Dron Syma X8SW-D s HD kamerou je základním modelem pro všechny, kdo se chtějí s drony začít učit, nebo kdo chce své znalosti s předchozími modely dále prohlubovat. Nabízí cirka deset minut provozu, autonomní let a podle uživatelů i poměrně slušné video. Pojďme se podívat, jak kvalitní nadhled nad krajinou můžete s tímto strojkem za základní cenu mít.

K ovládání je dálkový ovladač nebo i telefon / tablet

Většina dronů vyšších kategorií využívá ovládání mobilem, ale tuhle možnost máte i zde. Jen nezapomínejte, že ovládání dálkovým ovladačem také nemusí být na škodu. Ovladač totiž umožňuje dokonce i ovládání náklonu kamery, což je skvělou zprávou pro ty, komu tato možnost doposud scházela.

Možnost náklonu je přímo za letu, a to dokonce až o 90 stupňů. A přestože se jedná o dron základní cenové kategorie, jistě vám počet jeho funkcí vyrazí dech. Konkurence je totiž v tomto oboru více než velká. Co se týká ovládání mobilem, / tabletem, k dispozici je bezplatná aplikace SYMA GO.

Smartphone nebo tablet však využijete i tady, a to k přijímání obrazu, který se dá z dronu Syma X8SW-D přímo streamovat skrze FPV. Ale lze ho i uložit na SD kartu. Možností je prostě víc, což je u takových hraček vždycky jedině dobře. Nechybí na ovladači držák na mobilní telefon, abyste měli obsluhu dronu ještě pohodlnější. SD karta není součástí balení, nutno dokoupit. Čtečka SD karet tu samozřejmě je coby integrovaná součást těla dronu.

Zapínání seshora

Hlavní tlačítko ovládání, tedy HOLD ON/OFF je na modelu Syma X8SW-D umístěno seshora. To je velmi pohodlné, neb nemusíte dron převracet a hledat tlačítko, když ho chcete uvést do provozu nebo vypnout.

K dispozici jsou dva výkony letu, aby se začátečníci nemuseli bát a aby pokročilí pro změnu mohli více manévrovat a více si užít možnost ovládání této mašinky. Stabilita a ovladatelnost modelu jsou podle uživatelů až neuvěřitelně velké, i začátečník zvládne udržet dron ve vzduchu (i bez využití automatického letu).

Baterii vysunete a zase vysunete

Akumulátor je vymyšlen tak, že nikde netrčí a nepřekážejí dráty. To znamená, že jej jen vysunete, nabijete a zase zastrčíte do šuplíčku, podobně jako například u fotoaparátů. Žádné dráty, jen konektory. Podle uživatelů velmi pohodlné řešení, které u Syma X8SW-D oceňují.

Baterií do ovladače jsou nutné 4 kusy tužkových AA, ty v balení nenajdete. Co se akumulátoru v samotnému dronu týká, jde o Li-pol 7,4V a k tomu 2 000 mAh. Doba nabíjení je zhruba 90 minut, provoz pak trvá 8 – 10 minut podle počasí, výšky letu apod.

Automatický start pomůže při prvních nervozitách

Skvělý je i automatický start. Funkce AUTO start totiž odstartuje za vás. Stačí stisknout tlačítko, pak se rotory roztočí a následně model automaticky odstartuje, začne pomalu stoupat. Teprve pak přebíráte kontrolu, když už je model ve vzduchu a stabilizovaný.

Podobné je to i s přistáním. Automatické přistání nové dimenze se zahájí po stisknutí AUTO přistání. Po stisku tlačítka začne Syma X8SW-D klesat, sám přistane a po dosednutí se mu samy vypnou motory, to vše bez jakéhokoliv dalšího zásahu pilota. Pro začátečníky opravdu k nezaplacení. Pokročilejší mohou tuto i předchozí funkci samozřejmě vynechat.

