Chytré zabezpečení domácnosti se dá snadno vyřešit i jen pouhým chytrým zámkem. Pak samozřejmě zůstávají neošetřena okna, což lze snadno doplnit čidly pro otevření oken. Ale co je vlastně chytrý zámek? V podstatě se dá přirovnat k tomu, co v současnosti známe z hotelů, stačí se k zámku přiblížit se správným chytrým zařízením, a je odemknuto. Pojďme se podívat, co všechno dokáže nabídnout Danalock V3 set chytrý zámek včetně cylindrické vložky M&C – Bluetooth & Homekit.

Automatické odemknutí, když se k zámku přiblížíte s telefonem nebo s chytrými hodinkami

Sezame, otevři se. Tak může vypadat automatické odemknutí, když se k zámku přiblížíte s telefonem nebo s chytrými hodinkami. Jde ale samozřejmě o základní Bluetooth komunikaci mezi telefonem a automatickým zámkem, který po přiblížení se ke dveřím (na alespoň 10 metrů) pozná, že jdete domů a pustí vás.

To stejné platí o chytrých hodinkách. A pokud si v telefonu nebo na hodinkách nastavíte například i otevírání garážových vrat, můžete po příjezdu k domu jen snadno na hodinkách potvrdit, že si opravdu přejete otevření garáže a snadno zajet dovnitř bez toho, abyste v autě lovili dálkový ovladač od vrat. Chytrý zámek Danalock V3 set nabízí mnoho dalších možností.

Nastavujete seznam zařízení, která odemknou

Správce aplikace si v telefonu může kdykoliv donastavit další telefony nebo hodinky, které mohou Chytrý zámek Danalock V3 set odemknout. A naopak, kdykoliv je zase vymazat. Takže pokud si dítě zapomene klíče (ano, i klíčem se dá zámek odemykat), můžete jej po zavolání pustit na dálku domů (předpokládejme, že má jen základní tlačítkový telefon, protože smartphone za spoustu peněz mu ještě nesvěříte).  Jen v aplikaci nastavíte, že se má zámek na několik vteřin odemknout. A dítě je doma.

Stejně tak můžete na dálku pustit domů například opraváře pračky, případně mu můžete dát do jeho (Apple) telefonu dočasné přístupy do vašeho domu. O tom, kdy bude opravář u vás doma, budete informování aplikací.

Jen pro Apple

Velkou nevýhodou tohoto zámku je chybějící univerzálnost, je totiž pouze pro majitele Apple telefonů, takže byste mohli udělovat přístupy do domu, respektive povolení k odemknutí zámku, musejí mít všichni zúčastnění Apple telefon nebo Apple Watch. Cokoliv s Androidem není podporováno. Funguje pouze s aplikací Home Kit od Applu, aplikace pro Androidy (zatím) neexistuje.  Jde tedy o produkt pro Apple domácnosti. Pozor, aplikace není v češtině, na výběr máte angličtinu, němčinu a další jazyky početnějších národů.

Vše jde přes aplikaci

Při instalaci zámku je nutné nejprve stáhnout aplikaci do všech telefonů a Apple Watch, které budou zámek pravidelně otevírat a zavírat. Zámek se dá nainstalovat na všechny běžné typy dveří, je i s cylindrickou vložkou. Samotným nastavením pak aplikace provede intuitivně, veškerá kalibrace a připojení zařízení probíhá skrze tuto aplikaci. To zvyšuje bezpečnost zámku.

K úspěšnému ovládání je nutno mít aplikaci Home Kit, ale co se Bluetooth týká, stačí jen verze 4.0, takže i se staršími Apple zařízeními můžete zámek snadno používat. Členů domácnosti může být opravdu hodně, lze jim dokonce nastavovat i různé přístupy.

Až 100 zařízení

Chytrý zámek Danalock V3 set včetně cylindrické vložky M&C – Bluetooth & Homekit využijete i pro klubovny, menší školy, kanceláře, firmy nebo jiná zařízení, kde mohou mít klíče větší skupiny lidí. Dokonce až 100 zařízení lze přidat do aplikace k odemykání zámku. Přitom se jim dá nastavit různý režim odemykání, různé úrovně přístupu.

