Digitální fotoaparát Sony CyberShot DSC-WX350 patří mezi kompakty, tedy velmi malé fotoaparáty, ovšem s velkými dovednostmi. V tomto případě se jedná o nástupce fotoaparátu WX300, který měl na trhu velký úspěch. A nutno hned na začátku poznamenat, že z pozitivních vlastností svého předchůdce si digitální fotoaparát Sony CyberShot DSC-WX350 ponechal hlavně to lepší.

I ostatní uživatelé, kteří ho zakoupili a používají, si jeho schopnosti velmi pochvalují. Je nutno brát v úvahu, že jde o přístroj pro fotografy amatéry, přímo začátečníky. Ale i ti pokročilejší si tu najdou dost prostoru pro experimentování.

Fotoaparát dělá 4K fotografie a nahrává Full HD video rychlostí 50 snímků za vteřinu. Co víc si od kompaktu za tyto peníze přát? Navíc má Wi-Fi nebo NFCpřipojení a nový obrazový procesor Bionz X, který využívá i Sony A7 či A7R.

Displej má rozlišení 460 tis. bodů při úhlopříčce 3 palce. To sice není bůhvíjaké rozlišení, ale pro základní zhlédnutí snímků naprosto dostačuje. I orientace v tom, co fotíte, bude díky displeji snadná. Jen na přímém slunci bude trochu problém dobře vidět, co zrovna fotíte. Displej tak vysokou viditelností neoplývá.

Objektiv Sony Lens G nabídne dvacetinásobný optický zoom. Ovšem pozor, lze ho navýšit o 100 %, tedy na 40 násobek. A to pomocí technologie Sony Clear Image Zoom. Snímač disponuje kapacitou 18 MPx. Konkrétně jde o snímač Exmor R CMOS.

Digitální fotoaparát Sony CyberShot DSC-WX350 vám nabídne 13 kreativních filtrů, které jsou pěkné a působí docela příjemně – aspoň tak je hodnotí uživatelé fotoaparátu. A je zřejmé, že filtry ohodnotí především fanoušci Instagramu nebo Facebooku, případně Pinterestu a dalších sítí.

Fotoaparát má také pět volitelných režimů, tj. program Auto, Superior Auto, Inteligentní Auto, scény (portrét, krajiny, noční režim) a nakonec panorama. Pro úplné začátečníky je učen režim Superior Auto nebo Inteligentní Auto.

Jednoduše řečeno jsou uvedené dva režimy pro ty, kdo chtějí jen namířit a stisknout spoušť. Režimy už zcela samy upraví nastavení fotoaparátu podle dané scény. Takže focení s nimi je opravdu pro každého, kdo s focením začíná nebo do tajů fotografování nijak hluboko pronikat nechce. Jednoduše a bez velké námahy jdou díky těmto režimům pořídit opravdu kvalitní fotky.

Pro všechny, kdo si chtějí nastavovat parametry sami, je určena programová automatika. Tady si můžete kontrolovat vyvážení bílé nebo citlivost.

Pojďme se podívat na vzhled fotoaparátu Sony CyberShot DSC-WX350 a velikostní parametry. Jde o kompakt. A tomu odpovídá i jeho celková velikost. Vejde se prostě do kapsy od kalhot. Jeho rozměry jsou následující (š x v xh): 9,6 cm x 5,5 cm x 2,6 cm. Jeho váha je pouhá 0,1 kg.

Na druhou stranu to ale není úplně prcek. Takže se bude dobře držet i lidem se silnějšími prsty. Pozor ale na to, abyste si při manipulaci s fotoaparátem nepřekrývali blesk. To je ale problém všeobecně všech kompaktů.

Na horní straně fotoaparátu Sony CyberShot DSC-WX350 najdete hlavně volič režimů. Pak ale také tlačítko hlavního zapínání, ovládání zoom, samotnou spoušť a dva reproduktory. Ano, digitální fotoaparát Sony CyberShot DSC-WX350 vám poskytne stereofonní zvuk! Na tlačítku zapínání je také oranžová dioda, která svítí během nabíjení. Nechybí ani značka místa pro spárování s mobilem nebo notebookem, tabletem – fotoaparát má NFC technologii.