Díky snadnému ovládání je model vhodný již pro děti od 15 let. Nezapomínejme však dětem předat i základní pravidla provozu dronů, označení zón, pravidla při setkání více dronů apod. Ušetří to do budoucna spoustu nepříjemností a případných škod nebo potyček se zákonem. Dá se totiž čekat, že se pravidla budou nadále zpřísňovat a sankce přitvrzovat.

LED osvětlení

Chytrý dron Syma X8SW-D nabídne výkonné LED osvětlení, které osvítí jeho okolí a díky kterému bude snadné se v letu orientovat při řízení. A pokud by přece jen hrozila nehoda, je tu funkce nouzového vypnutí.

Ta se aktivuje tak, že stačí přidržet páky řízení dole ke středu. Model se ihned vypne, nedojde k poškození nárazem. A kdyby se přece jen stalo, že narazíte, je v balení i sada 4 náhradních vrtulí k výměně. Nejsou totiž nerozbitné.

Snadné a rychlé seřízení

Starší modely bylo nutné složitěji trimmovat, ale s tím se u nového dronu Syma X8SW-D rozhodně trápit nemusíte. Kalibrace nutné je, to ano, ale mnohem snazší. Stačí totiž, když před startem model položíte na rovnou plochu a stisknete tlačítko, o vše ostatní se už postará sofistikovaná elektronika modelu. K tomu připočtěte špičkový barometr, který má za úkol hlídat zvolenou výšku letu a podle uživatelů se mu to spolehlivě daří.

Jak velký je vůbec dron Syma X8SW-D?

Jak velkou hračku čekat, když si dron Syma X8SW-D objednáte? Vězte, že jeho velikostní parametry jsou následující: rozměry (v x š x h): 500 mm x 500 mm x 190 mm, průměr jednotlivých rotorů je 230 mm. Dosah ovládání je zhruba 100 metrů, tedy v podstatě vlastní zahrada nebo menší výsek louky, pole, parku. Pro začátečníky ale více než dost.

V případě hmotnosti se často objevují poznatky, že je dron méně těžký, než by bylo potřeba. Vítr si s ním proto někdy dělá, co chce, je během větrných dnů hůře ovladatelný. Ale dá se s tím předem počítat a učit se i v těchto momentech.

A co kvalita vide a základní cenu dronu Syma X8SW-D?

Jak je to s kvalitou videa? Pro náročné to samozřejmě nebude, jedná se pouze o HD kameru s rozlišením 720 p (resp. 1280 px × 720 px). V podstatě základ. Ale nezapomínejme, že jde o základní model spíše pro začínající, max. mírně pokročilé. Pro špičkové záběry se špičkovým rozlišením je nutné pořídit úplně jinou kategorii dronu za úplně jinou cenu.

Nicméně, ani zde nechybí účinná stabilizace obrazu, díky níž nebude video vlivem letu roztřesené. To je u dronů v podstatě jednou ze základních podmínek úspěchu u zákazníka, aby stabilizace nepovolila rozklepání kamery při otřesech.

Autopilot

Perfektní možností, jak se s dronem Syma X8SW-D pohrát je i možnost automatické pilotáže. jen nastavíte trasu a dron ji odlétne zcela sám, v si užijete dokonalých záběrů přesně tak, jak jste si je přáli mít. Na ovládání během letu vůbec nemusíte sáhnout.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s dronem Syma X8SW-D převážně spokojení. Jsou si vědomí mnoha jeho omezení, ale srovnávají cenu s výkonem. Zde je temto poměr výhodný a pro začátečníky by model Syma X8SW-D jistě doporučili. Upozorňují na nutnou kalibraci dronu, která je nyní ale výrazně snazší, než bylo v minulosti tzv. trimmování.

Upozorňují také na nedostatečný návod v balení. Je nutné navštívit stránky výrobce nebo se nechat poučit některým z YouTube videí o provozu dronu Syma X8SW-D. Co uživatelé nejvíce oceňují, je možnost dokoupit jakýkoli náhradní díl. Nicméně odolnost proti nárazu je podle uživatelů celkem dobrá, běžné havárie zvládá dron bez poskvrny.