Chytré zámky jsou velmi pohodlnými vychytávkami. Stačí se k nim totiž přiblížit se správným telefonem (spárovaným telefonem) v kapse, a zámek se sám otevře a pustí majitele domu či bytu dovnitř. Zatímco některé zámky jsou kompatibilní pouze s Apple, tedy s iOS, je chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 schopen komunikovat s iOS i s Androidem, kompatibilita je i s Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa. A právě tohle jej dělá mnohem použitelnějším.

Bluetooth a ZigBee

Principem ovládání chytrého zámku Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android je jednak Bluetooth 5 a jednak ZigBee (otevřený protokol bezdrátové technologie). Dá se naprogramovat až neuvěřitelných 200 uživatelů, samozřejmý je i monitoring příchodů a odchodů přímo v aplikaci. Zámek je tak využitelný i pro kluby, kanceláře, dětské kroužky a další místa, kde se schází více uživatelů, ovšem opakovaně.

Vyšší verze Bluetooth bude znemožňovat komunikaci starších telefonů s Bluetooth 4.1 a nižšími, takže to bude chtít dálkové ovládání nebo koupit novější hodinky či telefon – ale nejprve jistě odzkoušejte vaše stávající zařízení, třeba se spolu nakonec domluví.

Přívěsek, tlačítko, asistent, telefon, hodinky

Možností, jak odemknout, je u chytrého zámku Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android opravdu hodně. Zevnitř můžete odemknout povelem hlasovému asistentu nebo stisknutím tlačítka přímo na zámku. No a zvenčí pak telefonem, hodinkami nebo malým přívěskem, který slouží jako dálkové ovládání.

Instalace je velmi snadná

Velkou výhodou chytrého zámku Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android je snadná instalace. Pouze se montuje na vnitřní stranu dveří, a to přes stávající cylindrickou vložku a klíč. Je kompatibilní se všemi evropskými typy zámků. Připevňuje se buď svorkami, nebo se lepí na dveře, a to podle výšky cylindrické vložky.

Klíč se v zámku otočí, jakmile dokončíte konfiguraci, tedy zkonfigurujete svůj Smart Lock s mobilní aplikací Nuki App, která je k dispozici samozřejmě zdarma. Nejvyšší bezpečnostní strandardy jsou splněny, takže se na chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android můžete opravdu spolehnout.

Bezpečnostní certifikát Zillner IT Security

Chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android je držitelem bezpečnostního certifikátu Zillner IT Security, což znamená, že využívá pokročilé šifrování pro komunikaci s chytrým telefonem a také že splňuje nejvyšší současné bezpečnostní standardy. Neoprávněná manipulace zvenčí v podstatě nehrozí, protože zámek je namontovaný na cylindrickou vložku z vnitřní strany dveří. A to je další výhoda oproti konkurenci.

Nuki App

Mobilní aplikace Nuki App nabízí spoustu možností, jak chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android programovat a používat. Vzhledem k tomu, že je kompatibilní i s hlasovými asistenty, snadno otevřete dveře návštěvě i jen hlasovým povelem.

V aplikaci si můžete vytvářet a spravovat individuální přístupová práva pro jednotlivé členy domácnosti, pro hosty, pro paní na úklid nebo pro opraváře, který přijde, když nejste zrovna doma. Můžete dát přístup trvalý, opakovaný nebo jednorázový.

Jakmile za sebou zavřete dveře při odchodu do práce, aplikace vám ukáže proces zamykání a také potvrzení o tom, že už je zamčeno. Kdykoliv chcete, podíváte se do aplikace, zda je zamčeno nebo odemčeno.

Odemknutí automaticky nebo povelem

Chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android nabízí dva způsoby odemykání, a je na vás, který z nich si vyberete. Méně pohodlným, ale bezpečnějším je způsob odemykání a zamykání přejetím prstem na displeji vašeho chytrého telefonu či hodinek. V čem je to bezpečnější? Telefon musíte nejdříve odemknout, takže i pokud by jej někdo ukradl, k vám domů se s ním nedostane, protože se nedostane ani do telefonu.

