Vybírat dětskou autosedačku není dnes vůbec lehké, na trhu je spousta modelů, které se chlubí různými výsledky různých testů bezpečnosti, odolnosti a kdo ví, čeho ještě. Jak se ale odborníci shodují, nejlépe je kupovat autosedačky od výrobců, kteří s jejich vývojem a produkcí mají dlouhodobé zkušenosti. Mohou tak postupně „vychytávat mouchy“ a stále své produkty vylepšovat. Takovým producentem je i BeSafe, který vznikl v Norsku dokonce již v roce 1919, přičemž vývoji a výrobě bezpečnostních prvků v automobilech se věnuje už od roku 1963. Pojďme se podívat na jeden z nabízených modelů, BESAFE autosedačku iZi Modular i-size (61-105 cm), na jeho přednosti, případné nevýhody.

BESAFE Autosedačka iZi Modular i-size (61-105 cm) splňuje všechny požadované parametry

Asi nikoho nepřekvapí, že autosedačka od takto renomované značky splňuje všechny požadované parametry, a to včetně velmi přísných kritérií testování na boční náraz dle nového nařízení UN R 129.  Ale zmínit jsme to museli…

Nad rámec normových požadavků je tu pak ještě přídavné posílení proti bočnímu nárazu SIP+ (zkratka od Side Impact Protection), to je umístěné u dveří auta na nainstalované straně. To vše celkovou ochranu dítěte ještě navyšuje.

BESAFE Autosedačka iZi Modular i-size (61-105 cm) je na ISO fix

Na tuto autosedačku má smysl se zaměřit pouze v případě, že máte novější auto s ISO fixem, tedy s možností připoutat v autě základnu autosedačky, takže samotnou sedačku s dítětem pak jen zaklapnete do základny, a může se jet. V tomto případě je možnost zacvaknout sedačku do základny ve dvou směrech, a to jak po směru jízdy, tak v jejím protisměru. Poloha otočení o 90 stupňů ale možná není. ISO fix je zde vybaven přední opěrnou nohou.

Sedačka je vhodná v podstatě od narození do cirka tří let s tím, že pro větší dítě vytvoříte více prostoru pro nožky tak, že bude sedačka nainstalovaná proti směru jízdy a vy k tomu ještě použijete unikátní systém báze – tzv . prodlužovací mechanismus. I dítě s výškou okolo 105 cm se pak bude v sedačce cítit velmi pohodlně. Po směru jízdy je možné dávat sedačku od doby, co dítě doroste do 88 cm, což je okolo 15 – 24 měsíců věku dítěte, dle jeho tělesné konstituce.

Pohodlí podpoří i speciální vrstvení polstrování

BESAFE Autosedačka iZi Modular i-size (61-105 cm) má, stejně jako jiné sedačky od tohoto výrobce, speciální vrstvení polstrování, které po celou dobu poskytuje dítěti báječný komfort při jízdě.K tomu mnoho poloh, do kterých je možné sedačku nastavit, ty zase dovolují dítěti i během jízdy pohodlně spát.

Pomocí magnetů budou pásy udržovány v takové poloze, abyste dítě do sedačky mohli snadno a pohodlně položit, aniž byste se museli s pásy dohadovat, kde zrovna mají držet a nevklouznout dítěti při pokládání pod záda. Do sedačky může bez obav vklouznout dítě až do hmotnosti okolo 18 kg.

Opěrka hlavy je samozřejmě také nastavitelná, a to přesně podle toho, jak dítě roste, s tím souvisí i odnímatelná vnitřní vložka, kterou využijete pro miminko, později ji vašemu batoleti vyndáte. Pásy rodič v sedačce nastavuje centrálně, jsou polstrované, a tak i pro dítě velmi pohodlné, při případném nárazu bezpečné, neboť polstrování rozloží energii nárazu do větší plochy, změkčí celkové dopady. Celý potah autosedačky je odnímatelný a dá se samozřejmě vyprat.

A co na ni uživatelé, resp. rodiče?

Děti se k pohodlí příliš vyjadřovat nebudou, ale  od rodičů můžeme najít několik ohlasů. Obecně jsou se sedačkou spokojení ve smyslu, že se pohodlně dává do auta, i se pohodlně vyndává. ISO fix drží spolehlivě, chválí si i možnost zacvaknutí sedačky ve dvou různých polohách, k tomu možnost prodloužit prostor pro nožky většího dítěte.

Další, co si rodiče chválí, je možnost využít sedačku až do cirka 3 – 4 let věku dítěte, takžže se ušetří za jednu přestupovou velikost. Dětská autosedačka BESAFE iZi Modular i-size (61-105 cm) je sice o něco dražší, než je průměrná cena sedaček na trhu, ale nutno podle rodičů se vyplatí právě díky tomu, že zastoupí dvě velikosti sedačky najednou, konkrétně skupinu 0 a 0+, dále skupinu I.

Pohodlné je podle rodičů i umísťování miminka do sedačky, také batolete nebo drobnějšího dítěte předškolního věku, které si pak do sedačky vyleze již samo. Na magnety držící pásy jsou během manipulace udržována po stranách tak, aby bylo možno dítě pohodlně položit, což všem rodičům velmi vyhovuje. Oceňovány jsou i pohodlné polstry, protože děti jsou v sedačce spokojené, rády v ní usnou.

Pratelné potahy jsou samozřejmostí, ale podle maminek se snadno sundávají i vracejí zpět. Vnitřní vložka je podle ohlasů uživatelů také skvělá, poskytne miminkům ještě měkčí pohodlí a ještě bezpečnější polohování a připoutání.

Rodiče v recenzích upozorňují na to, že některé obchody nemají základnu jako součást balení, tu lze totiž koupit společnou pro všechny velikosti sedaček, a tak někde bývá nabízena zvlášť.