Na trh přišel další model digitálního fotoaparátu Canon EOS, tentokráte s označením 250D. Jde o set zrcadlovky s objektivem, který toho umí opravdu hodně. Cena přitom neletí do závratných výšin, a tak si ho může dovolit i ten, kdo se focením teprve začíná zabývat, třeba i jako hobby. Podívejme se, jaké vlastnosti a možnosti tenhle přístroj nabízí.

Kompaktní zrcadlovka

Nutno podotknout, že Canon EOS 250D je kompaktní zrcadlovkou, a tak se skvěle hodí kamkoliv na cesty a do terénu, ale i na domácí focení, čehokoliv chcete. Jak je tedy velká? Velikostní parametry jsou následující, rozměry (v x š x h): 122,4 mm x 92,6 mm x 69,8 mm. Celkově váží 450 g, takže manipulace s ní je opravdu velmi příjemná.

Velikostně v podstatě odpovídá běžnému fotoaparátu bez zrcadlového systému. Je vybavena bajonety, takže objektivy můžete měnit (DSLR, CSC). Tento model dostal do vínku objektiv CANON EF-S 18-55 mm f/4-5,6 IS STM.

CMOS snímač s velkými možnostmi

Digitální fotoaparát Canon EOS 250D je vybaven snímačem APS-C Dual Pixel CMOS s kapacitou 24,1 Mpx a s vyspělou technologií Dual Pixel. K tomu přidejme světelnost, která je v tomto případě f/4 – f/5,6. Ve výsledku tak můžete točit videa v kvalitě 4K a rychlosti 30 snímků za vteřinu (v nižších kvalitách pak mnohem rychleji, například ve Full HD je to 60 snímků za vteřinu).

Procesor DIGIC 8 umožní 5 snímků (fotek) za vteřinu, pokud ponecháte stisknutou spoušť. Celkově můžete na jedno stisknutí spouště udělat až 28 fotek v řadě za sebou, aniž by se rychlost snížila. Jakmile ale dojde k zaplnění mezipaměti (po 28 fotkách, sníží se rychlost snímání podle toho, jak rychlou kartu zrovna používáte. Právě díky tomuto rychlejšímu procesoru nabídne model Canon EOS 250D zase o něco lepší služby, než které známe od jeho předchůdce, Canon EOS 200D.

Zůstává jednoduché automatické ovládání i možnosti manuálního nastavení. Díky tomu se fotoaparát hodí jak pro začátečníky, tak pro ty, kdo už vědí, co všechno se dá z fotek vytáhnout. ISO lze nastavit na minimální hodnotu 100, maximem je pak 25 600. Když se podíváme na závěrku, tak nejrychlejší čas je 1 / 4 000. No a synchronizace s bleskem pak 1 / 200.

Výklopný, otočný displej

Luxusní a velmi pohodlnou záležitostí je třípalcový LDC displej, který je výklopný a samozřejmě dotykový. Díky tomu můžete fotit i v době, kdy vám sluníčko svítí do zad, displej si prostě pootočíte, abyste mohli lépe na své záběry vidět. O selfie ani nemluvě, právě díky výklopnému displeji.

Rozlišení výklopné obrazovky je mimořádně jemné, konkrétně jde o 1 040 000 bodů. Takže když si zapnete Live View, budete mít pocit, že se díváte téměř na reálný snímek. I díky tomu bude detailní nastavení kompozice velmi snadné. Jak snímač, tak samozřejmě i displej mají shodný poměr stran, a to 3:2. Proto se zobrazuje 100 % obrazu, který jde přes snímač.

Na rozdíl od toho zvládne optický hledáček jen 95 % pokrytí. Pětiprocentní ořezání možností hledáčku se uživatelům moc nelíbí, ale ze záporných stránek tohoto modelu jde v podstatě jen o pár drobností. Nutno však dodat, že i v optickém hledáčku se zobrazují informace o fotoaparátu, konkrétně o expozičním čase, pracovní cloně, vybraném ostřícím bodu, ale i citlivosti v ISO, kompenzace expozice, vyvážení bílé a stavu SD karty. Zobrazeny jsou ve stavovém řádku.

