 5,13 cm. Je to prostě drobeček.

Ale i přes své malinké rozměry je schopná zachytit Full HD záznam (1920 x 1080 Mpx). Rozlišení snímače je 13 MPx a jde o snímač CMOS ve velikosti 1/2,3″. Kamera BenQ QC1 má i displej a úhlopříčkou 0,83″. Kde bude potřeba mírně slevit, je počet snímků, které kamera dělá při Full HD režimu. Jde pouze o 30 fps při FHD. Pokud slevíte na kvalitě záznamu, na pouhých 720p, dostanete se na 60 fps. Ke kameře nelze připojit externí mikrofon.

S ozvučením videa je však nutno spokojit se pouze v mono režimu. I když u outdoorových záležitostí o zvuk přece jen tolik nejde. Kamera natáčí video ve formátu JPEG. Sama je vybavena vnitří pamětí o velikosti 4 096 MB (4 GB). Ale lze do ní vložit i paměťovou kartu micro SD. Karta však musí být naformátována systémem FAT32. Toto lze provést v domácích podmínkách ve vašem počítači. S počítačem propojíte kameru díky USB kabelu. Vzhledem k LTE technologii to ale nemusí být nutné.

Kamera je ovšem vybavena také GPS. Pohání ji akumulátor s kapacitou 2260 mAh. Výdrž baterie je díky menšímu počtu snímků za vteřinu a díky menším rozměrům celého zařízení poměrně dlouhá. Model BenQ QC1 je podle ohlasů uživatelů, kteří si jej již pořídili, kompatibilní s GoPro příslušenstvím.

Ani uchycení na helmu není problémem. Využít lze speciální nálepky určené k tomuto účelu. Ovšem, veškeré uchycování kamery na cokoliv jde pouze při jejím zabalení v ochranném pouzdře. Holou kameru nelze nijak připevnit. Tím se zvyšuje váha přichyceného zařízení – a pokud jej máte třeba na cyklistické helmě, už je to znát. Na oplátku ale vyjde kvalitní video, které nerozhází ani méně nešetrná jízda.

Kvalitnímu záznamu nahrávají dobré světelné podmínky. V šeru a v přítmí ale video kvalitní rozhodně nebude. Na druhou stranu, outdoorová kamera je určená ven a pro denní režim, dobré světelné podmínky se tedy většinou dají očekávat (pokud zrovna neprocházíte pralesem).

Poněkud rušivě však může působit velmi výrazné upozorňování blikáním na nahrávání. Nutno zmínit, že někteří uživatelé zaznamenali problém s vypadáváním SW.  Hodinky lze napájet jen přes specifický port. Ve vybraných obchodech lze pořídit model i s bohatým příslušenstvím.