Pokud hledáte digitální zrcadlovku pro začátečníky a mírně pokročilé, věnujte pozornost i značčce Nikon. Digitální fotoaparát Nikon D3500 je totiž určen právě vám. A zkušenosti uživatelů s tímto fotoaparátem jsou veskrze pozitivní, zejména proto, že usnadní focení začátečníkům, ale nabídne i pokročilé možnosti těm, kdo focení už docela rozumějí. Pojďme se na možnosti fotoaparátu Nikon D2500 podívat podrobněji.

Kompaktost jao silná stránka

Začněme jeho velikostí, protože právě kompaktnost je jeho silnou stránkou. Rozměry jsou následující (v  x š x h): 97 mm x 124 mm x 70 mm. A hmotnost je kouzelných 365 g, což odpovídá dvěma smartphonům. Je tedy více než jasné, že vám kabelku nebo batoh rozhodně nezatíží. Vejde se pohodlně i do cyklobatohu, přitom však dá možnosti mnohem většího zařízení.

Digitální fotoaparát Nikon D3500 je totiž vybaven kvalitním snímačem APS-C a rozlišením 24,2 Mpx. Oproti předchozím modelům má vylepšené rozvržení. Nabídne ergonomický hluboký grip a pohodlné umístění tlačítek. Ta jsou okolo displeje, aby bylo snadné je případně najít, když máte fotoaparát přiložený k oku a díváte se do hledáčku.

Široký rozsah citlivosti potěší i zdatnější fotografy

Zdatnější fotografové ocení široký rozsah citlivosti ISO, který se pohodlně nastavuje v manuálním módu. Nechybí ani možnost natáčet video ve full HD (1920 px × 1080 px), a to rychlostí až 60 snímků za vteřinu. Nepotěší pouze mono ozvučení videa, což může být pro zvukově náročnější zákazníky odrazujícím prvkem. Videa se navíc ukládají pouze ve formátu .mov.

Pojďme však k samotnému snímači. Už jsme zmínili, že digitální fotoaparát Nikon D3500 má snímač o velikosti APS-C a rozlišením 24,2 Mpx. Typ snímače je CMOS. Poměr stran snímače je 3:2, jiné formáty focení jsou pak dostupné pouze v manuálu. I displej je v tomto formátu, abyste přesně viděli, co budete fotit. Zaostření funguje v mnoha bodech, proto i pohyblivé scény budou vždy dobře zaostřené.

Průměrně velký displej

Displej samotný je LCD a má úhlopříčku 7,62 cm a rozlišení 921 000 pixelů. To sice nepatří k nejlepším na trhu, ale pro zobrazení pořízených snímků nebo sledování toho, co natáčíte, bohatě stačí. Menu je v češtině, což potěší všechny, koho anglické manuály a obsluha už opravdu štvou.

Minimální a maximální čas távěrky jsou standardní, tedy jedna čtyř tisícina vteřiny jako minimum a 30 vteřin jako maximum. Iso lze nastavit nejvíce do 25 600. No a sekvenčních snímků uděláte maximálně 5 za vteřinu, což odpovídá standardu v této cenové kategorii.

Nechybí optická stabilizace

Digitální fotoaparát Nikon D3500 nabídne samozřejmě optickou stabilizaci a také optický zoom, konkrétně 3x. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 25 cm.  Digitální fotoaparát Nikon D3500 je vybaven bajonetem Nikon F, takže na něj můžete nasadit mnoho různých Nikon objektivů, které jsou kdykoliv k dokoupení.

Baterie je v balení pouze jedna a chybí i externí nabíječka. Takže nutno dokoupit, abyste měli vždy dvě dobité baterie u sebe. Na jednu baterii lze vyfotit cirka 800 snímků. Výrobce sice uvádí mnohem více, ale reálné zkušenosti ukazují, že pouze 800 snímků je v možnostech jedné baterie.

Paměť doplníte SD kartou

Digitální fotoaparát Nikon D3500 můžete osadit paměťovou kartou SD, SDHC, SDXC, a to až do velikosti 256 GB. Fotografie se na ni budou ukládat v podobě RAW nebo JPEG. Nechybějí ani důležité konektory, konkrétně USB a micro HDMI. Nenajdete výstup pro sluchátka.

Bezdrátově je digitální fotoaparát Nikon D3500 vybaven pouze Bluetooth. Ale není zde Wi-Fo nebo NFC, což zase dost snižuje možnosti jeho využití, například v terénu, při skupinovém focení apod. Potěší však aplikace PictBridge, skrze ketrou se dají fotky přímo tisknout. Sdílení se smartphonem probíhá přes aplikaci SnapBridge.

Lepší ostření přes LiveView

Lepší ostření přes LiveView je další vychytávkou, kterou nabízí nový model této zrcadlovky. Je zde samozřejmě i funkce rozpoznávání tváře, na kterou už jsme si tolik všichni zvykli.

S fotoaparátem Nikon D3500 můžete vybírat z pestré škály scénických režimů. Abyste věděli, co s nimi, je zde režim Průvodce, který v několika snadných krocích navede fotografa (tedy vás) k vynikajícím záběrům. Až budete zkušenější, režim si zase vypnete.

Někde potkáte rovnou celou sadu

U některých prodejců je fotoaparát nabízen v sadě se zoom objektivem NIKKOR 18–55mm f/3.5–5.6G AF-P DX VR. V takovém případě se jedná o opravdu výhodnou koupit z pohledu poměru cena/výkon. AF-P – je v tomto případě krokový motor, který ostří rychle a tiše, takže nezpůsobuje ruch ve videu. DX znamená, že objektiv je určený pro DX těla, tedy zrcadlovky. A ono VR je vynikající redukce vibrací (jinými slovy optická stabilizace), která umožní i akčnější videa v dobré kvalitě.

Velmi potěší výkonný obrazový procesor EXPEED 4, který vždy zajistí rychlé zpracování dat a lepší fotografie za různého osvětlení – tedy i v situacích, kdy se na jednom snímku střídá světlo a stín. Je totiž vybaven pokročilou technologií redukce šumu.

A co na něj uživatelé?

Tělo digitálního fotoaparátu Nikon D3500 nabídne limity ohnisek od 18 až do 55 mm a celkovou světelnost objektivu f/3,5–5,6. Co však podle uživatelů nepotěší, je absence krytu displeje. A vzhledem k tomu, že se s fotoaparátem dá dobře cestovat, můžeme přepokládat, že s ním budete stále v pohybu. Riziko poškození displeje tím narůstá, což právě patří ke zkušenostem těch, co už mají tento fotoaparát doma.