Pokukujete po elegantním fitness náramku, který by sice nebyl moc chytrý a nedisponoval měřením spousty sportů, ovšem udržel by vám přehled o čase, o intenzitě vaší pohybové aktivity a hlavně o dění v mobilu? V tom případě se zaměřte i na Smartomat Chicband, který v sobě snoubí eleganci kovu a kamínků s praktičností fitness náramku. Zejména pokud si připadáte, že už nejste ve věku, abyste na ruce nosili fitness tracker v nejmódnějším sportovním designu, bude Chicband jistě lákavou alternativou. Skvěle vypadá totiž i na rukou osmdesátnic. Už podle obrázku a názvu je jasné, že určen je pouze dámám.

V nabídce je stříbro, zlato nebo černý kov

Samozřejmě, že náramek Smartomat Chicband není zasazen do pásku z drahých kovů, jde pouze o barevné provedení – můžete vybírat mezi stříbrným, zlatým a černým, přičemž samotný pásek je poměrně úzký a je složen z jednotlivých oček, takže upravení délky pásku na míru není rychlé a ani snadné – ale neznamená to, že byste to nezvládli.

Smartomat totiž do krabičky balení vloží i udělátko pro zkrácení či prodloužení pásku, navíc si můžete doobjednat další očka, pokud by obvod zápěstí přesahoval nabídku na maximální rozměr v zápěstí. Ten je 22,7 cm, což je samo o sobě nadstandardním obvodem, většina hodinek a náramků končí u 21 cm. Zde si však můžete pásek prodlužovat v podstatě do nekonečna – podle toho, kolik oček si přiobjednáte.

Zapínání pásku je snadné, zacvakávací ze dvou stran, přičemž se pásek nikdy nerozdělí, jen rozšíří, abyste mohli (tedy vlastně mohly) náramek snadno sundat a zase nasadit. Nebudete lovit dva neposlušné konce k sobě, jen prostě zacvaknete palcem proti ukazováčku. A šířka pásku je jen 0,8 cm

Konce pásků, kde jsou napojeny na tělo hodinek, jsou zdobeny efektními kamínky, což ještě podtrhuje dojem elegance, který má náramek za úkol vyvolávat. A dost se mu to daří, zpracování je totiž bytelné, pevné na ruce vypadá Smartomat Chicband opravdu dobře. Ale jen než se rozsvítí displej. K displeji se však ještě dostaneme, teď ale dokončeme vzhled zařízení.

Podlouhlý skoro ovál napodobuje oblíbený tvar dámských hodinek

Mnoho analogových dámských hodinek má tvar těla napodobující ovál s hranami. I Smartomat Chicband si propůjčil tohle tělo, s následujícími velikostními parametry: rozměry těla (v x š x h): 4,6 cm x 2,1 cm x 1,1 cm, celková hmotnost 39 g.

Ano, 39 g. To je víc, než mají některé chytré hodinky, ale je to dáno skutečností, že je vše zabaleno v kovovém těle, pásek je také kovový. Díky užšímu tělu a pásku z oček, díky kterým se ruce přizpůsobí, pásku se ale náramek nosí pohodlně, netlačí. Jen může trochu stloukat, když se očka pásku netrefí do vašeho rozměru zápěstí. Nicméně, u elegantního náramku se s tím vlastně i počítá.

Nabíjí se v pouzdře

Náramek Smartomat Chicband se nabíjí v pouzdře, což znamená, že nemá klasickou úzkou nabíječku s magnety, ale pouzdro okolo celého těla, do kterého musíte náramek vložit, zacvaknou – a pak teprve se nabíjí. Otevírání i zavírání nabíjecího pouzdra je snadné, nehty a ani žádný nástroj použít netřeba.

Podrobný návod je každému kusu

Velkou výhodou chytrých zařízení od Smartomat je přiložený podrobný český a slovenský návod, v barevném provedení a s fotkami obrazovky zařízení i obrazovky v mobilu, kde je spuštěna aplikace, která se s konkrétním wearable pojí. Ani Smartomat Chicband není výjimkou, podrobný návod je součástí balení, takže nenechá na holičkách ani naprosté začátečníky.

