Mít kdekoliv s sebou společníka v podobě radiopřijímače, který zvládne analogové, ale i pozemní digitální vysílání, to nikdy není na škodu. Firma Sony přišla nedávno na trh s novinkou v malých rozměrech, ale s velkým výkonem. Jde o velmi kompaktní digitální i analogové přenosné rádio Sony XDR-S41DR. S jeho velikostními parametry se vždy vejde do kufru, který si s sebou balíte třeba na chatu, na zahrádku, na kempování, prostě kamkoliv.

Jak je rádio velké: Jeho velikostní parametry jsou následující: Rozměry (Š x V x H): 18 cm × 9,5 cm × 3,6 cm. A k tomu hmotnost pouhých 430 g. Rádio může fungovat jak na napájení z elektrické sítě, tak na baterie, takže s ním nemusíte být nijak uvázaní k jednomu místu. Při provozu na baterie potřebuje pouze 4 kusy AA 1,5 V baterií, které samozřejmě nejsou součástí balení, protože rychle stárnou. Co se týká napájení ze sítě, zde je potřeba adaptér (AC 100–240 V, 50 / 60 Hz), a ten součástí balení je.

Rádio lze použít pouze pro příjem rádio signálu, vstup pro přehrávání mp3 hudby tu nenajdete. Ale výstup pro sluchátka ano, jde o klasický 3,5 mm audio jack. Samotný reproduktor, který má digitální i analogové přenosné rádio Sony XDR-S41DR v sobě zabudované, má průměr 77 mm. Jde o mono reproduktor s výstupním výkonem 650 mW. Ale pozor, pokud k rádiu připojíte sluchátka, dostanete z nich stereo zvuk.

Anténa je klasická, teleskopická, tedy velmi kvalitní. Ani ve městě a ani mimo něj tedy nebudete odkázáni na chytání signálu pomocí nabíjecího USB kabelu, jako to často bývá zvykem u jiných modelů. Tady je poctivá anténa.

Už jsme zmínili, že rádio je schopné přijímat jak analogový, tak pozemní digitální signál. Má tedy pouze FM tuner, vlny AM na něm nenaladíte. Zato si můžete do paměti uložit 5 digitální rádio stanice 5 analogových. Volit si, která z nich bude zrovna hrát, můžete snadno pomocí pěti tlačítek, která jsou k tomu přímo určena (co tlačítko, to jedna FM a jedna DAB / DAB+ stanice).

Digitální i analogové přenosné rádio Sony XDR-S41DR, přestože je malé a lehké, má velký, pětiřádkový a podsvícený LCD displej. Takže vždy uvidíte, jakou stanici zrovna posloucháte a co právě vysílají. Na displeji se také ukáže navolený čas vypnutí rádia nebo čas, na který jste si nastavili buzení. Uvidíte také, jestli zrovna posloucháte FM nebo DAB / DAB+ stanici. Výhodou displeje je i fakt, že vám stále ukazuje, kolik energie je ještě v bateriích (když na ně jedete).

Na displeji si můžete nechat zobrazovat i aktuální čas. Jde o opravdu povedený model rádio přijímače a za rozumnou cenu. Takže pokud vám nebude chybět možnost přehrát si v něm vlastní hudbu, ale spíše oceníte digitální pozemní, ale i analogové vysílání, jistě bude rozumnou volbou všude tam, kde jste mimo domov, respektive mimo obývák. Pustit si rádio k zahrádkaření totiž také není špatné, i když jste třeba jen padesát metrů za domem.