Když se podíváte na specifikace tohoto modelu, tak první, co na vás vyskočí, je tvrzení, že jde o profesionální kompaktní fotoaparát. Ti znalejší si zaťukají na čelo a zeptají se, jak může být kompakt profi. No a ti, kdo se ve fotících mašinkách moc nevyznají, budou potěšeni, že našli profi zařízení za velmi slušnou cenu.

Skutečnost leží někde mezi. Profesionální fotoaparát v komaktu samozřejmě hledat nemůžeme. Ale z informace, že jde o profi zařízení, si můžete vytáhnout fakt, že jde o foťák, který je opravdu dobře vybaven. Mnoho funkcí, vychytávek, manuální ostření, výklopný displej, vynikající světelnost, připojení na Wi-Fi.

Jenže, digitální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II nemá například hledáček, je tu jen překvapivě malý zoom (optický 4,2 x a digitální 4 x) a makro jde fotit až od 5 cm, podle ohlasů uživatelů je slušné makro až na 7 cm, dá se však přizoomovat. Ale to se dost musí umět a někdy to na první dobrou nevyjde.

Ve výbavě fotoaparátu chybí pouzdro, náhradní baterie a alespoň základní paměťová karta. Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II má sice Wi-Fi, jenže signál není všude, kde se zrovna budete pohybovat. Tohle všechno budete muset dokoupit, abyste foťák mohli slušně používat. Baterie totiž vydrží jen asi 10 minut videa nebo něco přes 200 fotek. A to pro náročnějšího fotografa opravdu není nic moc.

Dost bylo ale negativ, pojďme se podívat na pozitiva. Těch je o poznání víc a opravdu dělají z digitálního kompaktnhoí fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark II kvalitní přístroj pro amatérské, ale i polo-profi použití (pokročilé). Profi však samozřejmě ne.

Kompaktnost je téměř absolutní – rozměry fotoaparátu jsou (š x v x h): 10,6 cm x 6,1 cm x 4,2 cm. A digitální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II váží pouhých 0,3 kg. Rozhodně tedy nejde o žádnou zátěž, ani když budete chtít cestovat jen nalehko, s malým batůžkem.

Na fotoaparátu oceníte pevnou a kvalitní konstrukci, dále fakt, že se opravdu dobře drží. Jeden z uživatelů dokonce zmiňuje, že fotoaparát nechtěně vykoupal, ale nic se nestalo. Výrobce sice uvádí, že o vodotěsný výrobek nejde, ale evidentně odolá alespoň dešti. Koupat ho raději nezkoušejte.

Dalším plusem je displej. Jeho velikost jsou 3 palce (7,5 cm), ale hlavně je dotykový a výklopný. S tím se u levnějších modelů stěží potkáte. Displej je výklopný o 180° pro selfie, o 45° pro focení nad hlavou. Dotykový režim displeje nejen umožní ovládání fotoaparátu přímo na displeji, takže nemusíte v menu pochodovat pomocí tlačítek, ale hlavně umí nechat nastavit zaostření přesně na ten objekt, který vy si přejete, ale automat by jej nezvolil.

Ohnisko a světelnost fotoaparátu jsem také velkým plus. Rozsah ohniska je opravdu dobrých 24 mm-100 mm. Když k tomu přičtete vynikající světelnost F 1,8 min/ F 2,8max, můžete mít už téměř rozhodnuto o koupi. A přidejte si ještě výbornou stabilizaci obrazu, která není pouze elektronická, ale poctivá, optická (s rozsahem 4 EV a technologií Dual Sensing IS). Takže filmové záznamy budou stabilní dokonce i při pohybu.

Jistě využijete i Wi-Fi připojení pro snadné připojení, sdílení a zálohování – ovšem za podmínky, že budete v dosahu Wi-Fi signálu. Ať budete fotit za jakéhokoliv světla, máte jistotu, že výsledná fotka bude dost prosvětlená a s minimem šumu. Jednak má digitální fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II dobrou světelnost, jednak využijete účinný blesk Canon HF-DC2, který jde v případě potřeby i vysunout a vyklopit. Jeho rozsah je 50 cm až 7,0 m (W) anebo 40 cm až 4,0 m (T). Na výběr je i pomalá synchronizace blesku.

