Levný fitness náramek s dlouhou výdrží, snadným nabíjením, barevným displejem, širokou plejádou notifikací a také s automatickým rozpoznáváním mnoha sportů? To není vykonstruovaná utopie, ale díky Mi Band 5 od Xiaomi zkrátka skutečnost. Co jediné citelně chybí, je NFC, které je k mání pouze v čínské variantě, nikoliv v té globální, kterou potkáte na našem trhu. Nedisponuje ani GPS, ale vším ostatním v podstatě ano. Čeština už dorazila do náramku také (aktualizace listopad 2020). Pojďme se podívat, co ještě chytrý náramek Xiaomi Mi Band 5 umí a co mu zatím stále chybí. Možná zaujme i vás.

Měření sportovní aktivity nepatří k těm přesným

Hned na začátku si nalijme čistého vína tím, že si řekneme, že měření sportovní aktivity nepatří u náramku Xiaomi Mi Band 5 k těm přesným. Rozhodně to není náramek, který by dokázal svědomitě pohlídat, jak se vyvíjí váš tep v čase nebo kolik kroků jste opravdu ušli.

Za kroky totiž považuje i většinu pohybů rukou, které jsou doprovázeny nárazem podobným došlapu při chůzi. Typicky například nerovnosti při jízdě autem nebo okopávání záhonu. Proto pokud sháníte spíše profesionální nebo zdravotnicky certifikovaný fitness náramek (a většinou k němu budete potřebovat i hrudní pás), musíte se pohlédnout úplně jinde a v úplně jiné cenové kategorii.

Spolehlivé notifikace s češtinou, s odesílatelem i s textem

Skvělou funkcí každého chytrého náramku je propojení s telefonem pomocí Bluetooth a aplikace, díky čemuž se do náramku odesílají notifikace o dění v telefonu. Kdokoliv vám napíše nebo bude volat, vše v náramku Xiaomi Mi Band 5 uvidíte. Zprávy se budou zobrazovat samozřejmě se jménem odesílatele a také s textem, nově dokonce i s českými znaky, které ještě nedávno v náramku chyběly.

Pasivní notifikace ale nejsou tím jediným, co se z funkcí náramku hodí, můžete díky němu i odmítnout hovor. Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 5 však nemá mikrofon a ani reproduktor, takže hovor k přijetí budete muset vyřídit telefonem. Zahájení hovoru (zavolání) ale s jeho využitím nelze, to už musíte vzít telefon do ruky.

Poměrně malé zařízení na zápěstí, vhodný je i pro děti

Xiaomi Mi Band 5 je náramkem sice větším, než nabízejí jiné značky, nebo než je například Mi Band 2, ale stále se poměrně pohodlně dokáže usadit i na ruce většího dítěte, od cirka 8 – 10 let. Díky jeho rozměrům (v x š x h): 47 mm × 18,2 mm × 12,5 mm a díky nízké hmotnosti, jen 12,1 g (tělo bez pásku, s páskem cca 23 g) bude pohodlným doplňkem jak pro větší muže, tak pro drobnější slečny a paní, děti nevyjímaje. Maximum obvodu zápěstí je 22 cm u standardního pásku, ale lze pořídit i delší.

Zakulacený design je ale poměrně vysoký – hloubka těla dosahuje až na 12,5 mm, což v létě nijak vadit nebude, ale v chladných dnech se může náramek nepříjemně zachytávat za rukáv bundy, zejména pokud je těsnější. Naštěstí je náramek tenký, a tak si jej prostě jen vyhrnete před rukáv, díky tomu bude i snadno dostupný k nahlížení.

Na automatické rozeznávání sportů zapomeňte

Přestože bychom to od fitness náramku očekávali, nedokáže automaticky rozpoznat sporty a nezahájí sám měření vaší aktivity. Vždy měření musíte odstartovat sami a také ukončit. Statistiky se zobrazí v aplikaci, nikoliv v náramku, sem by se grafy s křivkami zkrátka nevešly.

Celkově je v náramku k mání toto portfolio měřených činností: běh na běžeckém páse, běh venku, chůze, fitness, jízda na kole, plavání v bazénu (ano, náramek je voděodolný a bazén zvládne), jízda na rotopedu, cvičení na eliptickém trenažéru, skákání přes švihadlo, cvičení na veslovacím trenažéru nebo dokonce jóga. V podstatě většinové rozložení těch nejčastějších sportů, chybí snad už jen inlajny.

Dálkově ovládáte nejen telefonáty

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 5 umí na dálku v telefonu ovládat nejen hovory, ale také fotoaparát nebo i hudební přehrávač (zde posouváte nejen skladby, ale i regulujete hlasitost). Co může ale mnoha lidem chybět, je možnost reagovat na přišedší notifikace například stručnou představenou odpovědí. Jen pro pořádek ale dodejme, že tímto už zabředáváme do světa chytrých hodinek, nikoliv náramků.