Snadno se drží a ovládá, i když je to v podstatě prcek

Přestože jde o celkem malé zařízení, podařilo se výrobci zachovat snadné držení a přirozené (intuitivní) ovládání. Snadno tak pořídíte jak makro fotky, tak detaily vzdálenějších míst ve městě, již zmiňované selfie, bez problémů natočíte video blog apod.

Nastavení a jeho změny nebudete na displeji hledat dlouho, navíc digitální fotoaparát Canon EOS 250D dobře udržíte v rukou, i když jej nebudete moci mít přímo před sebou (od oka). Snad jen pánové s opravdu velkými dlaněmi a prsty by mohli cítit při manipulaci s touto věcičkou stísněné nepohodlí.

Připojíte ho na Wi-Fi i přes Bluetooth, nechybí slot na paměťovky

Digitální fotoaparát Canon EOS 250D umí komunikovat přes Wi-Fi, takže fotky pošlete kdykoliv kamkoliv. Dokáže se propojit i přes Bluetooth, pokud byste jej chtěli spárovat se svým telefonem, notebookem či tabletem. Samozřejmě, že zůstala zachována možnost toho nejspolehlivějšího připojení, pomocí kabelu.

Do fotoaparátu můžete vložit paměťové karty SD / SDHC / SDXC. Ukládat se bude v obrazovém formátu RAW a JPEG. Na displeji samozřejmě uvidíte, kolik místa je na kartě zaplněno a kolik je ještě volného, v přepočtu na fotky v různé kvalitě.

Blesk není z nejvýkonnějších

Vestavěný blesk nedokáže nabídnout plnohodnotný výkon velkých zrcadlovek (9GN), ale zde je chápán jako pomocný prvek, který má doladit fotku do dokonalosti. A jestli zatoužíte po opravdu osvětlených snímcích, nasadíte blesk externí, to je jasné. Digitální fotoaparát Canon EOS 250 je kompatibilní s EF i EF-S objektivy a blesky Canon Speedlite řady EX – podpora E-TTL II.

14bitový procesor DIGIC8

Silnou zbraní digitálního fotoaparátu Canon EOS 250D je nový 14bitový procesor DIGIC8. Ten jednak převádí světelné paprsky do elektronických dat, která jsou pak zpracována do příslušné podoby snímku, jednak zlepšuje přesnost ostření v živém náhledu (Live View) a ostření na oči.

Vedle toho dokáže procesor podporovat funkce jako automatická optimalizace osvětlení scény, digitální korekce optických vad objektivů nebo priorita jasů. I díky totmu je možné pořizovat ostré snímky dokonce ve vysokém rozlišení. Upravit si můžete třeba i podání barev, tzv. Pictute Styles.

Spousta tematických režimů pro snazší automatické fungování

Už jsme zmínili, že digitální fotoaparát Canon EOS 250D je určen jak těm, kdo si s ním chtějí pohrát manuálně a sami si vše nastavovat, tak i začínajícím fotografům nebo těm, kdo mají focení jako své hobby a těší se z krásných snímků. Proto je zde k mání několik tematických režimů pro snazší automatické fungování. Jde o jednu z funkcí takzvaného Creative Assist.

Jsou jimi například Portrét, Krajina, Sport, Děti, Jídlo. Co tyto režimy umějí? Poskytují automatické nastavení parametrů, kterými jsou například rozmazání pozadí, délka expozice, ISO, barevná škála apod.  Jde v podstatě o stejné rozložení režimů, jaké známe z digitálních fotoaparátů již dlouhé roky.

Využít můžete i filtry

Mezi filtry pak u modelu Canon EOS 250D najdete například efekt miniatury, rybího oka, toy kameru, měkkou kresbu i černobílé hrubé zrno. Aplikovat je můžete jak přímo v průběhu focení, tak třeba i na již pořízené snímky. A co HDR? I tuhle funkci tu samozřejmě najdete, stále v systému, kdy ze tří různě exponovaných snímků vytvoří jeden – podle procesoru optimální.

