Potřebujete malý, ale velmi kvalitní fotoaparát? Zrcadlovku? S hmotností pouze do půl kilogramu a se zachováním snadného a přitom pevného úchopu (gripu) i jednou rukou? Určitě se zajímejte o digitální jednookou zrcadlovku Bajonet Nikon D3400. S ní totiž bude focení, ale i cestování velmi snadné.

Je totiž vynikající volbou pro všechny, kdo nechtějí investovat do extrémně drahých full-frame zrcadel a ani pak nevyužijí všechny funkce modelů z vyšších amatérských řad. Ve své cenové třídě je totiž digitální jednooká zrcadlovka Bajonet Nikon D3400 na nejvyšším stupni v poměru cena / výkon.

Cena začíná na deseti tisících, ta se základním objektivem. S doplňkovým příslušenstvím se logicky dostanete o něco výše. Výkon fotoaparátu je však na úrovni mnohem dražších zrcadlovek určených pro pokročilé použití.

Pokročilým fotografům částečně nevyhovuje malé množství ovládacích tlačítek a možností manuálního nastavení. Ovšem po fotografy amatéry (i pokročilejší amatéry) jde o plně vybavený automat, který zvládne i velké výzvy.

Pokud si digitální jednookou zrcadlovku Bajonet Nikon D3400 objednáte, přijde vám domů balíček s klasickým příslušenstvím. Tedy externí nabíječka s odnímatelným napájecím konektorem, datový USB kabel, ramenní popruh, dokumentace a baterie s výdrží až 1 200 snímků. A samozřejmě samotná zrcadlovka. Pak může přijít ještě i některý z nabízených objektivů – podle vašeho výběru.

Fotoaparát je podle ohlasů uživatelů dokonale zpracován. Část plastů, které jinak tvoří celé tělo fotoaparátu u jiných typů, je zkombinována s hořčíkovou slitinou. Ta zaručí o něco vyšší odolnost těla. Samotný fotoaparát je malinký (tedy ve srovnání s jinými foťáky podobných výkonnostních parametrů). Jedná se opravdu o jednu z nejmenších zrcadlovek na trhu.

I přes malé rozměry se velmi dobře drží. Pouze pánové s opravdu velkou rukou mohou mít případně problémy se na gripovou stranu vejít. I přes malé rozměry je vnitřní prostor naplněný dokonalou optickou a digitální technologií, která zajistí opravdu dobré výsledky focení, i natáčení videa.

Když jsme u videa, je nutné poznamenat, že není možné připojit externí mikrofon právě pro účely točení videa. Vystačit si musíte s integrovaným mikrofonem. Ale to je na foťáku zrcadlovce opravdu jen detailní nedostatek.

Základní objektiv má velikost 18–55 mm. A díky tomu vypadá celý fotoaparát ještě menší, než ve skutečnosti je. Na straně těla najdete samostatný slot pro SD kartu. Digitální jednooká zrcadlovka Bajonet Nikon D3400 totiž ukládá fotky i video právě na paměťovou kartu.

Chybí mu pouze Wi-Fi připojení, takže odesílat fotky přímo do externího úložiště na síti možné není. Chybí i LTE technologie, takže ani v terénu není možné odesílat záznamy či fotky rovnou na zvolené úložiště. Pokud ale nevyžadujete tuto konektivitu, nebude z vašeho pohledu chybět fotoaparátu vlastně skoro nic.

Na opačné straně těla najdete HDMI a USB port, ovšem konektor na mikrofon, jak už jsme zmínili výše, tady chybí. Na spodní straně fotoaparátu najdeme klasicky závit pro stativ a samostatný slot pro baterii. No a nemohou chybět ani ližiny pro externí příslušenství.

Pokud máte strach se vrhnout do klubu fotografů, kteří používají zrcadlovky, protože byste ji asi nedokázali ovládat, zapomeňte na něj. Tedy na ten strach, ne na fotoaparát. Digitální jednooká zrcadlovka Bajonet Nikon D3400 se totiž podle ohlasů lidí, kteří se ve focení již vyznají, ovládá velmi dobře.

A hlavně: jeho ovládání je uzpůsobeno fotografům amatérům. Ovládací prvky z modelů vyšších řad tu nečekejte, ale ty také nejsou určeny amatérům či úplným začátečníkům. Na horní části těla fotoaparátu je už klasicky otočný volič režimů Najdeme tu klasický automat, polo manuální P, A, S a manuální M. Zajímavostí je však absence SCN režimu.

Můžete si navolit i tzv. scénické režimy. Ty jsou umístěny přímo na volič a dokonce tu je i režim Effects. Ten obsahuje 10 velmi efektních režimů, které vaší kreativitě nebudou nijak bránit. Právě naopak. Jistě oceníte například černobílý noční režim, režim zvýšené živosti nebo selektivní barvy.

