Chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal se sice nazývá reproduktorem, ale z pojmenování „chytrý“ plyne, nejde o jen tak obyčejný reproduktor. Jde totiž o domácího hlasového asistenta. Co si pod tím představit? Tak trochu budoucnost ze Star Treku (a neříkejte, že nevíte, co je Star Trek). Vraťme se ale k hlasovému asistentovi – funguje na povel hlasem. Vy řeknete, co po něm chcete, on to udělá.

Zvládne obsloužit všechna chytrá zařízení v domácnosti

Bohužel vám neuvaří kafe a ani nevyžehlí prádlo. Ale zvládne obsloužit všechna chytrá zařízení v domácnosti, a to včetně osvětlení. Takže vám zapne televizi, nastaví na oblíbený kanál nebo vyhledá video či hudbu, které si přejete.

Rozsvítí, změní intenzitu světla, zhasne, nastaví váš mobil, jak si přejete. Najde informace, které právě potřebujete, třeba počasí, recepty, novinky z oblasti, kterou sledujete. Zanese události do vašeho kalendáře a také je včas připomene. Vytvoří nákupní seznam (postupně, s každou novou položkou jen přidá do seznamu, seznam pak odešle na mobil, až jedete nakoupit).

Rozpozná hlasy

Chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal také pozná různé hlasy a ukládá informace na účty těch lidí, kteří s ním zrovna mluví. Takže nákup menstruačních pomůcek rozhodně neuloží na seznam nákupu, který si dělá manžel (pokud si to on nebude výslovně přát a neřekne to sám).

Chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal má však jednu velkou nevýhodu: zatím umí jen anglicky a dalšími světovými jazyky, kterými mluví početné národy. Češtinu ho výrobce zatím neučil. Takže pokud jste s angličtinou kamarádu, rozhodně se s reproduktorem Google Home Mini domluvíte. Pokud ne, využijete ho jen ke klasickému přehrávání. Chytrá zařízení ve své domácnosti budete i nadále ovládat mobilem.

Vše je přes Wi-FI

Aby chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal mohl ovládat vaši domácnost, musíte v ní mít zařízení, která komunikují přes Wi-Fi. Takových možností je spousta, počínaje zásuvkami, přes světla, televizi, ovládání rolet, přehrávače a samozřejmě smartphone. Třeba z něj zavolá vaší známé nebo známému, handsfree má samozřejmě nastavené.

Všechna chytrá zařízení, která budete chtít, aby chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal ovládal, je nutné spárovat v telefonu s aplikací pro Google Home. Jakmile budou spárovaná, už je reproduktor bude mít ve své moci a bude je ovládat podle vašich pokynů.

Poslouží i jako reproduktor

Chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal je samozřejmě též reproduktorem. Můžete na něm přehrávat hudbu nebo mluvené slovo, streamovat lze jak z telefonu, tak z televize, z počítače, odkudkoliv, kde máte Bluetooth či Wi-Fi a co spárujete s aplikací pro Google Home v telefonu.

Jde o mini verzi, takže velikost reproduktoru je více než sympatická. Jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 9,5 cm x 9 cm x 8,5 cm, hmotnost pouze 200 g. Jak vidno z fotek, reproduktor má kruhový tvar a moderní design, který se hodí do jakékoliv domácnosti. K dispozici je mnoho barev, takže si vyberete i vyhovující barevné provedení.

Do vlhka ne

Vzhledem k tomu, že jde o reproduktor čistě do domácnosti, nemá chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal zvýšenou ochranu proti vodě nebo prachu. Jen běžnou, interiérovou. Napájení je ze sítě, akumulátor v něm nehledejte. Chybí mu vstupy USB nebo AUX či 3,5 mm audio vstup, ale důvod je nasnadě: jde o zařízení komunikující zásadně bezdrátově. Jediný drát, který tu najdete, je ten od elektřiny.

Když budete chtít přehrávat hudbu, nemusíte ji složitě hledat v mobilu. Jen reproduktoru řeknete, ať se připojí k vaší hudební službě (spotify, deezer apod.) a vybere na ní píseň nebo skupinu, případně žánr, který si přejete.

Výkon pouze 4W

Výkon reproduktoru jsou pouze 4 W, takže jako přehrávač kvalitní hudby si ho asi nemá smysl pořizovat – tedy pokud nestojíte o jeho služby hlasového asistenta. Ten vám třeba vyhledá trasu k cíli, kam se potřebujete zítra na služební cestě dostat.

Když jste zjistili, že jste otázku špatně zadali, nemusíte si vyslechnout celou odpověď, o kterou nestojíte. Můžete chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal zastavit a zadat mu úkol jinak. Nebo ho hlasem zastavit, když přijde domů jiný člen rodiny, se kterým chcete mluvit, a reproduktor by vás rušil.

Rozumná pořizovací cena

Chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal má pořizovací cenu, který vůbec není vysoká – vzhledem k tomu, co dokáže. Je však nutné zvážit, zda budete schopní jej využít. Pro pouhé přehrávání hudby či mluvného slova se totiž hodí zcela jiná zařízení. Tohle je hlasový asistent (podobně jako Alexa od Amazonu nebo XiaoAi od Xiaomi).

Pro použití je nutné mít Google účet, chytrý reproduktor Google Home Mini Charcoal totiž ukládá data do cloudu, právě pod Google účtem. Google účet musejí mít všichni členové domácnosti, pokud chtějí reproduktor používat jako hlasového asistenta. Reproduktor lze spárovat i s iPhonem, je ale nutné během párování přepnout telefon do angličtiny. Po spárování si jej zase vrátíte do češtiny, párování se zachová a vše funguje.