Celkem 63 zón

Digitální fotoaparát Canon EOS 250D má nastaveno celkem 63 zón, ve kterých analyzuje informace o zaostření, barvách a jasu. To zajišťuje přesné a konzistentní měření. Technologie automatického ostření Dual Pixel CMOS AF tím zajistí dokonale ostré snímky v každé situaci.

Natočené video bude detailní i v HDTV televizi

Pomocí HDMI kabelu se můžete snadno propojit se svou televizí, kde uvidíte všechny vaše snímky a videa do nejmenších detailů. Vzhledem k tomu, že se k digitálnímu fotoaparátu Canon EOS 250D dá před 3,5 mm audio jack připojit i externí mikrofon, zajistíte svým videím i čistý zvuk.

Až 320 snímků na jedno nabití

Zapomenout nesmíme ani na baterii. Akumulátor LP – E17 zvládne až 320 snímků na jedno nabití, a to při focení přes displej. Jakmile si budete přát snímky stáhnout třeba do mobilu nebo do počítače, použijete Wi-Fi a propojení s mobilem přes aplikaci Canon Camera Connect, která je k mání jak pro Androidy, tak i pro iOS.

Tato aplikace umí posloužit i jako dálková spoušť, kdykoliv ji budete potřebovat. Snímek se pak může automaticky přesunout do vašeho připojeného chytrého zařízení, když si tento postup nastavíte ve výše zmíněné aplikaci. Díky tomu budou vaše fotky automaticky i zálohovány.

Máte brýle? Nevadí! Hledáček umí dioptrickou korekci!

Pohodlné focení přes hledáček i pro lidi, co běžně nosí brýle, nabízí funkce dioptrické korekce hledáčku. Budete moci brýle sundat, a fotit pohodlně i bez nich, hledáček umístíte před oko přesně tak, jak budete potřebovat, bez zamlžování a šmouh!

Co nechybí ve výbavě?

Základní výbava tohoto balení digitálního fotoaparátu Canon EOS 250D sestává z následujících položek: samotný fotoaparát Canon EOS 250D, akumulátor LP-E17, nabíječka LC-E17, krytka těla pro bezpečnější přenášení, poutko EW-400D, objektiv CANON EF-S 18-55 mm f/4-5,6 IS STM.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s digitálním fotoaparátem Canon EOS 250D stejně spokojeni, jako s jeho předchozími variantami. Oceňují zrcadlovku v malém balení, možnost nastavení manuálního i automatického, bohatou sadu režimů i filtrů a také přesné zobrazení snímků na displeji, který pokryje 100 % toho, co snímač vidí.

Uživatelům trochu vadí, že optický hledáček pokryje jen 95 % obrazu snímače, ale zase si pochvalují stavový řádek v optickém hledáčku, který je průběžně informuje o stavu fotoaparátu i paměťové karty. S výdrží baterie jsou poměrně spokojení, oceňují i přehledně nastavené menu a zabudovanou nápovědu.

Velmi spokojení jsou se zpracováním těla fotoaparátu i s objektivem. Nasazování bajonetu je podle nich velmi precizní. Funkce otočení a vyklopení displeje je podle uživatelů v mnoha situacích přímo k nezaplacení. Neskutečně se líbí i možnost nastavení dioptrické korekce hledáčku, aby se lépe fotilo i lidem, co nosí brýle.

Uživatelé by přivítali větší celkovou pogumovanou plochu, aby bylo držení těla fotoaparátu jistější. Překvapení jsou maximální rychlostí jen 60 snímků za vteřinu, která je nedostatečná například pro VR. Někteří uživatelé sáhli po výkonnějším objektivu, parametr světelnosti f/4 při 18 mm jim nepostačoval. Velmi je oceňován kvalitní a podrobný návod k obsluze i pro začátečníky. Výsledné fotky označují uživatelé za velmi zdařilé.