S postupným přechodem domácností na chytré spotřebiče se rozšiřuje i nabídka chytrých termostatů, které dokáží snížit spotřebu energie při zachování vytápění na stejnou teplotu jako dříve. Počítají totiž se změnou počasí, umějí připočítat míru vlivu slunce na ohřátí interiéru nebo setrvačnost topení. Navíc je můžete ovládat odkudkoliv na světě, kde budete mít signál v mobilu (a data).

Jedním z nich je i model Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-F, který je v současnosti také nejprodávanějším. Pojďme se podívat, co nabízí a jak jsou s ním jeho majitelé spokojení.

Design do každé domácnosti

Chytré domácnosti si můžeme vybavit v jakémkoliv designu. A s tím výrobce počítal i u svého termostatu Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi, když ho vybavil neutrálním a minimalistickým designem, který se hodí naprosto všude. Mírný oranžový nádech potěší náladu a jednoduchý tvar i možnost jen tak postavit termostat úplně kamkoliv také. Vůbec ho totiž nemusíte cpát na zeď.

Kostička s termostatem má dvě části – přední a zadní, což jsou přijímač a vysílač. Mezi nimi je mezera a v ní se skrývá základní ovládání. Ano, termostat je na wi-fi, můžete jej ovládat zejména z telefonu. Ale lze i manuálně, alespoň co se změny teploty týká. Pro vyšší teplotu stisknete horní část, pro nižší pak část dolní. Přední strana má malý displej s e–inkoustem. A přestože je malý, vejde se na něj dost informací.

Opravdu malá krabička

Že je chytrý termostat Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi pro iOS/Android zařízení opravdu malou krabičkou, o tom vás přesvědčí jeho velikostní parametry (š x v x h): 83 mm x 83 mm x 22 mm. To se prostě vejde úplně všude a zároveň nebude nikde překážet.

Máte k němu v balení ještě pět vyměnitelných barevných rámečků, takže oranžovou můžete vyměnit podle nálady za zelenou, modrou, žlutou anebo šedou. Taková škála barev najde své obdivovatele v každém typu zařízení domácnosti.

Pouze AAA baterie

Chytrý termostat Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi pro iOS/Android zařízení se napájí pouze AAA baterie. Jsou tu potřeba tři. Díky tomu se nemusí věšet na zeď k elektřině, je zcela samostatnou jednotkou. A právě díky e-inkoustovému displeji máte zajištěnu dlouhou výdrž, ten totiž bere jen minimum energie. Jedna dávka baterií vydrží déle než rok.

Takže termostat můžete kdykoliv kamkoliv přenést, on bude řídit teplotu v dané místnosti, kam by právě posazen. Takže můžete přitopit v chladnější místnosti tím, že do ní přenesete termostat (přitopí se v celém bytě samozřejmě, ale to lze regulovat hlavicemi na radiátorech, pokud nemáte podlahové topení). Můžete také odnést termostat vždy tam, kde chcete mít vytopeno na nastavenou teplotu, jestliže jsou ostatní místnosti právě nerelevantní.

Snadné nastavení s možnou pomocí odborníka

Chytrý termostat Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi pro iOS/Android zařízení se dá podle zkušeností uživatelů snadno nastavit, domluví se s kotli plynovými, elektrickými, ale i s těmi na tuhá paliva. U některých výrobců je nutné déle pátrat po nastavení a propojení, ale jde to vždy nějak zařídit. K dispozici je na stránkách výrobce i podrobný manuál jak a to, případně se dá objednat pomoc odborníka.

Napřed s kotlem, pak s telefonem

Postup propojování je jasně daný, nejdříve s kotlem, pak teprve vezmete mobilní telefon. Aplikace, která patří k tomuto termostatu, nese název Netatmo Energy, je v ní již i čeština. V aplikaci si přidáte do telefonu váš Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi a necháte se v aplikaci provést veškerým nastavením. Podle vyjádření uživatelů je celá aplikace intuitivní, snadno pochopitelná, rozhodně se s ní nemuseli učit zacházet dlouho. Pozor, k termostatu si můžete napojit více telefonů nebo třeba telefon a tablet.

Vyplnit budete muset nutné údaje, jako například jaký typ nemovitosti obýváte, co používáte za kotel a typ vytápění. Díky tomu si bude termostat moci lépe propočítávat, kdy a jak moc má topení spouštět, jak případně přiškrcovat plamen u tuhých paliv.

Chytrý telefon nakonec není ani potřeba

Jestli byste uvítali chytrý termostat, ale nemáte chytrý telefon ani tablet, nezoufejte! Ovládání bude díky aplikaci Netatmo Thermostat fungovat i v počítači. Jde totiž o webovou aplikaci, ke které se přihlásíte na jakémkoliv počítači. Takže i u vás doma, ale také v práci.