Díky hlavnímu voliči režimů je ovládání velmi intuitivní a jednoduché. Pokud se na fotoaparát podíváme zespod, najdeme tu dvířka pro vstup baterie a paměťové karty. V tomto fotoaparátu využijete karty SD, SDHC, MS. Dále je ti závit pro případný stativ a také mini HDMI vstup.

A právě ten je slabinou fotoaparátu Sony CyberShot DSC-WX350. Je totiž umístěn dole a navíc ještě nesmyslně blízko závitu určeného pro přidělání na stativ. Boční strana přístroje ukrývá USB 2.0 mini konektor (pod dvířky). Tudy se i nabíjí baterie. Jedno nabití trvá poměrně dlouho, protože dodávaný akumulátor má poměrně malý výstup – ale to více pak baterie vydrží. Jak na jedno nabití, tak v rámci celkové životnosti.

Během nabíjení není možné fotoaparát používat, takže dobrou volbou je mít pořízenu a nabitu i záložní baterii. Počítejte i s tím, že USB kabel se do zdířky dost špatně trefuje. Brání v tom totiž nedostatečné odklopení dvířek.

Na zadní straně fotoaparátu pak hledejte klasická tlačítka, na něž jsme u kompaktů zvyklí. Tedy tedy movie pro rychlé zapnutí FullHD videa, tlačítko pro prohlížení fotek, vyvolání menu a pro mazání fotek či případnou nápovědu. Aby byl pohyb v menu rychlejší, je tu i otočné kolečko. To slouží také ka nastavování dalších funkcí (blesk, displej, samospoušť a barevné filtry). I ISO lze nastavit ručně, takže o fotky z interiéru nebo z přítmí venku už se rozhodně bát nemusíte.

Fotoaparát dle ohlasů jeho uživatelů poskytuje velmi dobré snímky i video, při zvážení, že jde o kompakt. Nelze jej samozřejmě srovnávat s konkurencí z řad polo profi nebo profi. Mezi kompakty je však na špičce. Úroveň výsledků rozhodně běžného uživatele neurazí.

Pro použití fotoaparátu si do Androidu nebo iOS můžete stáhnout aplikaci PlayMemories, pomocí které se můžete spojit se svým chytrým telefonem. K čemu to bude? K ukládání fotek přímo do telefonu nebo k dálkovému ovládání fotoaparátu právě pomocí telefonu. Na dálku totiž budete moci  zoomovat, mačkat spoušť či jinak fotoaparát ovládat.

Uživatelé se všeobecně shodují na tom, že kvalita snímků pořízených digitálním fotoaparátem Sony CyberShot DSC-WX350 je na vysoké úrovni, navíc s velmi dobrým vyvážením bílé. To oceníte zejména při fotografování v interiéru. Díky tomu jsou i snímky z interiéru ostré a barvy věrné.

Je také vyzkoušeno, že automatické ostření funguje dobře a rychle. Na překvapivě vysoké úrovni je stabilizace, která je k dispozici i při 40 násobném zoomu. A to u tak malých kompaktů nebývá zvykem. Chybět vám možná bude makro režim, ale fotoaparát zvládne fotit v kterémkoliv z režimů od 5 cm vzdálenosti. V tomto případě docílíte i lehce rozmazaného pozadí.

Příjemným bonusem je panorama, které může být až na 360 stupňů. A je jedno, zda horizontálně nebo vertikálně. Velkou výhodou jistě je i to, že kompakt po zapnutí naběhne doslova v okamžiku a ihned je připraven k práci.

Jde o kompakt, takže není možné plné ruční zaostření. Ostříte tak, že se zaměřit objekt, ten přístroj sleduje a drží na něm bod zaostření. Fotografie můžete pořizovat i ve formátu 3:2, což je jedno z nejzásadnějších vylepšení. Naopak zmizela funkce vytváření 3D fotografií. Celkově se od tohoto módního výstřelku (spojeného s 3D HD plochými televizory) ustupuje.

V balení fotoaparátu najdete vedle samotného kompaktu i dobíjecí baterii NP-BX1, napájecí adaptér AC-UB10C/UB10D; kabel micro USB; poutko na zápěstí; návod k obsluze.