Značka Nikon je mezi fotografy jednou z nejoblíbenějších, což dokazují i přední příčky v prodávanosti jejích modelů a také příznivá hodnocení uživatelů. Podívejme se dnes na v podstatě profesionální fotoaparát Nikon D750, zrcadlovka, který se v základu, tedy bez objektivu a dalšího příslušenství, vejde do ceny okolo třiceti tisíc. Je sice nabízen jako přístroj neprofesionální, ale s profi zařízeními si rozhodně nezadá. Nabídne přitom výbavu na vysoké úrovni a možnost zaznamenat realitu do nejmenších detailů – a to jak ve fotkách, tak ve videích, navíc ji ihned sdílet. Prohlédněme si digitální fotoaparát Nikon D750 podrobněji.

Formát kinofilmu

Zaujme na první pohled, když si projíždíte parametry tohoto fotoaparátu, že nabídne formát kinofilmu, tedy široké pozorovací úhly. Dá se proto snadno využít nejen k úžasným fotkám, ale i k točení záběrů, se kterými se pak dá pracovat standardně, jak je u formátu kinofilmu zvykem. Jedná se proto podle zkušených uživatelů o skvělou alternativu pro lidi přecházející z DX formátu. Zejména je může výkon full-framové D750 hluboce oslovit.

Navíc jde o poměrně kompaktní přístroj, který se pohodlně dá nosit stále s sebou. Je sice těžší, než běžné zrcadlovky, ale stále ještě se jedná o hmotnost, kterou můžeme bez větších potíží pravidelně přenášet. Celkové velikostní parametry jsou následující: rozměry (v x š x h): 140,5 mm × 113 mm × 78 mm, hmotnost cca 840 g. Holé tělo fotoaparátu má okolo 750 g.

Uživatelé si však chválí i vynikající ergonomii a lehké monolitické tělo přístroje, které je s utěsněním proti působení klimatických vlivů, takže nemusíte bát vlhk a ani prachu. Tohle je parametr, který nabízí skutečnou svobodu ve formátu kinofilmu. Fotit můžete kdykoliv, kdekoliv a v jakémkoliv počasí. Kontrukce fotoaparátu je robustní, zároveň však lehká a odolná. Závěrka z kompozitu Kevlaru a uhlíkových vláken je testována na 150 000 pracovních cyklů.

Snímač formátu FX, který nabídne onen kýžený kinofilm, má navíc dostatečnou kapacitu 24,3 MPx, což zajistí vynikající úroveň detailů obrazu, ale i vysokou míru všestrannosti při tvorbě výřezů. Výborné výsledky jsou pak i při použití vysokých citlivostí ISO, současná generace Nikonu velmi zapracovala na jejich zlepšení.

Vysoká citlivost na světlo

Od fotoaparátu si přejeme spoustu věcí. Vedla ostření do více bodů je to i vysoká citlivost na světlo. A právě tu digitální fotoaparát Nikon D750 dokáže nabídnout. Rozsah citlivostí ISO je 100 – 12 800 s možností dalšího rozšíření na hodnoty ISO 50 – 51 200 (ekvivalentní hodnoty).

Díky rychlému procesoru EXPEED 4, který zvyšuje celkovou úroveň výkonnosti fotoaparátu pro dosažení výjimečných výsledků, tu pak máme sériové snímání s frekvencí až 6,5 snímků za vteřinu v rozlišení FX i DX. Nejrychlejší čas záběrky je přitom 1/4 000, synchronizace s bleskem pak 1/200. A záznam Full HD videosekvencí ve formátu 1 920 x 1 080 px a s rychlostí 60 snímků za vteřinu. Zklamáním může být absence 4K kapacity záznamu videa.

Automatické zaostřování v mnoha bodech

Automatické zaostřování je věda. Ale digitální fotoaparát Nikon D750 si s ním poradí. byl totiž vybaven schopností zaostřit velmi pestrými způsoby. Nabídne 51bodový AF modul Multi-CAM 3500FX, který umožňuje použití 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí. Můžete dokonce sáhnout i po skupinové volbě zaostřovacích polí, která zaručuje rychlé zachycení foceného cíle a lepší izolaci jeho pozadí, dokonce i v náročných světelných podmínkách.

Uživatelé však upozorňují, že ostřící body jsou poněkud blíž u sebe v porovnání s profi kategorií – a to může trošku znesnadnit kontinuální ostření objektu v pohybu.

Funkce D-Movie

Zajímavou je jistě i funkce D-Movie s více formáty obrazu. Digitální fotoaparát Nikon D750 nabídne během snímání i volbu času závěrky, clony a úrovně záznamu zvuku. Samostatné menu videosekvencí pak umožňuje ukládat vaše nastavení pro videosekvence na jednom místě.

Nechybí ani vysoký dynamický rozsah, funkce časosběrného snímání, speciální efekty, A režimy můžete využít následující: motivové programy (portrét; krajina; děti; sporty; makro; noční portrét; noční krajina; párty/interiér; pláž/sníh; západ slunce; úsvit/soumrak; portrét zvířat; světlo svíčky; kvetoucí příroda; podzimní barvy; jídlo); speciální efekty (noční vidění; barevná skica; efekt miniatury; selektivní barva; silueta; high-key a low-key), včetně neomezeného sériového snímání.

