Fitness náramek nemusí být jen levně vyhlížejícím přístrojem umístěným na vašem zápěstí a sledujícím vaše denní aktivity, včetně některých tělesných parametrů. Chytrý náramek může být i vkusným módním doplňkem, čehož důkazem je právě chytrý náramek Fitbit Charge 2.

Napůl náramek, napůl hodinky

A jde o náramek, který se pyšní spíše designem hodinek než náramku, přitom ale zůstává v cenách fitness náramků. Jako správný módní doplněk nabízí i možnost měnit řemínky podle nálady a podle toho, k jakému oblečení si ho berete. Systém výměny řemínků je jen v nacvakování. Snadné a rychlé, na druhou stranu lze použít jen originální (a drahé) náhradní řemínky.

Řemínky jsou z plastového materiálu, který se dobře přizpůsobí tvaru ruky. A například název odstínu „gun metal“ neboli kov pistole jasně dokladuje, že jde o módní libůstku. Bohužel pouze o voděodolnou libůstku, certifikace nedovoluje ani chození do sprchy. Pouze mytí rukou. O plavání si samozřejmě můžete nechat jen zdát.

Rozměry

Chytrý náramek Fitbit Charge 2 má šířku 21,5 mm a váží příjemných 32 g. Na pánské ruce se téměř ztratí, na dámské však krásně vynikne. Potěší velkou úhlopříčkou displeje, a to je dokonce 1,5 palce. Většina náramků nabízí úhlopříčku jen okolo jednoho palce, mnohdy spíš méně. Displej je v provedení OLED, což zaručuje slušnou viditelnost i venku na slunci.

Ze spodní strany těla hodinek jsou optické senzory a konektory nabíjení. Ano, i chytrý náramek Fitbit Charge 2 se musí nabíjet originální nabíječkou, což je při výdrži okolo 4dní celkem nepohodlné, zejména při harcovním životě, kdy cestujete častěji na služební cesty nebo se prostě vydáte na dovolenou, nabíječku musíte vzít s sebou.

I s ovládacím tlačítkem

Náramek má, na rozdíl od běžných fitness náramků, ovládací tlačítko po straně těla náramku. To slouží k základnímu ovládání přístroje, zejména k aktivaci náramku, respektive k rozsvícení displeje. Ten se pak již ovládá dotykově, což dost usnadňuje práci s ním. Hlavní tlačítko použijete ještě k přepínání mezi jednotlivými módy měření.

Jen pozor na chápání slova „dotykově“, zde jde o otřesové ovládání. Náramek reaguje na povel dotykem, který způsobí otřes. A ten je zaznamenaný senzory, které promítnou pokyn do centrálního ovládání. Proto při práci s náramkem musíte být malinko důraznější, běžná dotyková vrstva se na displeji totiž nekoná. Ale stále je to lepší systém ovládání než pouhé a jediné dotykové tlačítko pod displejem, jak známe od jiných výrobců.

Podrobná data přímo v náramku

Chytrý náramek Fitbit Charge 2 nabídne i podrobná data o aktivitě, která si můžete zobrazit přímo v něm. Historii a statistiky však sledujete jen v aplikaci, která je k náramku vyvinuta. Nese název Fitbit (jak jinak).  V aplikaci zvolíte zařízení, které chcete spárovat s telefonem nebo tabletem, a je hotovo.

Chytrý náramek Fitbit Charge 2 se od svých kolegů liší zejména chytrými funkcemi v oblasti konektivity. Spárujete ho s telefonem a pak můžete přijímat mnohé notifikace, se kterými lze i nadále pracovat. Překvapivě tu najdete i poštovního klienta, který většinou bývá jen součástí kvalitnějších a dražších chytrých hodinek. obdržené zprávy budou k nahlédnutí celé, jejich text se bude automaticky pomalu posouvat odspodu nahoru.

Spojení někdy padá…

Uživatelé nármaku si občas postěžují, že spojení vypadne dřív, než se od telefonu vzdálí na 10 metrů, což je běžný dosah Bluetooth. Zde je potřeba poznamenat, že výrobce garantuje pouze 6 metrů.

Náramek nabídne mnoho zajímavých údajů během měření vaší aktivity. Potíž je v tom, že mezi měřenými údaji nemůžete sami aktivně přepínat nebo si jejich pořadí měření naprogramovat v aplikaci. Takže během sportování vždy musíte počkat, než se dostane na řadu sledování toho parametru, na který jste právě zvědaví.

Co na něj uživatelé?

Co ale mnoho lidí oceňuje, to je automatické spuštění měření vaší aktivity. Náramek je vybaven dostatkem pohybových senzorů, které poznají, co právě děláte. A jaké parametry sleduje? Tepovou frekvenci, trasu, spálené kalorie, intervalový trénink, kroky, průběh spánku, měření vystoupaných pater, pak je tu ještě sledování dechu.

Co se aktivit týká, bude chytrý náramek Fitbit Charge 2 sledovat běh venku, běh na páse, chůzi, posilování, jízdu na kole venku, jízdu na trenažéru, eliptický trenažér. Dokáže vnímat i intervalový trénink.

Zajímavě je pojaté podněcování k pohybu. Ne že byste museli dlouho sedět, aby se náramek ozval. Stačí, když během hodiny uděláte méně než 250 kroků a už budete vyzváni, abyste se hýbali více. Náramek nabídne i propojení s GPS v telefonu, ale svou vlastní nemá.

Včetně kalendáře

Náramek se specializuje na sladění životního rytmu svého nositele se sportováním. Každý pracujeme trochu jnak a trochu jinou dobu, máme jinak celké děti nebi jinak časově náročné mazlíčky. A i podle toho musíme přizpůsobit svůj den. S tím chytrý náramek Fitbit Charge 2 rád pomůže. Nechybí v něm ani kalendář nebo rozepsané dny v týdnu.