Vzhledem k tomu, že chytrý termostat Google Nest 3. generace je určen k ovládání širokého spektra topných systémů, včetně klimatizací (pozor, klimatizace umí jen US verze), není se co divit, že patří k těm prodávanějším. Jde o chytrý termostat, takže umožní jak ovládání pomocí mobilní aplikace, tak pomocí webové aplikace, ale i manuální ovládání, čili pouhým otáčením voliče. Komunikace se spínacím relé kotle je bezdrátová. Pojďme se ale na Google nest podívat podrobněji.

Drahé on/off

Nejprve je vhodné zdůraznit, že na to, že jde v podstatě o programovatelný systém on/off, je cena poměrně vysoká. Alespoň tak ji hodnotí uživatelé, kteří si termostat už koupili a mají jej instalován. Na druhou stranu ale dopřává svým majitelům pohodlí wi-fi komunikace odkudkoliv, poskytuje jim své služby stále lépe, a to díky schopnosti učit se, což kompenzuje i jeho vysokou cenu. Navíc opravdu podle zkušeností uživatelů dokáže šetřit energii na vytápění.

Stylový doplněk

Jak už víme, Google si vedle funkčnosti svých zařízení potrpí i na design. Také chytrý termostat Google Nest 3. generace je toho důkazem, neboť jeho stylové vzezření se hodí do každého interiéru, který jím bude příjemně oživen. Přístroj má přibližně velikost dlaně a digitální displej, na kterém můžete při manuálním ovládání zobrazovat nabídku, měnit pozadí ciferníku, což dává velké možnosti ke sladění s jeho okolím.

Učí se tím, že sleduje vaše zvyky

Chytrý termostat Google Nest 3. generace se také učí, a to po celou dobu fungování ve vaší domácnosti. Sleduje zvyky členů domácnosti, kterou má s topením na povel, a podle toho, kdy bývají doma a jakou teplotu upřednostňují, předem programuje vytápění i jeho ukončení nebo pauzu.

Takže díky dobíhání topení nebo jeho včasného zapnutí je prostředí v bytě příjemnější, navíc s nižšími náklady na vytápění. Když zjistí, že nejste doma, vytápění nebo v létě chlazení sníží. Jakmile se blížíte domů nebo už doma jste, zase vrátí teplotu na vámi požadovanou.

Není nutné předem programovat

První týdny můžete chytrý termostat Google Nest 3. generace ovládat jen manuálně, není nutné jej předem programovat. On si postupně zapamatuje režim vaší domácnosti a topení či chlazení tomu přizpůsobí. Jediné, co je pak potřeba mu dát vědět, jsou například státní svátky, že den nebude pracovní, ale v podstatě víkendový.

Pokud chcete využít ovládání na dálku, můžete mobilem i počítačem, jsou k dispozici zdarma aplikace, které to umožní. Skvělá vychytávka, pokud jezdíte například nepravidelně na chatu, chalupu. Vždy budete mít předem vytopeno. Podle zkušeností uživatelů je aplikace velmi snadno ovladatelná, intuitivní.

Zvládne různé kotle, čerpadla i klimatizace

Chytrý termostat Google Nest 3. generace je kompatibilní s většinou systémů, které se k vytápění nebo chlazení využívají. výrobce to na jistotu slibuje u kotlů s průtokovým ohřevem vody, kotlů pro vytápění nebo sestav se zásobníkem vody, domácích zásobníků teplé vody, systémů podlahového vytápění, tepelných čerpadel vzduch-voda a země-voda (pouze pro vytápění), kotlů na biomasu, systémů s komunikačním protokolem OpenTherm, zónových regulačních systémů (jedentermostat Nest na každou zónu), systémů ovládaných napětím 220 V, nízkonapěťových systémů, dálkově ovládaného vytápění s elektrickým regulačním ventilem.

Plná automatizace? Půjde to!

jestliže stojíte o plnou automatizaci vaší domácnosti, doporučuje výrobce termostat Nest 3. generace doplnit o řídící jednotku Fibaro Home Center Lite, ke které můžete pak připojit velké množství senzorů a čidel.

Součástí balení je jednak samotný, displej, tělo termostatu, řídící jednotka, krycí podložka, vruty a samozřejmě i uvítací příručka a návod k instalaci.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé, kteří si pořídili chytrý termostat Google Nest 3. generace a používají jej coby součástchytré domácnosti, jsou s ním vcelku spokojení. Ovládání je podle nich intuitivní, spojení přes internet spolehlivé, jen cena zařízení je poměrně vysoká.

Uživatelé si chválí i kvalitní provedení ovládacího panelu, možnost použití dětského zámku v podobě PIN Lock, snadnou instalaci, samozřejmě celkový design. Líbí se i možnost připojení heatlink, což nahrazuje využití baterií.

Co se nelíbí, je absence celkového návodu v češtině, ten je jen na internetu, některým uživatelům se nesynchronizoval automaticky heatlink s ovladačem. Uživatelům se též nelíbí, že pokud dáte chytrému termostatu týdenní plán, neobměňuje jej podle toho, zda jsou nebo nejsou doma, jede si čistě předprogramovanou verzi. Nutno přepnout právě na manuál a na proces učení.