Oceníte rozhodně i velký rozsah ISO, které je od 125 do 128001. Navíc je zde možnost nastavit max. citlivost ISO a rychlost změn. A proč výrobce propaguje tento model coby profi, i když jde o kompakt? Důvodem je možnost porovnání s digitální jednookou zrcadlovkou.

Digitální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II totiž nabízí stejnou kreativitu jako digitální jednooké zrcadlovky pro fotografie i filmy v rozlišení Full HD. Umožněno to je zásluhou snímače typu 1,0″, objektivu Canon s vysokou světelností f/1,8–2,8 a skvělého zpracování procesorem DIGIC 7. HS System, který v tomto fotoaparátu nejdete, spojuje podsvětlený 20,1MP snímač CMOS typu 1,0 s vynikajícím výkonem zpracování procesoru DIGIC 7.

K tomu je potřeba přidat i vlastnosti tradičně přesné optiky Canon s objektivem 24 mm. Procesor DIGI 7 navíc zajistí „vybroušeného zpracování“ fotek, které pořizujete ve špatných světelných podmínkách. Jde například o korekci lomu světla a o funkci Auto Lighting Optimizer (Automatická optimalizace jasu) přímo ve fotoaparátu.

Tam, kde potřebujete fotit opravdu rychle, také oceníte Digitální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II. Nabídne vám totiž mimořádně rychlé spouštění a automatické zaostřování s 31 body. Odezva je též velmi rychlá. Navíc můžete pořizovat svislé snímky rychlostí 19 snímků pro typ RAW a 30 snímků ve formátu JPEG..

Fotoaparát podporuje paměťové karty SDXC, SDHC, SD. Video dokáže točit ve formátu Full HD, ale i HD. Co se zaostřování týká, volit můžete mezi automatickým a ručním, přičemž automatické jede pomocí AF bodů. Je volitelná volba AF bodu a režim AF bodů se dá dokonce i blokovat. Co se týká vyvážení bílé, je o tzv. typ TTL. Nastavit si tu můžete mnoho režimů pro vyvážení bílé, například automatický, pod vodou, zářivka, stín, zataženo, denní světlo nastavení kelvinů. Pak jsou tu i dva režimy, které si můžete naprogramovat přesně podle svých potřeb a uložit i pro pozdější použití.

Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II nabízí mnoho režimů fotografování. Jmenujme zejména Smart Auto (58 detekovaných scén), Programová automatická expozice, Automatická expozice s předvolbou času, Automatická expozice s předvolbou clony, Ruční, Uživatelské nastavení, Hybrid Auto, Kreativní záběr, Speciální scéna (Portrét, Autoportrét, Panorámování, Hvězda (Portrét s hvězdami, Noční obloha s hvězdami, Stopy hvězd, Portrét s hvězdami, Časosběrný film o hvězdách), Noční scéna z ruky, Vysoký dynamický rozsah, Efekt Olejomalba, Efekt Akvarel, Efekt Miniatura, Efekt Levný fotoaparát, Rozostření pozadí, Měkké ostření, ČB zrnitý, Pod vodou, Ohňostroj), Standardní film, Krátký klip, Film ručně, Časosběrný film, Film iFrame

Pak je tu mnoho fotografických efektů: Styly Picture Style (Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Jemný detail, Neutrální, Věrný, Černobílý, Uživatelem definovaný 3× (Ostrost (Intenzita, Jemnost, Práh), Kontrast, Sytost barev, Barevný tón, Efekt Filtrování, Tónování)).

Co se velikosti snímků týká, nabízí Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II poměry stran 16:9, 3:2, 4:3 nebo 1:1. Změna může proběhnout přímo ve fotoaparátu. Ve Full HD videu snímá fotoaparát až 60 snímků za vteřinu.

Snímky můžete nechat rovnou tisknout, pokud máte kompaktní fototiskárnu Canon SELPHY nebo inkoustovou tiskárnu Canon podporující standard PictBridge. Případně jinou s tímto standardem (přes USB nebo LAN). Na fotoaparátu můžete po spárování s kompatibilním telefonem využít i GPS. Spárovaným telefonem lze fotoaparát i ovládat na dálku.