U displeje se na eleganci zapomnělo

Smartomat Chicband je elegantním počinem ve světě často strohých fitness trackerů. Jenže eleganci dostalo bohužel jen tělo, nikoliv obrazovka. Ta je jako vystřižená právě z těch strohých fitness náramků, vůbec nenese stopy elegance. A že Smartomat umí jemné a elegantní watchface, tedy domovské ciferníky, to vidíme na jeho nabídce dámských chytrých hodinek, třeba Candywatch. Témata obrazovek Smartomat Chicband jsou striktně fitness, vůbec se k tělu náramku nehodí.

Ale abychom se při pláči nad ztracenou elegancí nezapomněli podívat i na technické parametry displeje. Jde v podstatě o nenáročnou klasiku, takže IPS LCD s délkou 25 mm a šířkou 12 mm, což dělá úhlopříčku 0,96 palce. Rozlišení je při těchto rozměrech jen 160 px x 80 px, což sice není žádná hitparáda, na druhou stranu jsou informace čitelné dobře, dokud jste v místnosti. Na slunci už je to horší, ale díky přistínění rukou se i se slunečním svitem poperete.

Ovládání se rychle naučí i úplný začátečník

Obrazovku lze probudit otočením zápěstí nebo i poklepem na displej, respektive pod něj. Dotyková je totiž jen malá ploška pod ním, tady se celý náramek ovládá – a to buď krátkými dotyky, kdy se přepínáte v nabídkách menu, nebo dlouhým stiskem, kdy otevíráte nabídku menu a posouváte se do ní. Dlouhým stiskem se také zahajuje sportovní aktivita nebo se vystupuje z nabídky menu. Na první pohled je to trochu zmatek, ale stačí párkrát si vše vyzkoušet a menu si procestovat – do krve se vám ovládání dostane celkem snadno.

Co náramek Smartomat Chicband dokáže?

Jde o jednoduchý přístroj za pár korun, přesto má co nabídnout i v oblasti funkcí, nikoliv jen v designu. K mání je tu sledování aktivit, zacíleno je na míčové hry, včetně fotbalu (běh, chůze, plavání, jízda na kole, horolezectví, basketbal, fotbal, badminton). Úplně dámský svět to není, ale co si budeme povídat, s chůzí a kolem si většina uživatelek vystačí.

Náramek pak nabídne i měření tepu, krevního tlaku (zde poměrně spolehlivě), spánku, umějí stopovat čas, najít telefon nebo přijímat notifikace, abyste neztratili přehled o dění v mobilu. Počítat ale musíte s tím, že tento náramek sleduje spánek jen od 22 do 8 hodin. Takže jestli spáváte po noční během dne, nic nevysleduje.

Náramkem se dá též například ovládat spoušť fotoaparátu, a to zatřesením zápěstí – pak se na náramku odpočítají tři vteřiny a foťák v mobilu pořídí fotku. Smířit se však musíte s tím, že s okolím bude náramek komunikovat pouze pomocí Bluetooth 4.0 (takže je i pro straší telefony). Nemá však ani Wi-Fi, ani GPS nebo NFC. Spárujete ho s Androidy od verze 4.4, s iOS od verze 8.0.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si náramek Smartomat Chicband převážně chválí, ale nutno dodat, že jde o uživatele, resp. uživatelky nenáročné, které nepožadují plnohodnotný fitness náramek s celou řadou sportovních aktivit a se spolehlivým měřením zdravotních parametrů. Spíše chtěly digitální hodinky s lepším vzhledem, s notifikacemi a s pedometrem, případně s budíkem.

Uživatelky se také zmiňují, že notifikace zůstávají zobrazeny přes hlavní obrazovku s časem. Takže pokud po přijetí notifikace na displej nekliknout, notifikace tam zůstane – a když se pak chtějí podívat na hodiny, uvidí zase jen tu notifikaci. Aby zmizela, musejí na ni kliknout, resp. na plošku pod displejem. Pak teprve vyskočí domovská obrazovka s ukazatelem času.

Výdrž náramku Smartomat Chicband na jedno nabití je podle zkušeností uživatelek cirka 2 – 4 dny, podle toho, zda mají nastaveno, že se displej rozsvěcuje otočením zápěstí či nikoliv. Náramek chválí pro jeho design, díky kterému je nositelný i pro starší dámy, aniž by si s ním připadaly nepatřičně, přitom vypadá dobře též na ženách středního věku.