Super snadné nabíjení

Zatímco předchozí modely řady Mi Band se musely nabíjet jedině pomocí vyndání pecičky (těla náramku) z pásku a jejího vložení do originální nabíječky ve tvaru písmene U, je nabíjení u verze Mi Band 5 mnohem snazší.

Rozhodně tělo náramku nemusíte z pásku vyndávat (tím se odstraní spousta případů roztržení silikonového pásku právě touto manipulací). Pouze zezadu přiložíte magnetický konec malé, zakulacené a ploché nabíječky. Ta je magnetická, takže přistane přesně tam, kde má. Nabíjení trvá něco přes hodinu, na jedno nabití vydrží náramek okolo 14 dní (významný pokles ve výdrži oproti předchozím modelům). Kapacita baterie je 125 mAh – je nižší než u starších modelů.

Kompatibilní s Androidem i s iOS

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 5 můžete spárovat nejen s Android telefony (od verze Android 5.0), ale také s telefony od Apple, od verze iOS 10. Bluetooth je zde ve verzi 5.0 a na to pozor, se staršími telefony, kde je Bluetooth 4.1 a nižší, ho už nespárujete, pokud náhodou ano, bude spojení nestabilní.

Kontrastní AMOLED displej

AMOLED displeje nebývají na fitness náramcích ještě moc používaný, o těch nejlevnějších ani nemluvě. Xiaomi Mi Band 5 je však světlou výjimkou, je osazen AMOLED displejem, s úhlopříčkou 1,1 palce a s rozlišením 294 x 126 px. Jemnost je dostatečná i pro menší písmo, snadno se z displeje čte.

Displej samotný má tvar obdélníku a dokáže svítit jasností až 450 nitů. Díky AMOLED technologii je perfektně čitelný i venku, dokonce i na ostrém slunečním světle. Ochranné sklo lze překrýt fólií, ale samo o sobě by mělo mít dostatek odolnosti pro běžné nošení. Uživatelé zmiňují, že o tvrdé věci je snadné jej poškrábat, nicméně přímo k rozbití že jen tak nedojde.

V nabídce je několik barevných ciferníků, mezi nimiž si vyberou jak pánové, tak dámy. Jednu další obrazovku lze dovybrat z aplikace, dokonce máte k dispozici i widgety, takže si můžete nastavit, co budete chtít mít stále na očích (kroky, tep, počasí, ušlou vzdálenost apod.). Ženy by mohlo zaujmout například i sledování menstruačního cyklu v aplikaci.

Dotyková je celá obrazovka

Mi Band náramky dříve mívaly pouze dotykovou plošku pod displejem. Postupně však výrobce přešel k dotykovosti celé obrazovky, kterou zachoval právě i u modelu Mi Band 5. Podle zkušeností uživatelů reaguje dotyková vrstva velmi dobře na všechny typy gest.

Personal Activity Index neboli PAI

Za velkou konkurenční výhodu uvádí výrobce Mi Band náramků zavedení takzvaného PAI do svých produktů. O co jde? Software sleduje vaše denní aktivity – a na základě vámi navolených údajů pak vypočítává hodnoty pro zdravý pohyb. V podstatě vám doporučuje množství kroků a dobu některé ze sportovních aktivit, abyste zůstali tak fit, jak potřebujete. PAI si můžete personalizovat přímo na stav, kterého potřebujete dosáhnout nebo jej udržet.

Doplňkové drobnosti

Ani u modelu Mi Band 5 nechybí doplňkové drobnosti, které používání náramku ještě více zpříjemňují. Jsou jimi například budík, světový čas, stopky, časovač. I s náramkem Mi Band 5 je spojena aplikace Mi Fit, kterou přiznivci Mi Bandu dobře znají. Aplikace je to jednoduchá, přehledná, snadno použitelná, dokonce i pro naprosté začátečníky.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s náramkem Mi Band 5 nadmíru spokojeni, zejména ti, kteří na něj přešli z nižší řady – Mi Band 3 nebo 2. Ti, kdo jsou majiteli Mi Band 4, ale prozatím přechod na vyšší verzi neplánují, protože vyjma displeje, přidání několika sportů a zjednodušení nabíjení nedošlo v podstatě k žádnému posunu, spíše jen ke zhoršení výdrže.

Uživatelé, kteří si pořídili Mi Band až v podobě Mi Band 5, jsou velmi spokojení jak s AMOLED displejem, tak s výdrží náramku na jedno nabití, s notifikacemi v češtině nebo s česky psanou aplikací. Spokojenost vyjadřují i s dotykovým ovládáním, s udržením spárování mezi telefonem a náramkem nebo s možnostmi nastavení wigdetů, ovládání hudby v telefonu náramkem.

Přestože obchody udávají automatickou detekci chůze a běhu, píší uživatelé ve svých reakcích, že automaticky je detekován jen spánek a také kroky. Všechno ostatní je nutné manuálně zahájit a zase ukončit. Ze negativum na designu často zmiňují větší hloubku těla. Pozitivně vnímají plochý povrch displeje, na kterém se snadno náramek ovládá a ještě snadněji čte, i na slunci.