Dvě paměťovky

Digitální fotoaparát Nikon D750 toho dokáže nasnímat hodně. A abyste toho mohli i hodně uložit, jsou na jeho těle k mání dva sloty pro kartu SD. Ty zaručují plynulé fotografování. Oba sloty jsou kompatibilní s paměťovými kartami s vysokou kapacitou SDXC, ale také s technologií UHS-I.

Streamování přes Wi-Fi

Digitální fotoaparát Nikon D750 nabídne i připojení Wi-Fi, abyste pro přenos dat nemuseli používat kabel nebo přenášet paměťovou kartu. Přenos je možný třeba na na kompatibilní chytré telefony nebo tablety, využijete k tomu aplikaci Wireless Mobile Utility. Ta je k dispozici jak pro Androidy, tak i pro iOS. Uživatelé ji však nepovažují za zdařilou, uvítali by kvalitnější zpracování aplikace pro iOS i pro Androidy.

Ale nejen Wi-Fi, můžete si fotoaparát připojit i ke kabelovým sítím Ethernet, nikoliv jen k bezdrátovým sítím LAN. K tomuto účelu pak slouží volitelná komunikační jednotka UT-1 v kombinaci s bezdrátovým síťovým rozhraním WT-5.

Kontrola snímaných obrázků

Digitální fotoaparát Nikon D750 má k dispozici novější Systém Picture Control 2.0. Ten podle informací od výrobce obsahuje novou předvolbu „Ploché“ pro snazší postprodukci a získání maximálního dynamického rozsahu; umožňuje jemné vyvážení úrovně detailů s využitím parametru „Zřetelnost“.

Důležitým prvkem je pro mnoho lidí i možnost dálkového ovládání. Tu poskytne jak přímo bezdrátový vysílač/přijímač WR-R10 a bezdrátový vysílač WR-T10, nebo možnost ovládání nastavení fotoaparátu pomocí bezdrátového dálkového ovládání WR-1.

I zde je monitor výklopný

Výklopný displej rozšiřuje možnosti fotografa, dovolí fotit i z poloh, které by při zaostřování v optickém hledáčku nebyly vůbec pohodlné nebo dokonce ani možné. Displej je antireflexní s úhlopříčkou 8 cm (3,2 palce), jde o RGBW LCD s 1 229 000 pixely. Nabídne nastavitelné barevné podání – můžete v něm přizpůsobit vyvážení barev a jasu v libovolném směru.

Zobrazované pole je samozřejmě 100 % toho, co dopadá na snímač, takže na monitoru vždy skvěle uvidíte, co vlastně fotíte. Díky profesionálním prvkům, jako je paměť na nastavení ostřícího bodu na výšku a na šířku, díky live view, co ukazuje výslednou expozici, je zobrazení i využití zase o hodně lepší.

Jak je to s výdrží na jedno nabití?

Nikonu se podařilo v modelu D750 dosáhnout konstrukce, která zaručuje dlouhodobější práci na jedno nabití baterie EN-EL15. Výdrž baterie na jedno nabití je úctyhodná, cirka 1 230 snímků. Baterie je vybavena i krytkami kontaktů.

 Formáty snímků jsou zde možné JPEG, MPEG-4, RAW, video pak v MPEG-4, AVC/H.264. Rozhraní tu najdeme USB 2.0, Bezdrátové rozhraní Wi-Fi, HDMI, Externí mikrofon, dále DPOF (Digital Print Order format), PictBridge přímo do tiskárny.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s parametry a funkcemi digitálního fotoaparátu veskrze spokojeni. S kvalitou fotografií se podle nich dá srovnat jen málo přístrojů v podobné cenové kategorii. U videa je trochu mrzí absence, která by nabídla dokonalé detaily i na projektoru nebo ve velkoformátové televizi.  Některým uživatelům chybí GPS modul, který byli nuceni si dokoupit, což však neznamená, že by chyběl každému.

Velkým problémem je Wi-Fi aplikace, která stahuje fotky do mobilu jen v nízkém rozlišení, takže je nutné použít spojení drátem. Negativem je též absence dotykové obrazovky na zoomovani náhledu fotek. Spokojenost naopak vládne v oblasti ergonomie a úchopu foťáku, který je stabilní a bezpečný. Uživatelé doporučují digitální fotoaparát Nikon D750 zejména pro focení noční oblohy, kde jeho nižší rozlišení může být výhodou. Pro účely amatérského focení plně dostačuje, zkušenější uživatelé postrádají nastavení některých funkcí přímo tlačítky na těle fotoaparátu.

Kvalita fotografií je dostatečná, pokud se stahuje z SD karty, přenosem přes Wi-Fi se rozlišení ztrácí. Nikon podle uživatelů také změnil NEF formát, takže není kompatibilní s většinou starších verzí fotografických programů, takže pokud je máte, musíte upgradovat. uživatelé zvyklí na DX formát si místy postěžují, že formát FX má pokrytí méně AF body, takže si musejí zvykat na trochu jiný režim využití. Chválí si ale horní displej, kde jsou hlavní info o nastavených parametrech focení, nějkteří uživatelé by zde uvítali více údajů. V dané cenové kategorii doporučují někteří zkušenější fotografové spíše zvážit novější bezzrcadlovky.