Výhodou fotoaparátu Bajonet Nikon D3400 také je, že nejběžnější přednastavené režimy, jakými jsou třeba macro, portrét, krajina, sport a noční portrét, najdete přímo na hlavním voliči. Odpadá tedy návštěva podrobného menu na displeji, stačí jen přetočit kolečko hlavního voliče.

Na základním voliči nenajdete režim videa, a tak je nastavení nutno měnit v menu. Pak ale samotné nahrávání videa spustíte odděleným červeným tlačítkem, které je umístěno na vršku přístroje fotoaparátu Bajonet Nikon D3400.

Za výhodu fotoaparátu mnozí uživatelé považují také funkční tlačítka, která pracují v kombinaci s korekčním kolečkem na zadní straně foťáku. Takže během sekundy si jednoduše nastavíte čas uzávěrky, hodnotu clony a také ISO.

Všechno ostatní je nutno nastavit v menu (pokud chcete nastavení měnit). Jde dokonce i editovat záznam. A slouží k tomu zobrazení menu na třípalcovém displeji, který má jemný rastr – obsahuje necelý milion bodů. Takže není třeba nijak zdůrazňovat, že náhled fotek i videa je pěkný, detailní. A firmě Nikon budiž přičteno k plusu, že i pohyb v celém menu fotoaparátu je velmi snadný.

Co uživatelé vytýkají displeji je fakt, že není dotykový. Takže veškerá obsluha probíhá tlačítky. Složité to není, logika pohybu v menu je snadná. Jen někdy je člověk zmaten, když už je zvyklý všude chodit prsty na displej – a tady dotek prostě nefunguje. Chybí i možnost, aby se displej fotoaparátu dal vyklopit tak, jak je tomu u řady podobných zrcadlovek.

Displeji je ale nutné přiznat, že má dostatečný pozorovací úhel, a také při focení na živý náhled jsou barvy věrohodné. Na druhou stranu, pokud si zvyknete fotit přes hledáček (ano je tu také), ušetříte mnoho energie a baterie v digitální jednooké zrcadlovce Bajonet Nikon D3400 vydrží o hodně déle. Navíc si ušetříte nepříjemný lesk displeje na přímém slunci, kdy často člověk opravdu přesně nevidí, co fotí.

Hlavní část fotoaparátu, která se na kvalitě focení podílí z největší části, je CMOS čip, zde formátu DX (23,5 × 15,6 mm). Má kapacitu 24 MPx, tedy rozlišení fotek 6 000 × 4000 pixelů. A to bohatě stačí pro velkoformátové obrazy či foto knihy.

Uživatelé však upozorňují ve svých recenzích na to, že při nastavení maximálního rozlišení stačí o trochu méně dobré světelné podmínky, než je požadované optimum, a digitální šum je na světě. Velmi kvalitní fotky dělá digitální jednooká zrcadlovka Bajonet Nikon D3400 do hodnoty ISO 3.200.

Fotoaparát Bajonet Nikon D3400 je vybaven automatickým kontinuálním ostřením, které podle těch, co fotoaparát již používají, funguje rychle i spolehlivě. Oceňují jej také při nahrávání videa, kdy je právě rychlost přeostřování jednou z hlavních podmínek dobrého záznamu.

Video navíc může být natáčeno ve Full HD, rychlostí 60 snímků za vteřinu. Na tuto cenovou kategorii je to opravdu unikát. Když k tomu připočtete perfektní automatické kontinuální ostření, je o vynikající výsledky předem postaráno. A potvrzují to i spokojení uživatelé tohoto přístroje. Souhrnně uvádějí, že videa jsou plnobarevná s hlubokým kontrastem, přičemž fotoaparát velmi dobře zvládá zaznamenávat statické i pohyblivé scény.

Zajímavostí je například režim BULB. Ten se využívá především pro fotografování za velmi špatných světelných podmínek, například v noci. Potřebujete k němu však stativ a kabelovou nebo drátovou spoušť. Jinak budou fotky rozmazané, i ze sebelepšího foťáku. Doba expozice je totiž velmi dlouhá. I několik minut. To je však již velmi speciální režim a je jediný, který tato zrcadlovka nabízí. Ty další už musíte hledat na více profi a dražších modelech.

Celkově je digitální jednooká zrcadlovka Bajonet Nikon D3400 posuzována uživateli jako ideální volba pro přechod z automatického focení do manuálního nastavování. Automatické režimy tu jde totiž ovládnout velice rychle. A pak se člověk snadno nechá zlákat manuálně nastavovanými hodnotami. Celkově fotoaparát fotí spolehlivě. No a díky snadnému ovládání si jej brzy osvojí i úplní začátečníci.

Je celkem fuk, jestli chcete mít dobrý foťák, který vám vždy automaticky nafotí, co zrovna potřebuje a nahraje dobré video a jestli tohle bude strop vaší fotografické činnosti. Anebo jestli začínáte a víte, že se budete chtít posouvat dále. Pro obě zmíněné skupiny uživatelů je fotoaparát, jednooká zrcadlovka Bajonet Nikon D3400 opravdu dobrou volbou, za velmi dobrou cenu.