Jestliže spoléháte na to, že telefon nikdo neukradne anebo že případný zloděj nebude znát vaši adresu, můžete aktivovat funkci Auto Unlock. S ní se chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android automaticky odemkne při detekci mobilního telefonu v blízkosti zabudovaného senzoru.

I zamknutí může být zcela automatické, a to pokud si aktivujete funkci Lock ’n’ Go. Pokud se telefon přece jen ztratí, z druhého telefonu dalšího člena domácnosti jen snadno zrušíte přístupová práva ztraceného telefonu.

Napájí se bateriemi

Chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android je napájen bateriemi, takže je nutné počítat s jejich občasnou výměnou. Stav nabití baterií najdete samozřejmě v aplikaci Nuki App. Vzhledem k tomu, že je aplikace velmi snadno ovladatelná a navíc v češtině, také že jde o dobrý poměr ceny a výkonu, rozhodně se dá bateriové napájení odpustit.

Wi-Fi adaptér Nuki Bridge

Chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android se dá propojit nejen s telefonem nebo s hlasovým asistentem, ale také s tzv. Nuki Bridge, což je v podstatě možnost realizace dálkového přístupu. Jen je nutné si trochu pohrát s jeho připojením, alespoň podle zkušeností uživatelů. Dokonce museli hledat na fórech a provést konfiguraci zámku znova. Dosah Nuki Bridge je 5 metrů. Díky němu je pak chytrý zámek ovladatelný odkudkoliv na světě.

Ale po překonání prvních problémů si nemohou zámek vynachválit. Na co ovšem musíte zapomenout, je IFTTT integrace, ta je podle uživatelů až s několikahodinovým zpožděním. Na druhou stranu si zámkem Nuki Smart Lock nemusíte nijak zasahovat do dveří, jeho instalace nezabere ani tři minuty.

AirBnB certifikace

Specialitou je zde AirBnb certifikace. O co jde? Chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android komunikuje přímo s aplikací AirBnB, kde si můžete snadno ověřit, že do bytu, jenž pronajímáte skrze tuto službu, skutečně vpouštíte toho správného zákazníka. Všichni, kdo mají být ubytováni, totiž dostanou 72 hodin před počátkem ubytování přístupové kódy. Ty právě umožní vstup do bytu nebo domu. A mají samozřejmě omezenou platnost na dobu pobytu. Jen pozor, návod, jak propojit zámek s touto aplikací najdete jen v angličtině. Ale to by pro poskytovatele AirBnb rozhodně neměl být problém.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé oceňují zejména fakt, že Chytrý zámek Nuki Smart Lock 2.0 pro iOS i Android dostal do vínku podstatně silnější procesor, než tomu bylo u generace první. A tak si mohou užívat rychlejší komunikace i procesů.

Uživatelé chválí snadnou instalaci bez zásahu do dveří, možnost získat dálkový přístup k zámku skrz Nuki Bridge, možnost vybrat si způsob odemykání zámku telefonem nebo i hodinkami, ale také možnost odemykat dálkovým ovládáním.

Aplikace Nuki App je snadno ovladatelná pro každého, kdo je na chytré aplikace zvyklý, ale i nováčci se poměrně snadno zorientují. Aplikace je navíc i v češtině. Skvělá je pro uživatele i komunikace chytrého zámku Nuki Smart Lock 2.0 s mnoha typy zařízení, jako jsou telefon, hodinky, ale i hlasový asistent Amazon, Google nebo HomeKit. Hlasové ovládá je tedy zajištěno.

Kdo provozuje AirBnB, ten si chválí přímé propojení s aplikací AirBnB, které ještě zvyšuje bezpečnost tohoto druhy poskytování ubytování. Co uživatele nepotěšilo, je složitější nastavení systému, jeho komunikace. podpora od výrobce prý v podstatě vůbec nefunguje a také s IFTTT není všechno tak snadné, jak by se podle informací od výrobce mohlo zdát.