Pokud například míříte z práce domů dříve a neměli byste dostatečně vytopeno, protože přes pracovní dny topíte méně, prostě v práci v počítači nastavíte v aplikaci změnu v topení. A než přijedete domů, termostat se postará, aby v bytě nebo domě bylo krásně útulno. S mobilem můžete nastavení měnit kdykoliv a kdekoliv.

Podobné je to i s vytápěním na chatě, chalupě. Většinou si jej nastavíte na minimální hodnoty během zimy, a teprve den před příjezdem si pořádně zatopíte. Pokud se vám změní program, můžete situaci ošéfovat odkudkoliv a zatopit si dříve nebo později.

V aplikaci na počítači i v telefonu máte statistiky o spotřebě, o průběhu vytápění a podobně. Podle uživatelů často zajímavé podívání a informace.

Dva typy komunikace

Samotná wifi by pro komunikaci s kotlem většinou nestačila, zejména s těmi staršími. Takže na komunikaci s vaší domácností, s mobilem a třeba také s meteostanicí od stejného výrobce slouží právě wifi, jenže pro komunikaci s kotlem se používá rádiový signál.

Podmínkou úspěšné komunikace termostatu s kotlem je správná vzdálenost termostatu od kotle. Termostat totiž rozhodně nesmí být v těsné blízkosti kovového opláštění kotle. To by totiž vedlo k nežádoucímu rušení. Dosah rádiového signálu pak je 100 metrů.

Chytré předvídání

Chytrý termostat Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi pro iOS/Android zařízení je chytrý nejen tím, že ho napojíte na wifi a poté na svůj telefon. On se umí i učit a později též předvídat. Jak? Malinko jsme to nakousli v úvodu recenze.

Vy naučíte termostat požadavkům na vytápění, které během dní máte. Rozdělíte na pracovní dny a víkendy a svátky, na hodiny. A milý termostat se bude snažit plnit vaše přání s tím, že si bude prvních několik týdnů všímat, jak se vytápění ve vaší domácnosti chová. Tedy jaká je setrvačnost topení v zemi (podlahové), jaká v radiátorech, o kolik vaše bydlení ohřeje sluníčko, o kolik jej ochladí vítr nebo mráz apod.

Talže zpočátku budou jeho výkony zmatené, protože si bude ověřovat, jak to v domácnosti, kam byl pořízen, běhá. Po několika týdnech ale už bude s vaším topení tolik sladěn, že se mu podaří přesně načasovat vytápění tak, aby se udržela požadovaná teplota s minimálními náklady na vytápění.

Napojíte jej i na hlasového asistenta

Hlasová asistence je dalším módním hitem pro chytré domácnosti, slovně díky ní ovládáme vše, co se dá připojit na wifi. A chytrý termostat Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi není výjimkou. Můžete ho propojit na platformy Apple HomeKit, Google Home či Amazon Alexa, které používá více výrobců asistentů. Je tu i možnost propojení přess protokol IFTTT, který umožní provázání s každodenními rutinami. Prostě propojí všechna zařízení a všechny aplikace tak, aby spolu dokázaly komunikovat.

Snížení nákladů na topení až o 25 %

Výrobce uvádí, že náklady na topení se s chytrým termostatem Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi sníží až o 25 %. Majitelé termostatu potvrzují, že snížení spotřeby energie na topení pozorují. Termostat se v některých domácnostech zaplatil za dvě sezony. Nesmíte do toho však počítat první cirka 3 – 4 týdny zaučování termostatu na zvyky domácnosti. Možnost nastavení vytápění je na 7 – 30 stupňů Celsia. Teplotu měří od 0 do 50 stupňů Celsia.

Android i iOS, dokonce i WindowsPhone

Kompatibilita termostatu je dostatečná, domluví se jak s počítačem přes aplikaci Netatmo Thermostat, tak s telefony Android verze 4.2 a vyšší, iPhone, iPad, iPod (zařízení musí obsahovat alespoň verzi iOS 9), Apple Home Kit nebo i s Windows Phone 8.0.

A co na něj uživatelé?

Dá se říct, že uživatelé pějí na chytrý termostat Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU Wi-Fi samou chválu. Jsou spokojení jak se snadností instalace a možností mít termostat jen tak položen kdekoliv, jednak jsou spokojení se snadností ovládání a také s reálnými výsledky jeho práce. Líbí se jim schopnost zapojit předpověď počasí do plánu vytápění, zhodnocení vlivu slunce nebo silného větru na změnu teploty v interiéru. A samozřejmě je těší možnost ovládat termostat odkudkoliv, což usnadňuje úsporu v topení, i když se náhle změní program rodiny.

Našlo ale i dost uživatelů, kterým termostat přestal po roce a delší době částečně fungovat. Například odešlo manuální ovládání nebo se ztratil displej, případně se termostatu přestalo dařit spojení s wifi. Nespokojenost i s teplotním krokem, který je 0,5 stupně. Někteří uživatelé by uvítali jemnější rozlišení.