Další z chytrých termostatů, které je možné v současnosti pořídit za přijatelnou cenu, je Salus IT500 SET. Jde o sadu produktů, které dohromady dají snadné a hlavně chytré ovládání topení v rámci jednoho okruhu ústředního topení, případně plus ohřev vody k tomu.

Sada Salus IT500 SET obsahuje tři kousky, ale jde rozšířit

Základní sada IT500 SET je vybavena bránou iTG500, která je připojena do routeru, dále pak bezdrátovým termostatem iT500, ještě pak bezdrátovou přijímací jednotkou iT500RX, která je zapojena ke spotřebiči, který má vyhřívat, nejčastěji je to samozřejmě kotel nebo tepelné čerpadlo.

Tato sada pojme jeden vytápěcí okruh. Ale pokud potřebujete odděleně řídit více vytápěcích okruhů, můžete sadu dále rozšiřovat. Je možné zakoupit bezdrátové čidlo iT300, což umožní ovládání dvou topných okruhů vytápění ústředním topením. Tím zajistíte dokonce ještě větší energetickou účinnost.

Tři varianty nastavení

Samotná sada Salus IT500 SET nabízí tři různé varianty nastavení, a těmi jsou:

  1. jeden oběh ÚT – 1 zóna
  2. dva oběhy ÚT – 2 zóny (potřebné čidlo iT300 pro druhý topný okruh)
  3. jeden oběh ÚT + jeden oběh TUV

Ovládáte počítačem nebo mobilem

Chytrý termostat Salus IT500 SET můžete ovládat přes váš mobil v aplikaci iT500 nebo v programu v počítači. Napojení termostatu je samozřejmě přes Wi-Fi, se spotřebičem (kotel, čerpadlo) komunikuje bezdrátově se svým přijímačem, ten dává signály do spotřebiče. Díky tomu jej můžete umístit, kam vy potřebujete, je možné snadno sladit jak dosah radiové komunikace s přijímačem, tak dosah signálu wi-fi.

Manuální ovládání přímo na termostatu ale není podle zkušeností uživatelů možné. V obchodech však možnost manuálního ovládání uvedena je. Tohle je jistě na dotaz přímo na výrobce. Co naopak jistě možné je, je velká míra úspor ve vytápění, a to právě díky programování termostatu a jeho ovládání přes internet. Napájení je jak ze zásuvky, tak na baterie, u každého ze tří prvků sady jinak.

Chytrý termostat Salus IT500 SET nabízí šest programů pro vytápění, tři programy na ohřev vody. Podívejme se ale na celou sadu podrobněji.

Brána iTG500

Jedním z prvků sady je tzv. brána iTG500. Ta se připojuje přímo k routeru, ale pozor, přes krátký kabel! Brána pak zajišťuje přístup přes internet k ovládání samotného termostatu, a tím i celého topného systému. Rozměry brány jsou následující (V x š x h): 90 mm x 40 mm x 25 mm. Zabere tedy jen minimum místa. Jde spíše o to, abyste v routeru ještě měli volné místo pro připojení drátu.

Termostat iT500

Samotný termostat iT500 je to, co ovládá vytápění a ohřev vody. Nastavení teploty je možné od 5 do 35 stupňů, přičemž obchodníci popisují, že je možné se posouvat o jeden stupeň, v recenzích uživatelů však najdeme možnost změny nastavení teploty o půl stupně. I většina jiných termostatů řídí teplotu po půl stupních celsia, takže varianta hystereze po půl stupni je pravděpodobnější.

Samotný termostat může být umístěn, kdekoliv vy potřebujete, třeba ho postavit na stůl v obýváku, či situovat do dětského pokoje. Jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 125 mm x 90 mm x 25 mm.

Přijímač iT500RX

Třetím prvkem celého setu Salus IT500 je pak přijímač iT500RX. Ten je připojen ke kotli. A díky dalekému dosahu bezdrátové komunikace můžete umístit samotný termostat iT500 na pro vás nejlepší místo. Rozměry přijímače iT500RX jsou následující (v x š x h): 150 mm x 100 mm x 35 mm.

Doplněk v podobě čidla

Kdybyste chtěli rozdělit vytápění vašeho domu na dvě zóny, dokupte ještě čidlo iT300, které není součástí balení tohoto setu. Čidlo umístíte v místnosti, kde chcete mít jinou teplotu, než ve zbytku bytu. Dvě topné zóny umožní přesnější regulaci teploty, a také snížení nákladů na vytápění.

A co na něj uživatelé?

Zkušenosti uživatelů se poměrně rozcházejí. Zatímco jedni si nemohou chytrý termostat Salus IT500 SET vynachválit, jiným podle jejich slov příliš nefunguje. Stěžují si i na mizernou podporu ze strany výrobce, který s případnými komplikacemi neporadí.

Na co si uživatelé ještě postěžovali, je složitý systém tří škatulek, které je nutné doma instalovat, aby dálkové ovládání kotle fungovalo. Displej bohužel pravidelně zhasíná, a tak pokud nepřijdete přímo k termostatu nebo se nepodíváte do telefonu, aktuální teplotu v místnosti prostě nezjistíte.

Předností je samozřejmě ona možnost dálkového ovládání topení odkudkoliv na světě, což je skvělé také pro chaty a chalupy.