Dron, který se dá již směle považovat za přístroj pro profesionály, to je DJI Mavic 2 Pro. Je osazen 4K kamerou a vybaven spojením až na 8 km. Jen pozor, v ČR se stále může létat pouze na dohled, drona proto na ta velkou dálku vypustíte jen z vyvýšeniny. To ovšem nezanmená, že byste si ho neměli pořádně užít, stačí jen vyrazit do krajiny. Co ještě DJI Mavic 2 Pro nabídne? Málo toho opravdu není, ale i cena přístroje napovídá, že bude umět víc než základní modely. I přes fakt, že stále patří do nejmenší kategorie dronů u které není nutné plnit ohlašovací povinnost.

Stabilita a lehkost ovládání

DJI Mavic 2 Pro je ve vzduchu velmi stabilní, samozřejmě i ve větru, stejně jako jeho malý bratříček Mini. Zde je však navíc sada čtyř velmi tichých vrtulí, které svou tichostí překvapují i zkušené uživatele. Celková hmotnost dronu je 907 g a jeho velikostní parametry jsou následující (š x v x h): 242 mm x 84 mm x 322 mm.

Velká vnitřní paměť

DJI Mavic 2 Pro má docela velkou vnitřní paměť, a to 8 GB. K tomu ovšem můžete přidat ještě paměťovou kartu až do veliksoti 128 GB. Takže záběry není nutné streamovat a ukládat v mobilu, jen si je v klidu ukládáte v samotném dronu. Pro přenos do zařízení (telefon, tablet) využijete přiložený kabel s USB.

Kamerové vybavení oslní

A že jistě bude co ukládat! Dron je totiž vybaven 4K kamerou, trojosou stabilizací, jednopalcovým snímačem CMOS. Záštitu nad kamerou převzala značka Hasselblad, která je známá vybavováním kamerami u přístrojů určených i do extrémního prostředí. Důležitý je i kodek H.265/HEVC, kdy při stejném datovém toku získáte až o 50 % vyšší obrazovou kvalitu.

Díky 20Mpx snímači CMOS a podpoře 10bitového HDR videa budete pořizovat plné a bohaté záběry, ve kterých nebudou chybět ani detaily. Když uvážíme celkovou dobu letu bez výměny baterie, která je 31 minut, máte k dispozici dlouhou dobu natáčení velmi kvalitních snímků. Rychlost letu může být až 72 km za hodinu.

Uvítáte i nastavitelnou clonu v rozsahu od f/2.8 do f/11. Čím horší světelné podmínky, tím nižší světelnost nastavíte, aby kamera mohla snímat více detailů s vyšším osvětlením. Navýšila se i přesnost rozeznávání, kdy Mavic 2 s ActiveTrack 2.0 mapuje trojrozměrný obraz okolního prostředí, a to pomocí hlavní kamery a předních duálních obrazových čidel. Díky tomu se zvyšuje přesnost rozeznávání. Mavic 2 též podporuje čtyři panoramatické režimy, což jsou Sphere, 180°, Horizontal a Vertical.

Dvě pásma ovládání

Dálkový ovladač dronu DJI Mavic 2 Pro pracuje v pásmech 2,4 GHz i 5,8 GHz. To znamená, že pokud byste se ocitli v oblasti s více signály, jen přepnete do druhého pásma, a tím máte bezpečné ovládání stroje zajištěno. Signál navíc podle postřehů uživatelů drží dobře, a není nutné se obávat, že dron ztratí spojení a namíří si to třeba hlavou proti svahu. Samozřejmostí je GPS, autonomní let nebo sledování objektů.

Smartphony musejí mít do 160 mm

Smartphony, které jsou podporovány softwarem DJI Mavic 2 Pro, musejí mít maximální rozměr 160 mm. Podporován je port micro USB, Lightning i USB-C. Nová konstrukce ovladače je těmto telefonům lépe přizpůsobena a nabízí příjemnější ovládání.

Spousta senzorů

Tělo dronu DJI Mavic 2 Pro je vybaveno mnoha senzory, a tak je schopen všesměrového vnímání překážek. Vedle senzorů jsou na spodní straně dronu také dvě LED diody, které osvěcují prostor pod dronem pro bezpečnější přistávaní za zhoršených světelných podmínek.

Dálkové ovládání s náhradou

Dálkové ovládání dronu má baterie, které na jedno nabití vydrží cirka 135 minut neustálého ovládání. V balení najdete také dvě náhradní páčky (kniply) k dálkovému ovladači. Páčky jsou totiž odnímatelné, aby se dal i ovladač snadno složit a ještě snadněji přenášet.

Díky předdefinovaným programům letu a natáčení jde dělat spousta triků a zapojit mnoho zajímavých funkcí, díky kterým jsou pak výsledky filmování ještě úchvatnější než jen běžné záběry ze vzduchu. Pořídit lze i skvělé letecké fotografie.

Bohaté balení

Chytrý dron DJI Mavic 2 Pro není jen v základním balení, právě naopak. Jak jsme u dronů značky DJI zvyklí, je balení poměrně bohaté. Posuďte sami: Mavic 2 PRO, Vysílač, 1x baterie Li-Ion 3850 mAh / 15,4V, Nabíječ 220V, Napájecí kabel 220V, 3x sada (1pár) vrtulí, Kabel na propojení telefonu Lightning, Kabel na propojení telefonu Micro USB, Kabel na propojení telefonu typ-C, Kryt gimbalu, Kabel USB/typ-C, USB adaptér, Náhradní kniply, český manuál.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé se model DJI Mavic 2 Pro velmi chválí. Oceňují změny oproti původnímu modelu, také jeho stabilitu a skvělé kamerové vybavení. Velmi oceňují i tichý chod vrtulí, snadné ovládání nebo antikolizní čidla. Aplikace v mobilu je snadno ovladatelná, velmi se líbí i velká paměť v samotném dronu a samozřejmě i možnost vložené poměrně velké paměťové karty.

Chybí více baterií v balení, protože 31 minut letu platí pro skvělé povětrnostní podmínky. Běžně létá dron 15 – 20 minut, musí překonávat poryvy vzduchu. Ale i tak je DJI Mavic 2 Pro skvěle ovladatelným modelem.

Velmi je oceňováno množství funkcí a triků, velká odolnost i proti silnějšímu větru, zachování skládací konstrukce, díky které se dron i ovladač stále velmi snadno přenášejí. Bezpečnostní systémy prakticky znemožňují úlet nebo havárii, a to je další velmi často oceňovaná vlastnost.

Co se uživatelům moc nelíbí, je samozřejmě cena. Ocenili by i detekci krytu gimbalu, protože nasazování tohoto krytu je celkem nepohodlné, náročnější, bylo by proto fajn, kdyby dal dron vědět, že kryt sedí dobře.