Kvadrokoptéra Tello TEL0200Nový, to je nový micro selfie dron vyrobený firmou Ryze Tech ve spolupráci s firmami DJI a Intel. Váží pouhých 80 g a je opravdu v mikro velikosti, vejde se na lidskou dlaň. Přesto má v sobě zabudovánu HD kameru a komunikuje až do vzdálenosti 100 m, lze jej dokonce i programovat nebo mu tvořit nový software. Přitom je za rozumnou cenu a samozřejmě nepodléhá regulaci, jde o velmi malý přístroj. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Náhled seshora

Chytrý micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 nabízí možnost podívat se na váš byt, dům nebo kancelář z výšky. Ale neztratí se ani v exteriéru, protože díky čtyřem vrtulím je stabilní i ve venkovním vzduchu. Díky tomu si jej snadno pustíte jak v obývacím pokoji, tak v kancelářské hale nebo i venku na louce. Komunikovat a streamovat video a fotky bude až do 100 m od vás.

Na svou velikost létá poměrně dlouho

Doba letu 13 minut není samozřejmě žádným zázrakem, známe droby s mnohem delší výdrží. Ale je nutné uvážit, že jde o zařízení s velmi drobnou konstrukcí a nízkou hmotností, takže i baterie je velmi malá.

HD video v kvalitě 720 p

Ani video nebude full HD nebo dokonce 4K. Bude jen HD, což znamená rozlišení 720 p x 30 p. Ale pro začátečníky to rozhodně bude stačit. Micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 disponuje také elektronickou stabilizací obrazu, což znamená, že fotky a videa nebudou tolik rozmazaná. Formát videí je MP4. Do optické stabilizace má dron sice daleko, ale nezapomínejme, že jde o zařízení za poměrně nízkou cenu.

Funkce EZ Shots z vás udělá frajery

I když ještě vůbec nevíte, jak se dron ovládá, můžete mít téměř profi videa z letu. A to díky funkci EZ Shots. Ta nahrává tzv. pro–level videa, která se pak dají snadno sdílet s kýmkoliv nebo vložit na sociální sítě. Jde o koordinovaná krátká videa v režimech Circle, 360 a Up & Away.

Vše bude precizně zpracováno procesorem Intel, takže výsledkem budou jak jinak než vysoce kvalitní záběry. I pro začátečníky. Fotky se ukládají ve velikosti 5 MP a ve formátu JPG. Není to velikostně  zase žádný zázrak, ale bude se na to jistě dát dobře dívat.

Dvě antény pro stabilní signál

Micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 má dvě antény, aby spojení mezi ovladačem a dronem a mezi telefonem a dronem bylo co nejstabilnější. I díky tomu se budete moci na video z letu dívat v podstatě v reálném čase, a to i když se dron trochu vzdálí od vašeho stanoviště. No, a pokud by se vzdálil příliš a ztratil spojení, tak je tu bezpečnostní pojistka s názvem Failsafe, neboli bezpečné přistání, i když ztratíte spojení.

I přes stabilizaci signálu se video občas seká, což je daň za okamžitý wifi přenos. Slot na paměťovou kartu tu ale k dispozici není, musíte se spokojit jen s  přenosem reálném čase.

Snadné ovládání

Micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 je určen zejména začátečníkům s létáním, prootže je předprogramován na let a letové triky tak, abyste měli kvalitní a dechberoucí záběry i tehdy, když vlastně ještě vůbec netušíte, jak přístroj ve vzduchu ovládat. Základní triky jsou k mání jen jednoduchým klepnutím na obrazovku. Minimálně tady jsou vidět výsledky spolupráces DJI.

Let započnete jen hozením do vzduchu, funkce nese název Throw & Go. Když zvolíte Bounce Mode, tak  dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 automaticky vzlétne z ruky a zase na ní přistane. No a pokud zvolíte přemety, je jich k dispozici 8 druhů, tak se po pouhém dotyku obrazovky začnou odehrávat akrobatické prvky, plně natáčené kamerou.

Pokud nechcete tahat ovladač s sebou, nevadí. Můžete ovládat i pouze mobilním telefonem.

Bezpečnost na prvním místě

Vzhledem k tomu, že je micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 určena především začátečníkům, je u ní dokonale dořešena i bezpečnost vzletů, letu a přistání. Software je propracovaný a samotný dron je poměrně odolný.

Využít můžete automatického vzletu i přistání, kdy v mobilu dáte jen pokyn ke vzletu nebo k přistání, a díky programování se dron vznese nebo pro změnu usadí sám. Při ztrátě spojení také bezpečně přistane, ale to už jsme zmínili výše. Jen pozor na slabší osvětlení, protože v něm dron ztrácí schopnost držet svůj poziční systém v dobrém stavu a začne „zmatkovat“.

Skvělou vychytávkou pro začátečníky je také tzv. Vision Positioning System , co není nic jiného než inteligentní technologie, která usnadňuje přesné vznášen. Jestliže dronu bude docházet baterie, včas vás na to upozorní, abyste jej nevystavovali nízkému napětí baterie.

Programujte, tvořte nový software

Nejen létání samotné, ale i tvorba zcela nových softwarových prvků je u micro selfie dronu Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 možná. Dron je programovatelný s programem Scratch. Kódovací systém vyvinutý společností MIT umožňuje dětem i dospělým naučit se základy programování v zábavné formě, a to se může i do budoucna velmi hodit. A kdo se cítí v programování pevný v kramflecích, může dokonce vyvíjet softwarové aplikace pro Tello pomocí sady Tello SDK. Pravidelně pak chodí i updaty firmwaru.

Balení nepřekvapí

Součástí balení micro selfie dronu Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 je samotný dron, sada ochranných oblouků na vrtule, osm vrtulí (4 náhradní) a jedna baterie. Díky šikovnému držáku na telefon, který je soušástí dálkového ovládání, máte ovládání telefonem i ovladačem příjemně po ruce. V balení je pak i DYI příslušenství, se kterým si vytvoříte přizpůsobené příslušenství pro vašeho Tello.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 převážně chválí. Stalo se sice již, že přišel vadný kus, ale ve většině případů funguje, jak má. Omezený dosah 100 m lze podle uživatelů řešit Wi-Fi repeaterem, který zvýší dosah dokonce až na 170 m.

Velmi se uživatelům tohoto modelu zamlouvá skladnost, kompaktnost. Prostě létající kamera do kapsy. A stabilita ve vzduchu jak v poloze, tak v dané výšce, je, vzhledem k drobnosti přístroje, opravdu dobrá. Snadno se video pak dá sestříhat a použít. Horší je to v místech, kde je zaplněno jinými wi-fi signály.

Micro selfie dron Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 je díky své velikosti také tichý, takže neobtěžuje okolí nadměrným hlukem. Velmi uživatelé oceňují i fakt, že nový firmware teď umožňuje výšku i 30m, což vám umožní dělat záběry dostatečně efektní, jako z velkých dronů. Dále si uživatelé chválí odolnost dronu, většinu pádů díky své lehkosti a odolnému zpracování přežije.

Na co si uživatelé stěžují, je občasné zasekávání videa, protože wi-fi signál přece jen nejede stále naplno. Vide i fotky jsou sice pěkné, ale do kvalitních mají daleko. Uživatelé by uvítali vybavenější variantu od stejné značky, která bude cenově na vyšší úrovni, ale stále levnější ve srovnání s jinými značkami, zejména s DJI.