O všech je navíc v aplikaci veden záznam příchodů a odchodů, což skvěle slouží místo zapisování se v práci nebo v klubu, pokud platíte za čas zde strávený. Zámek má navíc LED diody, kterými barevně ukazuje, zda se odemknul, zamknul a v jakém je zrovna režimu.

1 – 180 vteřin

Automatické odemčení zámku Danalock V3 set je možné v intervalu 1 – 180 vteřin. Takže po odemknutí budete mít tento čas na projití dveřmi. Pak se zámek zase automaticky zamkne. Nastavujete opět v aplikaci. Zevnitř domu směrem ven je samozřejmě odemknuto vždy. K vyšší bezpečnosti jsou používány šifrovací algoritmy Chacha20 a Poly1305. Čip má podporu TPM, ukládá šifrovací klíče na poměrně vysoké úrovni zabezpečení. Nikam mimo aplikaci se neodesílají data, v žádném případě nedochází ke sdílení osobních informací, Apple se vysokou bezpečností dat prezentuje v podstatě na celém trhu.

Tři úrovně přístupů

Přístupy lze volit trvalé, opakující se nebo jednorázové. Na jednorázový přístup pustíte do bytu například servisáka, kterému zašlete email nebo SMS. Díky tomu si uživatel si stáhne mobilní aplikaci, pomocí ní zámek odemkne pouze v předem definovaném časovém úseku. Zda se do domu dostane i opravář s Android telefonem, to výrobce neuvádí.

Pokud máte například paní na úklid nebo paní na odpolední hlídání dětí, můžete jí dát opakovaný přístup v předem stanovaných časech. Ano a členové domácnosti budou mít udělen trvalý přístup, takže se jim zámek odemkne, kdykoliv se k němu přiblíží.

Na jaké dveře se dá zámek Danalock V3 setnamontovat?

Montáž je vhodná do všech běžných typů dveří, kde má původní vložka rozměr: 32/35 mm, 37/35 mm, 42/35 mm nebo 47/35 mm. Klíče, které k této vložce také jsou v balení, jsou patentovány proti neoprávněnému kopírování. Každá sada je vybavena certifikátem, ten dovolí nechat si vyrobit další klíče, ale pouze u autorizovaného prodejce.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si Chytrý zámek Danalock V3 set pochvalují jako plně funkční, oceňují stálé informace o tom, kdo je doma, kdo opustil domov jako poslední, že se nemusí fyzicky zamykat a odemykat, protože chytrý zámek to udělá za všechny sám. Kdo odejde poslední, za ním Chytrý zámek Danalock V3 set zamkne a všem pošle notifikaci o tom, že je dům prázdný a že je zamčeno. Ale pouze v cizím jazyce, češtinu nečekejte.

Komplikace mohou nastat, pokud někdo z rodiny odejde bez telefonu, ale pokud se dlouhodobě nezobrazí zpráva o opuštění domu posledním členem rodiny, je jasné, že se něco stalo. Pak přichází na řadu domácí kamerový systém nebo osobní přesvědčení se o tom, že dítě sice již odešlo, ale telefon je doma.

Uživatelé uvádějí menší problémy s Apple TV, které musely být posunuty jinam, aby zámek fungoval, jak má. Proto do menších bytů bude vhodné se nejdříve přesvědčit o tom, jak daleko od zámku může takové zařízení být, aby nebyl zámek maten.

Zprovoznění i montáž zámku jsou podle ohlasů uživatelů snadné, i pro běžného netechnicky nadaného člověka. A chválí si zejména absenci nutnosti zamykat a odemykat, pro telefony a hodinky definované v aplikaci je stále odemčeno, ale pro všechny ostatní jsou dveře zamčené kvalitním zámkem.

Přitom lze přidávat a odebírat lidi, respektive jejich zařízení, kteří mohou kdykoliv dovnitř, případně jen na jednorázovou návštěvu či v opakujících se časech,například pravidelný úklid domácnosti apod. O pobytu, příchodu a odchodu všech členů domácnosti jsou všichni v aplikaci stále informováni, takže odpadá starost o to, kdy děti přišly domů, zda včas odešly do školy apod.

Uživatelům hodně pomohla videa o montáži a základním nastavení, vše ostatní je cistě intuitivní, aplikace HomeKit funguje jako každá jiná na iOS platformě.